איך נולדו ההפרשים בספירת הבקבוקים

שמי אמנון רודס, מנהל "משרד חקירות אמנון רודס". אני עוסק בחקירות של מקרי  בגידה במשפחה, חיפוש קרובים בארץ ובחו"ל, התעללות של מטפלים בקשישים או ילדים, ריגול תעשייתי ועוד.

לפני מספר חודשים הגיע אליי מנכ"ל של מפעל לייצור משקאות ידוע מאזור המפרץ. הוא ביקש ממני לעקוב אחרי אי סדרים בפס הייצור במפעלו, שמייצר משקאות המשווקים בארץ וגם בחו"ל.

הוא סיפר שלפני מספר שבועות הגיע אליו אחד מהמפקחים הוותיקים במפעל ודיווח לו שישנן אי התאמות בדוחות המדווחים ע"י שלוש מחלקות שונות אך מקושרות ביניהן. שני הדוחות הראשונים המדווחים ע"י קוו הייצור והמחסן מתואמים עד הבקבוק האחרון, אך הדוח האחרון, שנוצר באופן אוטומטי מצביע על כמויות שונות מהדוחות האחרים.
 
הצעתי לו להוסיף עוד מצלמות אבטחה מעבר למצלמות הקיימות, כולל במקומות שעד עכשיו ההנהלה נמנעה מלהתקין, כמו משרדים של מנהלים זוטרים, מלתחות וכדומה. ביקשתי לראות את הרשימות של פסי הייצור ואת הרשימות של הארגזים שיוצאים מהמחסנים.
אכן, היו הפרשים מדי יום. רק בשני מקרים הייתה התאמה בין הרשימות. בדקתי את התאריכים, הבחנתי מדוע הם ייחודיים ורשמתי לפניי שעליי לבדוק אותם יותר מאוחר.
 
הגעתי למפעל כעבור יומיים, אחרי שקיבלתי מידע חדש ומעודכן לגבי העובדים במחלקה. אחד ממנהלי המשמרות סיפר לי שרוב הפועלים עובדים במפעל זמן רב, כל אחד יודע את עבודתו ובעל מוסר עבודה גבוה. לפני כשנה הגיע עובד חדש למחלקה, בחור עם ראש על הכתפיים שהיה אחראי על עדכון הדוחות של המחסנים.
 
קיימתי פגישה קצרה עם מנהל פסי הייצור, אלי א, כשמעט מאד היה לי לשאול אותו. המספרים של הארגזים שהופקו הגיעו ישירות מפסי הייצור, לא הייתה כל התערבות אנושית בספירה, ולכן, הרישום הראשון היה המדויק והאמין ביותר.
 
לאחר מכן קיימתי פגישה עם מנהל מחלקת המחסנים, רפי ד, שהיה אחראי על ספירת הארגזים באופן אישי. הוא טען שהמספרים שהוא רשם בדוחות ושלאחר מכן הקליד בעצמו לטבלאות, היו מדויקים ותאמו לגמרי את המספרים שהגיעו מפסי הייצור.
 
אחרון, זימנת את דרור ש, בחור צעיר באמצע שנות העשרים שלו. הוא נכנס למשרדי ולפי שפת הגוף שלו, ניתן היה לראות, שהוא מבין שמישהו טומן לו מלכודת, ושאת האשמה על ההפרשים ואולי על גניבת ארגזי שתייה מהמחסן, עומדים להטיל עליו.
 
הוא ידע שכמעט ואין לו דרך להוכיח את חפותו, אלא באמצעות בדיקת פוליגרף. מכיוון שלאחר בדיקת דוחות קודמים, והשוואת בין מספר נתונים ואימות שלהם בנושאים שונים, חשבתי שבדיקת פוליגרף אמינה ואיכותית עשויה לסייע בחשיפת האמת. וגם, בגלל האינטואיציה שלי שאמרה לי שדרור הוא לא האשם בפרשה הזאת.
 
על מנת ליצור ערפל לגבי כיוון החקירה, החלטתי לזמן לבדיקת פוליגרף מספר עובדים, גם כאלה שלא היו קשורים ממש לפרשה, ושלא היה לי כל חשד לגבי מעורבותם.
 
זימנתי שישה אנשים לבדיקת פוליגרף. ביניהם: אלי א, רפי ד ודרור ש. את שלושת העובדים שזימנתי כדי ליצור איפול על הפרשה, שחררתי מיד מבלי שיצטרכו לבצע את הבדיקה עצמה. את אלי א שאלתי שתיים שלוש שאלות רטוריות. לעומת זאת, רפי ד ודרור ש היו צריכים לעבור את בדיקת הפוליגרף שזומנה עבורם.

דרור ש נשאל עשרים שאלות במהלך הבדיקה. הוא ענה על כולן ללא היסוס, והבדיקה שלו הייתה נקייה ללא רבב. כפי שצפיתי. התמונה הייתה שונה לגמרי כשרפי ד היה זה שנשאל עשרים שאלות דומות לאלו שהופנו אל דרור ש.
 
אף אחד מהם לא ידע מה היו תוצאות הבדיקות. הגעתי למשרדי החברה באותו היום בערב ומסרתי את התוצאות לידיו של המנכ"ל. הפרשה שבהתחלה נראתה כפרשה רגילה של גניבת סחורה ממחסנים התבררה כפרשת ריגול תעשייתי חמורה.
בעת שחקרתי את העובדים, נחשף בתקשורת חשד של מציאת חיידקים בבקבוקי השתייה של מפעל המשקאות שפנה אליי.

אלפי בקבוקים של החברה הורדו מהמדפים, והנזק הכספי שהפרשה עלולה להסב למפעל, עלול להסתכם במאות אלפי שקלים. כולל נזק תדמיתי עתידי. הצורך במציאת אשמים בגניבת הבקבוקים הפכה לדחופה ביותר.
 
זימנתי את שני החשודים, דרור ש ורפי ד למשרדי החברה למחרת בבוקר. גם המשטרה הוזמנה, אך נציגיה התבקשו להמתין עד שמנכ"ל החברה יסיים את הפגישה שלו עם עובדי החברה. רפי ד, שנראה רגוע מאד ולא חשש לרגע שמעשיו ייחשפו, התיישב מולנו וציפה, כנראה, שנתנצל בפניו בכך שבכלל חקרנו אותו.

" רפי, בבדיקת הפוליגרף שנערכה לה אתמול, נמצאת כלא דובר אמת. רגע, אל תענה לי עדיין, יש עוד. מעבר לכך, חברי, אמנון רודס, גילה עליך כמה דברים שלא ידענו, ושאתה הסתרת אותם היטב בשנה האחרונה."

הצטרפתי לשיחה, ולאט לאט התבהרה התמונה כולה, לא רק של גניבת ארגזי שתייה, אלא של ריגול תעשייתי בקנה מידה חמור ביותר.

" גילינו שאתה מחזיק חשבון בנק נוסף, שאין בו הוצאות, רק הכנסות. מדי חודש נכנסים אליך לחשבון, עשרות אלפי שקלים. הכסף מגיע ישירות מחברת שתייה המתחרה בנו. אפילו לא טרחת לקבל את הכסף ביד, לא חששת לרגע שמישהו עלול לעלות עלייך. בנוסף, גילינו שבכל פעם שהיית בחופש, לא היו הפרשים בין הכמויות של כל הדוחות. רק שאתה בעבודה, מדי יום, יש הפרשים במספרים. דבר נוסף, הבנו שאת הבקבוקים שאתה מבריח מהמחסנים לא הולכים לשווקים למכירה, אלא עוברים ישר למפעל של החברה המתחרה, שם היא מחדירה למשקאות חומרים רעילים ומפקקת אותם עם פקקים של החברה שלנו, שאותם אתה מבריח באופן קבע, בלי שמישהו סופר אותם בכלל. לפני שהשוטרים נכנסים לעצור אותך, מה יש לך להגיד להגנתך?"
 
פניו החיוורות של רפי אמרו לנו את הכול. הוא תפס את חזהו בשתי ידיו, ולרגע קט, חששנו אני ומנכ"ל החברה, שעוד רגע הוא מקבל התקף לב. הגשנו לו כוס מים קרים, הוא שתה ממנה קצת, ובידיים רועדות החזיר אותה לשולחן.

"אין לי מה להגיד. עיניים גדולות, טיפשות, חזירות, כל הדברים שגורמים לאדם שגדל בשכונת עוני, ובנה את עצמו לבד, להתפתות ולהיכנע לפיתוי של קבלת עשרות אלפי דולרים בחודש, בלי להתאמץ. לא היה לי מושג שהם מכניסים רעל למשקאות. הייתי בטוח שהם רק רוצים להעתיק את הטעם של הבקבוקים שלנו, ושהם לא יצליחו, בגלל שהנוסחה שלנו סודית, ורק אני ארוויח מזה כסף. לא הייתה לי כוונה לפגוע באף אחד, רק רציתי שיהיה לי הרבה כסף, לקנות מכונית פאר, אולי לנסוע לחו"ל עם האישה, כל מיני פינוקים שאי אפשר לחלום עליהם ממשכורת של 6000 ₪ בחודש."

הוא החל לבכות, והמראה הזה של אדם מבוגר, איש גדול מימדים מתייפח מולך, היה מראה קשה גם עבורי שבחיי ראיתי הרבה אנשים שטעו ונפלו, בגלל תאוות בצע.
 
הוא נרגע מעט, ורק לאחר מכן, קראנו לשוטרים להגיע למשרד. העברתי להם את החומרים שאספתי מהחקירות שלי. קיוויתי שבעזרת עו"ד פלילי מנוסה ומיומן, רפי ד יוכל לזכות למשפט הוגן ואולי, לשבת את הכמות המינימאלית של שנים שגוזרים על עבירות מהסוג שהוא ביצע.
 
אחרי שהתאוששנו מהפגישה שלנו עם רפי ד, נכנס למשרדו של המנכ"ל, דרור ש. בניגוד לקודמו, הוא נראה מתוח וזז באי נוחות. שפת גופו המתוחה גרמה לי ולחברי לחייך קלות. דווקא האיש שהיה חף מפשע מתחילת הפרשה, הביע עצבנות.
 
מנכ"ל החברה פנה אל דרור כשחיוך גדול מאיר את פניו.

" דרור, קודם כל אני רוצה להודיע לך שנמצאת נקי לגמרי בבדיקות הפוליגרף שנערכו לך אתמול. ועוד דבר, אני מקדם אותך לאחראי על המחסנים של החברה. וכדי להקל עלייך את העבודה המרובה שמצפה לך במחסנים, אני מאפשר לך לבחור מתוך צוות העובדים הקיים, עוזר אישי שיוכל לעזור לך בניהול המחלקה. בהצלחה, חברי."

הבעת ההפתעה והכרת התודה שנרשמה על פניו של דרור שימחה אותי מאד ופיצתה על התחושה של חמיצות שנותרה אחרי שרפי ד נלקח באזיקים לתחנת המשטרה.
 
אמנון רודס –חקירות
 
נשר משרד:048202817,נייד 0525922245
This Is CAPTCHA Image