עוגיות תמימות?

מידי פעם מגיעים אל משרדי - משרד חקירות אמנון רודס, מנהלי בתי ספר אשר מבקשים ממני לנהל במוסד שלהם חקירות בפרופיל נמוך. הם אינם מעוניינים לפנות למשטרה בשלב החשדות. הם רוצים לגלות בעצמם אם בבית ספרם קורים דברים שהם חייבים לדעת עליהם לפני שהם פונים לשלטונות החוק.
 
לפני כמה שבועות פנה אליי מנהל מוסד חינוכי מכובד למדי. בבי'ס למדו תלמידים מכיתות ח' עד י"ב. הוא החליט לפנות לשירותיו של חוקר פרטי, מאחר שהוא לא רצה לפגוע בשמו הטוב של המוסד, שבין תלמידיו היו ילדיהם של אנשי ציבור ידועים למדי. עם זאת, הוא רצה לגלות איך סמים הצליחו לחדור לבי'ס, למרות שכל מי שעובר בשערי בי'ס, כולל אנשי סגל, עובר בדיקות קפדניות בכניסה.
 
בפגישה שקיימתי עם מנהל בי'ס במשרדו, הוא סיפר לי שהוא שם לב שמספר תלמידים התנהגו בצורה מוזרה בתקופה האחרונה. הם נראו מסוממים כשהם הגיעו לבי'ס, אך חבריהם גיבו אותם, וסיפרו שההתנהגות המוזרה שלהם קשורה להצטננות או לעייפות.
הוא בחר לא להתעמת עם התלמידים אלא לבדוק בעצמו את הנושא.
הוא העדיף חוקר פרטי ועל כן ביקש ממני, להגיע מדי יום לבי'ס לתקופה של חודש. הייתי אמור להסתובב בחצר להקשיב לתלמידים כשאני מתחזה לאיש תחזוקה.
קיבלתי ממנו הנחיות כיצד לנהוג אם אחד התלמידים יפנה אליי וקבעתי להגיע בפעם הראשונה לבי'ס ביום ראשון הקרוב.
 
כפי שסיכמנו הגעתי ביום ראשון מוקדם בבוקר, והסתובבתי בכל פינה בבי'ס שעשויה להתאים כמקום מחבור לסמים. אחרי חיפוש יסודי בכל מקום, גיליתי שאין זכר לסמים או לנלווים, כמו מזרקים או אבקה.
היו כאלה שנראה ממש כמו ילדים, בני 14 שעל לא מזמן היו ילדים בבי'ס יסודי. קשה היה לחשוב עליהם כאנשים שצורכים סמים בין השיעורים.
 
בניסיוני לקבל מידע כלשהוא, מהתלמידים עצמם, מבלי לחשוף את עצמי, מדי פעם נצמדתי לזוגות או לקבוצות של תלמידים שהסתודדו הרחק מחבריהם. הם לא שמו לב לאיש התחזוקה שעבד לידם. הם חששו יותר שאנשי סגל יקשיבו לשיחות שלהם. אני, מבחינתם, לא עוררתי בהם חשד, וזה מבחינתי, היה מצוין.
ממה שצלחתי לשמוע הם בעיקר דיברו על חגיגות ימי ההולדת בכיתות ועל הכיבוד שאמור להגיע עם חתני השמחה. הם צחקקו והתלחשו על "הכיבוד" שהפעם יהיה משהו "חזק" ו"אוריגינל". דבריהם הדליקו אצלי נורה אדומה, והייתה לי הרגשה שעליתי על משהו.
 
ניגשתי למנהל ושאלתי אותו האם אירועי ימי הולדת בכיתה, היו אירועים שחזרו על עצמם.
הוא סיפר לי שזהו נוהג קבוע בבי'ס עוד לפני שהוא קיבל את תפקיד המנהל.  נהוג שנערים ונערות מביאים בימי ההולדת שלהם, כיבוד לכיתה, חטיפים, עוגות ועוגיות, כולל שתייה קלה, ומקבלים מחבריהם ברכות ומתנות. המנהל טען שהמנהלים שלפניו איפשרו לתלמידים להביא כיבוד מגוון לכיתה, להוציא אלכוהול או סיגריות. 
זה היה הנוהג ולא הייתה בכך שום בעיה. עם זאת, לא פעם, אחרי חגיגות היום הולדת,  חלק מהתלמידים היה מתנהג באופן מוזר. הוא לא קישר בין הדברים והניח שאין קשר בין התנהגותם לחגיגות ימי ההולדת.
 
זכרתי שקראי פעם כתבה על עוגיות מריחואנה שהיו מקובלות במספר מדינות בחו"ל. חששתי שעוגיות מריחואנה מצאו את דרכם גם אל בית ספרנו. 
השאלה הייתה, איך אני חושף את התופעה של סמים בבי'ס וגם מצליח לעצור אותה עוד בטרם תתפשט למימדים גדולים.
ביקשתי מהמנהל רשימות של כל הכיתות עם שמות ותאריכי לידה של התלמידים.
סימנתי את כל התלמידים שחוגגים יום הולדת עד סוף החודש.
הניחוש שלי היה במקום. שלושה ימי הולדת היו מתוכננים בשבוע הקרוב. הכוונה שלי הייתה למצוא דרך לטעום מהכיבוד, לבדוק מהו מכיל מעבר לפרודוקטים שכיבוד ליום הולדת אמור להכיל.
 
כשהגיע יום ההולדת הראשון, דאגתי שיהיה לי "תיקון" דחוף בכיתה. הקשבתי לשיחות של התלמידים. כולם קיבלו הודעה בווטאסאפ. חום – חיובי, קרם –שלילי. החומים היו מיועדים לתלמידים. הבהירים בצבע קרם, היו מיועדים לאורחים ולמורים. רק מי שלא רצה לקחת חום, יוכל לבחור בבהירים, אך הוא צפוי להיות לכתובת ללעג של חבריהם.
הייתה לי תחושה שאני מבין במה מדובר, ומה שנותר לי לעשות, הוא לחכות ולראות איזה כיבוד יגיע בצבעי חום או קרם.
 
בשיעור השני הגיעה כלת יום ההולדת כשהיא עמוסה בקרטונים וארגז עם כל טוב. היא כיבדה את המורים והתלמידים בכיבוד עשיר ומגוון. למורים היא הציעה את העוגיות הבהירות, בתואנה שהחומות יצאו "קשות" ונשרפו קצת בתנור, ושהיא שומרת אותן לתלמידים בכיתה, שלא אכפת להם לאכול עוגיות קצת "שרופות". המורים לא התעקשו על העוגיות החומות, הם לקחו מהעוגיות הבהירות וחסכו מעצמם חוויה ייחודית ובלתי צפויה, של אכילת עוגיות מריחואנה שנועדו לתלמידים בכיתה י"א.
 
ראיתי אך רוב התלמידים מתכבדים בעוגיות החומות, מחייכים אחד אל השני כחולקים סוד, ואחרי כמה דקות, כיצד עיניהם מזדגגות כשהסם מתחיל להשפיע עליהם.
קלטתי תלמידה אחת שהחזיקה בעוגייה בידה והתלבטה אם לאכול אותה או לא. זאת הייתה ההזדמנות שלה חיכיתי. עברתי בסמוך אליה, וב"טעות" הפלתי את העוגייה מידה. תחילה היא נראתה מעט מבולבלת וניסתה להרים את העוגייה מהרצפה. אך אני הייתי זריז ממנה והרמתי את העוגייה, ביקשתי סליחה ועזבתי במהירות את המקום.
 
יצאתי מהכיתה, ומיהרתי עם העוגייה לחבר שמתמחה בעוגיות מריחואנה, שוטר לשעבר. הוא מיד אשרר את החששות שלי ואמר שמדובר בעוגית מריחואנה שנאפתה בבית.
 
חזרתי לבי'ס ועדכנתי את המנהל בממצאים שלי. הסכמנו שנבדוק עוד מספר ימי הולדת כדי שנוכל לדעת אם זה היה מקרה חד פעמי או תופעה שחוזרת על עצמה.
לשמחתי גילינו שרוב מסיבות היום הולדת בבי'ס היו תמימות לגמרי והכיבוד שהוגש לא כלל מריחואנה וכדומה.
 
המקרים שהתגלו שהכיבוד כלל סמים. משרד חקירות – אמנון רודס ומנהל בית הספר, החלטנו פה אחד לזמן את ההורים וגם נציג של המשטרה. מפני שהיה מדובר בקטינים, הוחלט שהמקרים יטופלו באופן דיסקרטי כדי שניתן יהיה לשקם את הצעירים ולעצור את התופעה של הסמים בבי"ס.
 
 
אמנון רודס-חקירות ,נשר
 
משרד:048202817 נייד:0525922245
 
 
 
 
 
This Is CAPTCHA Image