חייו הכפולים של אביעד שפירא

חייו הכפולים של אביעד שפירא 
 
החיים מלאים בהפתעות. אדם חי את שגרת יומו כמו רובוט, קם בבוקר לעבודה, מביא את ילדיו למוסדות חינוך, מבצע את עבודתו על הצד הטוב ביותר, חוזר לביתו, לפעמים הולך לסרט או הצגה עם בת זוגו ומקווה לטוב. תמצית קצרה של חיינו בעולם הזה. 
אך יש גם מצבים אחרים, שקמים בבוקר כרגיל, אך שק של הפתעות ממתין לנו מעבר לפינה.
זהו סיפורה של ענת שפירא (שם בדוי), שיום בהיר אחד מצאה בת"ד תזכורת מהדוורית שעליה להגיע לסניף הדואר הקרוב כדי לקבל חבילה שהוזמנה ע"י בעלה, אביעד שפירא, בעלה, הינו איש מכירות בכיר בחברת שבבים אלקטרוניים מובילה בתחום ורוב הזמן הוא נמצא בנסיעות לחו"ל. 
"מעניין שהוא הזמין מוצר מחו"ל, כשמידי שבוע הוא נוסע למדינה אחרת." חשבה לעצמה ענת אך בכל מקרה היא החליטה שהיא תגיע בעצמה לקחת את החבילה.
 
זהו הסיפור עד כאן, הכל נראה מאד רגיל ושגרתי. אלא שכפי שיתברר בהמשך, הסיפור של ענת היה רחוק מאד מלהיות סיפור שגרתי, או פשוט. למחרת היום, לאחר שקיבלה את החבילה לידיה, ענת איבדה הרבה משלוות הרוח והקלילות שהיו חלק בלתי נפרד מהאישיות שלה. היא הגיעה אליי למשרד כשבידיה חבילת דואר קטנה. 
 
רק רגע, שכחתי להציג את עצמי. אני אמנון רודס, מנהל משרד חקירות "אמנון רודס חקירות". המשרד שלי, "אמנון רודס חקירות" עוסק בחקירות בתחומים שונים, כולל חקירות בחו"ל. ועכשיו, בחזרה למקרה של ענת שפירא.
"אני חושבת שהוא בוגד בי. יותר גרוע מזה. אני חושבת שיש לו עוד אישה וילדים. אני חייבת שאתה תגלה האם בעלי מנהל חיים כפולים. אני לא מאמינה שהוא עושה לי את זה, אחרי 15 שנה של חיי נישואין, שאפשר לומר עליהם שהם די מאושרים ויציבים."
אלה היו דברי הפתיחה של ענת שפירא, אישה בתחילת שנות ה-40 לחייה, נאה למדי, אם כי רזה מדי לטעמי. ראיתי שהיא פותחת וסוגרת את התיק, מתלבטת אם מותר לה להוציא את נרתיק הסיגריות ולעשן במשרד.
"אצלנו לא מעשנים. אם תרצי יש פינת עישון במרפסת החיצונית של המסדרון."
היא הייתה מופתעת שהבחנתי בלבטיה, ולראשונה מאז שהיא נכנסה למשרד, היא חייכה.
"אני מבינה. הרגל מגונה שאני לא מצליחה להיפטר ממנו. אספר לך עלינו. אני ואביעד נשואים כבר למעלה מ-15 שנה. יש לנו 3 ילדים, בני 13, 10 ו-5. בעלי הוא איש מכירות בכיר בחברה מובילה בתחומה, למעשה הוא נמנה בין העובדים הוותיקים ביותר של החברה.
אני מעצבת פנים, ולרוב עובדת מהבית. מצבנו הכלכלי מעולה, הרבה בזכות מקום העבודה של אביעד. עם זאת, לרווחה הכלכלית שלנו יש מחיר. אביעד כמעט ולא נמצא בבית. מדי שבוע הוא נוסע לאתרים רבים בחו"ל, לפעמים הוא גם נעדר שבועות שלמים, במיוחד כשהוא נוסע למזרח הרחוק. כשהוא חוזר, הוא תמיד מביא מתנות, לי ולילדים, ומשתדל לפנק אותנו. בכל מקרה, אני לא יכולה לסמוך עליו בעזרה עם הילדים, ואפשר להגיד, שאני אם חד הורית."
 
היא עצרה לרגע ולקחה פסק זמן. ידעתי שהיא מכינה את עצמה, איך לספר לי מדוע היא הגיעה אליי ביום בהיר אחד באמצע חודש יוני. את דבריה הבאים היא אמרה בקול שקט.
"לפני יומיים, גיליתי שהגיעה חבילה בדואר המיועדת לאביעד. מכיוון שהוא כרגע בחו"ל, החלטתי לגשת בעצמי לקחת את החבילה. פקידת הדואר מכירה אותנו, ולא הייתה שום בעיה לקבל את החבילה." הפסקה קטנה ואחרי זה היא ממשיכה בקול רם יותר.
"בדקתי את החבילה שהוזמנה באמצעות האתר של AMAZON. השם שהיה רשום על החבילה היה של אביעד, הכתובת היא הכתובת שלנו. על החבילה היה רשום, שעון לנשים של חברת קרטייר. קצת סיקרן אותי, מדוע אביעד צריך להזמין שעון מאתר בחו"ל, כשהוא נמצא בחו"ל כל הזמן? יותר מזה, אנחנו לא נוהגים לקנות תכשיטים מחו"ל, כשאני רוצה לקנות שעון או תכשיט, אני ניגשת לחנות ועושה זאת בעצמי. חוץ מזה, אני עונדת אך ורק שעונים של חברת SWATCH. ניסיתי להבין למי נועדה החבילה, ולמה אביעד לא עדכן אותי שצריכה להגיע חבילה בדואר, כשהוא יודע שהוא לא יהיה בבית כדי לקבל אותה? וכמובן, עבור מי הוזמן השעון?"
"אולי הוא הזמין לאחותו, אם יש לו כזאת, או אישה שאת מכירה ואת סתם מעלה השערות? או אולי חברה לעבודה? לפעמים, יש הסברים פשוטים מאד ולא חייבים להסיק מסקנות שאחר כך מתבררות כלא נכונות."
"נכון, גם אני ניסיתי לחשוב על הכיוונים שאמרת. אימו של אביעד נפטרה לפני חמש שנים. אחותו חיה בארה"ב והוא אינו מדבר עם אחיו הגדול. לא נראה לי שאביעד, אדם כל כך עסוק היה מוצא זמן להזמין עבור חברה לעבודה או מכרה, שעון מ-AMAZON. לצערי, ההסבר הוא אחר, ואני לא בטוחה שאני רוצה לדעת אותו. אבל אין לי ברירה. אם אביעד בוגד בי, אני רוצה לדעת. ועכשיו, שהתעורר ספק בי לגבי התנהגותו, אני רוצה לדעת את האמת, גם אם היא תהיה כואבת."
 
למרות שהצעתי לה לדבר עם בעלה, ענת התעקשה שהיא רוצה לגלות בעצמה, האם אביעד בוגד בה, ולחסוך משניהם וויכוח שעלול לפגוע במערכת היחסים ביניהם, במידה שהחשד שלה יתברר כחשד חסר בסיס.
הצעד הראשון שלי, היה לפצח את קוד הכניסה של אביעד לאתר של AMAZON.
קיבלתי מענת את כל הפרטים המזהים שהייתי צריך כדי להיכנס לאתר, כולל מספר חשבון בנק, מספרי כרטיס אשראי, ופרטים נוספים שיוכלו לעזור לי לפצח את קוד הכניסה שלו. עם קצת עזרה מחבר שמתמחה בתחום המחשבים, הצלחתי לפצח את קוד הכניסה של אביעד לאתר. גילוי נאות. אני אף פעם לא מרגיש נוח כשאני נאלץ לפרוץ לאתרים פרטיים של אנשים שאני צריך לחקור את צעדיהם, אך במקרה הזה, לא הייתה לי ברירה.
 
מי שיצא לו להזמין באתר של AMAZON, מודע לאפשרות הקיימת שדרכה ניתן להזמין למספר כתובות, או להזמין מוצרים עבור אדם אחר. מיד הבחנתי שלאביעד היו שלוש כתובות שונות באתר. שתי כתובות היו בחיפה, כתובת המגורים עם ענת וכתובת העבודה, והכתובת השלישית, הייתה בראשל"צ, במרכז הארץ.
רשמתי את הכתובת בראשל"צ. מזמן לא ביקרתי במרכז הארץ. גם שמעתי שעיר היין הוותיקה התפתחה מאד מאז פעם האחרונה שביקרתי שם, לפני כעשר שנים.
עדכנתי את ענת בממצאים האחרונים שלי ויצאתי לדרך. לקחתי איתי תמונות של אביעד, אשתו וילדיו, ועליתי על הרכבת שתסיע אותי מחיפה לראשל"צ. אין כמו נסיעה ברכבת לפני חקירה. אפשר להתעמק במקרה, לקרוא קצת חומרים בזמן הנסיעה, לתכנן דרכי פעולה ועוד.
 
אחרי שעה של נסיעה הגעתי לתחנת הרכבת בראשון הממוקמת במערב העיר. הייתי צריך להגיע לשכונה יוקרתית בעיר, פרס נובל, שאינה רחוקה מתחנת הרכבת. העדפתי לקחת מונית למקום, כדי לא לבזבז זמן.
מצאתי בקלות את הכתובת שחיפשתי. ראיתי באינטרקום שמו שמות משפחה, איינשטיין ושפירא. זאת הייתה הוכחה שהגעתי למקום הנכון.
חיכיתי שיגיעו לכניסת הבניין דיירים שיאפשרו להיכנס. הייתי בטוח שדיירי דירת איינשטיין/שפירא לא יפתחו לי את הדלת אם אציג את עצמי באינטרקום.
הדברים נראים אחרת כשאדם מצלצל בדלת, לפני ניסיון העבר שלי.
כעבור מספר דקות, הגיעו כמה ילדים על אופניים, שהתקשו לפתוח את הדלת. באדיבות רבה הצעתי לפתוח עבורם את הדלת, אך שכחתי את קוד הכניסה. נכנסתי איתם לבניין ועליתי לדירתן של משפחות איינשטיין/שפירא.
 
 
זאת הייתה שעת בוקר באמצע חודש יוני. שעה שאנשים עובדים נמצאים במקומות העבודה שלהם. הייתה לי הרגשה שהמצב כאן, יהיה קצת אחרת.
צלצלתי בדלת. שמעתי קולות בוקעים מהדירה. ומיד אחריהם שמעתי צעדים שהתקרבו במהירות לדלת הכניסה. ידעתי שהם בודקים אותי דרך העינית של הדלת, ומנסים להבין מי אני ומה אני רוצה. הם בחרו שלא לענות. אולי אתייאש ואלך בלי לשאול שאלות.
חיכיתי עוד כמה שניות, ואז אמרתי בקול רם:
"שמי אמנון רודס, ממשרד חקירות "אמנון רודס חקירות". ענת שפירא ביקשה ממני שאבדוק היכן בעלה אביעד שפירא מבלה כשהוא לא בבית."
אחרי שתי שניות, הדלת נפתחה לרווחה, ושני זוגות עיניים פעורים בדקו אותי מכף רגל עד ראש. הם לא היה ממש לבושים, אבל, הייתי בטוח, שתחושת אי הנוחות שלהם אינה נובעת מבושה על העדר בגדים, אלא שמישהו חשף את סודם.
"אני יכול?" ובלי לחכות יותר מדי, נכנסתי לדירת הפאר המרווחת. 
 
אביעד נראה במציאות בדיוק כפי שהוא נראה בתמונות. גבר רזה ושזוף. שיער קצוץ, עיניים ירוקות בהירות, גוף שרירי, כזה שמקבלים בביקורים תכופים במכון כושר.
האישה שהייתה לידו, הייתה באמצע שנות השלושים לחייה. היא הייתה בלונדינית, בלונד שהושג במספרה ולא באמצעות גנים, עיניה היו חומות וגדולות, וממה שהצלחתי לראות, היא לא הייתה רזה במיוחד. כפי שקורה לא פעם, האישה החוקית הרבה יותר יפה מהפילגש. 
"למה אתה פה? ענת שלחה אותך? מה היא גילתה? מה היא יודעת עלי, עלינו?"
"אני אמתין שתתלבשו ואז נוכל לשוחח. אשמח כשתחזרו, אם תביאו אתכם כוס מים קרים ואם אפשר, גם קפה שחור ללא סוכר." התיישבתי על הספה היוקרתית שתפסה חלק ניכר מהסלון הגדול והמפואר בני הזוג מיהרו לחדר השינה, ואני חיכיתי בסלון. בינתיים הסתכלתי בתמונות שהיו על המזנון.
תמונות של אביעד וחברתו, תמונות של אביעד ושני ילדים צעירים, לא של הילדים של ענת. לאחר שסיימתי לבדוק את התמונות, ראיתי שיש בסלון, זוג אופניים של ילד בגיל הגן, וכסא גבוה של ילד בגיל שנתיים-שלוש. בשביל מישהו שמבלה הרבה ימים בחו"ל, אביעד היה פעיל מאד בשנים האחרונות.
 
כעבור חמש דקות, אביעד נכנס לבוש בחולצת טי-שירט פשוטה ומכנסי ברמודה. הוא החזיק ביד אחת כוס מים גדולה וספל קפה שחור ביד השנייה. הוא התיישב בכורסה מולי ונאנח עמוקות לפני שהציג את הצד שלו בסיפור.
"איך הגעת אליי? איך בכלל ענת עלתה עליי? הייתי זהיר במשך עשר שנים, כיסיתי כל צעד שלי. אני חייב לציין שענת אישה נהדרת, אני אוהב אותה. אבל אני גם אוהב את אלה. בגלל שאני מאוהב בשתיהן, אני לא יכול לוותר על אף אחת מהן..."
לשבריר של שנייה ריחמתי עליו. אבל אז נזכרתי באשתו החוקית, והרחמים נעלמו כלא היו. לא הגעתי אליו בתפקיד של שופט או כומר. אני חוקר פרטי, לא מתפקידי לשפוט את הלקוחות או את האנשים שאני חוקר. 
"אשמח לשמוע את מה שיש לך להגיד לי, אבל כל מה שאתה אומר לי עכשיו, אני אצטרך להעביר לענת. היא משלמת לי בשביל זה. סביר להניח שתצטרך לדבר גם איתה על המצב הקיים."
"כל מה שענת יודעת עליי, נכון לתקופה שלפני עשר שנים. אני מנהל מחלקת מכירות של חברת שביבי אלקטרוניקה שמשווקת את מוצריה בכל העולם. החברה שלנו מצליחה בקנה מידה בינלאומי. אבל, מה שענת לא יודעת, שהיום, אני לא איש מכירות רגיל, אלא סמנכ"ל מכירות. אני לא נוסע כמו בעבר. אולי פעם בחודש. כשאני נוסע לחו"ל, לרוב אני לוקח איתי את אלה..."
הסתכלתי עליו במבט מופתע. קצת הרגיז אותי, שאת ענת הוא משאיר לבד לגדל את שלושת הילדים, רוב ימות השנה, ואת המאהבת הוא לוקח לנסיעות יוקרתיות לחו"ל.
"אני רואה את המבט שלך. אתה צודק. אבל אם ענת הייתה יודעת את האמת, היא הייתה מבינה שאני משקר לה, ואני כבר לא יכול לספר לה כמעט כלום על העבודה שלי. ענת אישה מדהימה, חכמה מאד, ובגלל שהיא לא נכנסת למדורי כלכלה או רכילות, אני יכול להרשות לעצמי, לא לספר לה את האמת. חוג החברות שלה מאד מצומצם, והיא תמיד סמכה עליי שאני דובר אמת בכל נושא. לפחות עד עכשיו."
"איך הכרת את אלה? ואם אתה כל כך אוהב את ענת, למה אתה צריך אישה נוספת?"
"הכל התחיל כשענת הייתה בהריון עם הבן השני שלנו. היא הרגישה מאד לא טוב, ובקושי היה לה זמן בשבילי. בסוף ההיריון היא הייתה מרותקת למיטה, ומי שטיפל בילד הגדול, היו חמותי ואימי. אז עדיין הייתי בנסיעות, והקשר הזוגי בינינו התרופף. באחת הנסיעות שלי לרוסיה, אלה התלוותה אליי כמתורגמנית. היא הייתה מאד שונה מענת. ענת אישה רצינית, מיושבת, ממוקדת ואחראית מאד. אלה, הביאה איתה רוח צעירה, שובבה, נעורים שכבר שכחתי מהם. בתור ילידת מוסקבה, היא לקחת אותי למקומות שונים, ואחרי יומיים ביחד, התאהבתי בה, אבל לא התקדמנו מעבר למה שקרה בנסיעה."
אחרי הפסקה קצרה, אביעד המשיך בסיפורו.
"אחרי חודשיים, נולד בני השני. ענת הייתה עסוקה בטיפולים בתינוק שנולד, ובקושי היה לה זמן בשבילי. מצד שני, גם אני הייתי עסוק מאד, ונסעתי עוד כמה פעמים לרוסיה אחרי הנסיעה הראשונה. כמובן שגם בנסיעות הבאות אלה התלוותה אליי. התקרבנו עוד, ובסוף החלטנו שנהיה זוג. שכרתי לה דירה בראשל"צ, רחוקה מאזור הצפון, וקבענו שלפחות פעם בשבוע אני מגיע אליה ליומיים. לא הייתה לי בעיה לעבוד מהבית כשאני לא בנסיעות. אחרי שנתיים, קודמתי לתפקיד בכיר, עם פחות נסיעות, ולפני כשנתיים, קיבלתי את הקידום הנוכחי, שכתוצאה ממנו, אני לא נאלץ לנסוע לכל האתרים, אלא רק כדי לסגור עסקאות גדולות עם לקוחות גדולים."
"כמה ילדים יש לכם? האם התחתנתם נישואין אזרחיים? מה אלה אומרת על זה שאתה לא מתגרש מענת?"
"לאלה אין בעיה עם זה שאני נשוי לענת. היא מאד מכבדת את הרצון שלי לשמור על הנישואין שלי עם ענת. אבל היא לא רצתה לוותר על ילדים משלה, לכן, חתמנו על הסכם ממון אצל עו"ד, והבית שהיא גרה בו, הוא שלה. המצב הכלכלי שלי מצוין, יכולתי לעזור לה ברכישת חצי בית, והיא לקחת משכנתא כדי להשלים את הרכישה. הילדים רשומים רק על שמה, אבל הם יודעים שאני אבא שלהם. הם קטנים, אז הם לא שואלים הרבה שאלות."
"מה תעשה עכשיו, אחרי שענת תגלה שאתה לא בעלה הבלעדי?"
"אני אדבר איתה ונחליט ביחד."
 
פגשתי את ענת למחרת היום. חיפשתי את המילים הנכונות כיצד לספר לה שבעלה אכן מנהל חיים כפולים.
נפגשנו בבית קפה שקט באזור הכרמל. ענת, אישה רגישה וחכמה, הבינה מיד, שמה שיש לי להגיד לא ינעם לאוזניה. סיפרתי לה את הדברים שגיליתי על אביעד, אלה וילדיהם בדרך העדינה והרגישה ביותר.
פני הפוקר של ענת הסתירו את סערת הרגשות שפקדה אותה.
"מקודם קיבלתי הודעת טקסט מאביעד. הוא ביקש שניפגש אחר הצהריים אצל חבר עו"ד שלו. הוא כנראה החליט עבור שנינו מה עומד לקרות. אין לי כוח להילחם על דבר שמזמן איבדתי אצלו. את הייחודיות שלי והנאמנות שלו. תודה לך אמנון, שהשקעת מזמנך ועזרת לי לחשוף את האמת."
"צר לי שכך התגלגלו הדברים. אני מקווה שבעתיד יהיו לך הפתעות יותר נעימות בחיים."
 
נפרדנו אחרי כמה דקות. חשבתי איך חייה של ענת השתנו לגמרי, בגלל טעות קטנה של אביעד. לולא בחר בכתובת הנכונה במשלוח מ-AMAZON יכול להיות שענת מעולם לא הייתה מגלה שהוא מנהל חיים כפולים עם אישה אחרת. 
איך אמרתי בפתיחת דבריי, החיים מלאים בהפתעות. לפעמים יש הפתעות טובות, ולפעמים יש כאלה, שבוודאות היינו מוותרים עליהן.
 
אמנון רודס-חקירות. נשר
 
מייל:amnon@rodes.co.il  טלפון משרד048202817 נייד:0525922245
 
 
 
 
This Is CAPTCHA Image