הכלה הלא חסודה

חקירות טרום הנישואין הן חקירות שגרתיות ונפוצות בקרב משפחות שבהן כסף מתחתן עם כסף ורק אחר כך האהבה והרומנטיקה מרימות ראשים, אבל כשמרים נכנסה אל משרד החקירות שלי, הייתי מופתע מעט. בכל זאת, לא בכל יום נכנסת למשרדי אישה כבת שישים, חמורת סבר, עם שביס מפואר לראשה, וביגוד המכסה אותה עד הצוואר. היא התיישבה ופתחה ישירות וללא גינונים.

"הבן שלי, יוחנן, מתעקש להתחתן עם בחורה שאני בפירוש מפקפקת במניעיה. לכאורה, מדובר בנערה יראת שמים, ממשפחה טובה, אבל אני רואה מעבר לחזות החיצונית, ולכן אני מבקשת שתבדוק אותה בשבילי. כל דבר שאתה יכול למצוא על העבר שלה, ויותר טוב מזה, אני אשמח למצוא מה היא מסתירה היום. עם מי היא מסתובבת, איפה, אם היא הולכת למקומות שאינם כשרים, איך היא מתלבשת כשהיא חושבת שלא רואים אותה... דברים כאלה. קיבלתי עליך המלצות טובות ואני סומכת עליך".

מרים ציידה אותי בפרטים הדרושים, תמונה של הכלה המיועדת, תמונה של בנה, החתן המיועד, שם ושם משפחה, כתובת, שמות מוסדות הלימוד בהם היא למדה, וכל פרט אחר שנזקקתי לו לצורך ביצוע החקירה.
ראשית, ביקשתי מעומר, חוקר פרטי מומחה למדיה החברתית במשרד החקירות, שיבדוק ברשת את הפרופיל של בת אל אמזלג. הממצאים הוירטואליים העלו כי מדובר באחת המשפחות המוכרות ביותר באזור המרכז. האב הוא רב מוסמך מוכר ואהוד, עובד מזה שנים רבות כדיין בבית הדין הרבני, וגם כמגשר בין זוגות המבקשים להתגרש, כאשר מטרתו היא לאחדם מחדש, כתב ספרים אודות חיי משפחה, גישור, ותולדות העם היהודי, בקיצור, משפחה למופת, בעלת קשרים, כספים ומוניטין מצוין. התקשיתי להבין מה מציק למרים, אך כבר למחרת ניגשתי לביצוע החקירה.

ראשית, התקשרתי אל האולפנה לבנות בצפת, שם למדה בת אל במשך שנתיים לאחר התיכון. הצגתי את עצמי כשדכן מירושלים אשר מבקש לבדוק את העבר של בת אל לצורך הצגתה כמועמדת לשידוכים אפשריים.

מנהלת האולפנה התלבטה מעט לפני שהחליטה לעבור על איסור הרכילות, אך שכנעתי אתה כי יש לי מועמד ירא שמים ואדוק במיוחד אשר מבקש להשתדך איתה, ולכן חיוני שאוודא כי מדובר בשידוך טהור ונקי מכל רבב.

משכך, לא התאפקה המנהלת וסיננה בשקט: "יותר טוב שתחתן אותה עם איזה חוזר בתשובה, תשמע לי. נכון שמדובר במשפחה מצוינת, והאבא שלה תרם כספים רבים לאולפנה שלנו, אבל הילדה, איך אגיד לך בעדינות, יראת השמים ממנה והלאה."

כשביקשתי בכל זאת לברר במה דברים אמורים, היא סיפרה לי שבת אל נהגה לעשן, לברוח מהלימודים ולבלות על שפת הים, התעקשה ללכת עם נזם באף מתוך התרסה שכך נהגה גם "שרה אימנו", צבעה את שיערה בחוסר צניעות מופגן באדום עז, נתפסה לא פעם לבושה, נפגשה בחשאי עם בחורים כאשר היא עוברת במודע על עבירת 'איסור נגיעה', ועוד.

תיעדתי את הממצאים כפי שנמסרו לי על מנת להציגם בפני מרים. כעת התפניתי אל ביצוע החקירה בהווה. לא חשבתי שאמצא תגליות מסעירות על התנהגותה של בת אל, אך מכיוון שכך ביקשה מרים, התייצבתי למחרת מול בית משפחת אמזלג, והמתנתי להתפתחויות מסעירות.

האחיות של בת אל, כך גיליתי בחקירה מוקדמת שביצעתי, נישאו לפני שנים ועזבו את הבית, וכיום היא מתגוררת בבית הגדול בפתח תקווה עם שני הוריה, וממתינה בקוצר רוח לנישואיה.

עד השעה שמונה בבוקר, יצאו הרב ורעייתו מהבית ופנו לעיסוקיהם ובת אל נשארה לבד בבית. המתנתי זמן קצר וצלצלתי בפעמון. בת אל פתחה לי את הדלת כשהיא לבושה בטרנינג צמוד, ואת ציפורניה מעטר לק ירוק. ברקע התנגנה מוסיקה רועשת, והטלוויזיה הייתה פתוחה על ערוץ טלנובלות מהסוג הנחות ביותר.

הצגתי את עצמי כסוקר מטעם מכון סקרים וביקשתי חמש דקות מזמנה על מנת לבצע סקר על נישואין. מכיוון שהכלה המיועדת לא נראתה ממהרת לשום מקום עבודה או לימודים, היא שמחה על הסחת הדעת הלא צפויה, הזמינה אותי להתיישב ואף הכינה לי כוס קפה.

הוצאתי מתיקי ניירות וכלי כתיבה, והתחלתי לשאול אותה מה דעתה על חיי הנישואין במגזר החרדי לעומת מה שהיא חושבת על חיי הנישואין במגזר החילוני.

בת אל תקשרה איתי באופן שוטף, ושמחה להביע את דעתה לפיה מוסד הנישואין החרדי חייב להתעדכן ולהתקדם אל המאה העשרים, שאיסור הנגיעה לפני החתונה הוא טיפשי, ובמיוחד פסול בעיניה איסור קיום יחסי המין טרם הנישואין, שכן, אם תתגלה חוסר התאמה מינית לאחר הנישואין, יתחילו הבעיות האמיתיות.
לדעתה, אישה אינה חייבת לכסות את ראשה ובכלל, גברים צריכים ללמוד להשתלט על היצרים שלהם במקום לאסור על נשים להתלבש יפה, להתהדר בשיער מטופח, באיפור מרשים ולשיר כמה שהן רוצות.
אמרתי לה שסיימתי את הסקר, אבל רק מטעמי סקרנות, ורק אם היא מוכנה, מעניין אותי לדעת אם יש לה בן זוג ואם היא מתכוונת להתחתן.

פניה של בת אל אורו והיא סיפרה לי על יוחנן, אהובה, איתו היא מתכוננת להתחתן, מיד כשתסיים "למרוח" את האימא "הנאצית" שלו, ואז, אחרי החתונה, היא כבר תדאג שיוחנן יבין שאפשר להיות דתיים, אבל אין צורך לנהל חיים "חשוכים".

הודיתי לה על השיחה המרתקת, ויצאתי מהבית.
הזמנתי את מרים אל משרד החקירות שלי, פרשתי בפניה את כל הממצאים, תיעוד השיחות עם מנהלת האולפנה ועם בת אל, כאשר אני מקפיד שלא לערב רגש, אלא להציג עובדות בלבד.

מרים הנהנה בראשה בעצב, אספה את הממצאים ולפני שיצאה ממשרדי, אמרה לי: "אתה יודע, אמנון, באמת שקיוויתי שיתברר שאני הוזה. השידוך הזה באמת שידוך מוצלח. אנחנו צריכים את הכסף הזה. עכשיו אני לא יודעת מה לעשות."

איך הולך הפתגם הזה? כסף מעוור עיני חכמים? אז זהו. שכן.
 
אמנון רודס –חקירות  נשר
This Is CAPTCHA Image