מכונות או לא להיות – תעלומת המכונה הנעלמת

מפעלים הם יצורים בעלי אופי מיוחד. למרות המבנה המערכת העצומה של המפעל ולו הקטן ביותר. מדובר ברכיבים עדינים במיוחד, גם מבחינת הרמה האנושית וגם מבחינת רמת ההתנהלות. הסיפור הבא מגלה לנו איך עובד אחד פשוט יכול לחולל מהומה עצומה בקלות יחסית, להרוויח המון כסף וליצור הרב וחורבן במפעל מצליח ורווחי.
 
בעל המפעל בכבודו ובעצמו שנכון לרגע זה נקרא לו יוסי, ניגש אל משרדי וציין שקיבל עליי המלצה בתור חוקר פרטי למקרים תעשייתיים. יוסי הרשים אותי בכך שכבר פתח בחקירה קטנה משלו אחרי שסיפר לי שלאחרונה, המפעל שלו אינו מתפקד כשורה. מה זאת אומרת? אתם בוודאי שואלי כפי שאני שאלתי.
 
"ובכן", אמר לי יוסי, " המכונות פשוט לא עובדות, קנינו מכונות וציוד חדש והתקלות, אותן תקלות, חוזרות על עצמן באופן קבוע, לפחות פעמיים שלוש בשבוע". המצב הזה, הסביר לי יוסי, גורם להפסדים בעלי קנה מידה אדיר כתוצאה מהשיבושים בעבודה והירידה המשמעותית בתפוקה.
 
כמובן שהשאלה הראשונה ששאלתי היא, האם הוא יודע אם יש מישהו בחרה שהיה מעוניין לחבל בה מבפנים. יוסי כמובן לא ידע להשיב לי אחרי שבדק את הנושא באופן אישי.
 
החשד שלי היה הכי קרוב לאמת והוחלט על כיוון החקירה. הצעתי היתה לגייס כמה עובדי חקירות ומעקב להציב אותם במפעל ולבצע עבודת בילוש בשטח. לאחר שבדקתי את כמות העובדים, קיבלתי רשימה מסודרת של כל שמות העובדים לצד העיסוק שלהם ואכן גייסתי כמה מהאנשים הטובים ביותר בתחום המעקב וקריאת הבאות הפנים ויצאנו לשטח.
 
לא היינו זקוקים ליותר מידי זמן כדי לעלות על החבלן, אבל מה שיותר עניין אותי בתור חוקר, היא כמובן הסיבה. כמה עוקבים שלי ראו שישנם אנשים קבועים , שבאופן קבוע אך בימים משתנים מפרקים חלק קטן ממכונת הייצור בזמן שעות העבודה ומכניסים אותם אל תוך מחבוא שנפער בפתח מיזוג האוויר.
 
אישור מעקב אחר אותם עובדים הושג והתגלה כי אותו חלק הוא אחד החלקים החשובים ביותר במכונות וכי לאחר שפורק אותו חלק הוחלף בחלק דומה. התברר שזהו מרכיב חשוב ויקר ביותר במכונות ייצור מסוג זה. העובדים היו סוחרים בחלקים הגנובים ומוכרים אותם למפעלים מתחרים עם 100 אחוז רווחים ואפס הוצאות. העובדים לא חשבו בכלל שהדבר יפגע בפעילות החברה, אבל כמובן שהיו מודעים כי המעשים שלהם היו פליליים ולא מקובלים.
 
 
מאחר שהיו אלה עובדים וותיקים ונאמנים, יוסי היה בהלם מוחלט , אבל למזלם הרבה ותדהמתי, על אף הנזק העצום שנגרם לו, הסתפק בפיטוריהם של העובדים מבלי להגיש תלונה במשטרה.
 
אמנון רודס –חקירות .נשר
 
מייל:amnon@rodes.co.il טלפונים:048202817,0525922245
 
 
 
This Is CAPTCHA Image