על אהבות ישנות ואמון הדדי

בוריס ונטליה ק. גרים בשכונה של זוגות צעירים בקרית ביאליק. שניהם בתחילת שנות ה-30, עובדים בחברת בינוי מבוססת. בוריס, בעל שני תארים בהנדסה וניהול, הוא ראש מדור בנוי ותכנון, נטליה, רואת חשבון, היא מנכ"ל הכספים בחברה. הם יכולים להרשות לעצמם לגור בדירה חדשה ומרווחת, יש להם שני ילדים בני 8 ו-5, נוסעים לחופשות בחו"ל כשהעבודה מאפשרת.  הכל נראה תקין ורגוע בחיי הנישואין שלהם.

פעם בחודש בוריס נדרש לנסוע מטעם החברה לחו"ל, ותמיד חוזר עם המון מתנות לכולם, לנטליה, לילדים, וגם לבני המשפחה האחרים. בכלל, נדיבותו וליבו הרחב הן תכונות שמאפיינות את בוריס.
 
אבל, ותמיד יש אבל, גן העדן של נטליה ובוריס עמד בפני זעזוע. בוריס חזר בשעות הצהריים מנסיעה לחו"ל מטעם העבודה וחשב לבלות בערב עם בני משפחתו. אך מקרה חירום שהתעורר בעבודה חייב אותו לשנות את תוכניותיו. הוא נאלץ לצאת מיד לעבודה ולא הספיק לחלק את המתנות שהביא בין כולם. הוא ביקש מנטליה לתת לילדים את המתנות שהוא קנה להם, כי בימים הקרובים הוא יהיה מאד עסוק.

כשהיא חזרה אחה"צ מהעבודה, נטליה החלה לעשות סדר בין המתנות הרבות שבוריס הביא. בין החבילות הרבות היא הבחינה בשתי חבילות, בלי שמות עליהם. בוריס היה אדם מסודר, והוא תמיד הקפיד לרשום את שם מקבל החבילה.

מכיוון שנטליה סברה שהמתנות בשבילה ובשביל בתה, היא פתחה אותן. אך כפי שהיא תמיד נהגה, היא פתחה אותן בזהירות, שניתן יהיה להשתמש בנייר העטיפה בעתיד. החבילה הראשונה, הכילה שמלה מפוארת למדי לילדה בגיל 11, ועוד מספר פריטים שנועדו לילדות בגיל הזה. החבילה השנייה, הכילה ז'קט מפואר לנשים, שבהחלט לא היה במידה של נטליה.
 
היא הרגישה אי נוחות מכך שהיא פתחה את החבילות שלא נועדו לה ולמשפחתה. אך מכיוון שלא היו על החבילות שמות של ההורים של בוריס או אחותו, שבמקרה היו לה רק בנים, וגם בגלל שהז'קט לא התאים לגזרה שלה, מה שנותר לנטליה לחשוב על שתי החבילות, הוא, שהן נועדו לאנשים שהיא אינה מכירה אותן.

מכיוון שנטליה חשדנית מטבעה, והיא יודעת לחבר 1+1, היא הבינה שכנראה שלבוריס יש "חברה" ולחברה הזו, יש גם בת.
 
במקום לשאול אותו באופן ישיר, נטליה החליטה לפנות אליי, מכר וותיק של משפחתה, וביקשה ממני שאתחיל לעקוב אחרי בעלה.

קיבלתי ממנה את כל הפרטים, הטלתי את מלאכת המעקב על אחד העוזרים שלי במשרד. התכוננתי להתחיל בחקירה, שמאד קיוויתי עבור נטליה היקרה, שתהיה קצרה ולא תעלה ממצאים שיהיה לה קשה להתמודד איתם.

כאשר בוריס חזר באותו היום מאוחר בלילה, שתי החבילות היו ארוזות באופן מושלם, שלא ניתן היה להבחין בכך, שהן בכלל נפתחו.

בבוקר, כששניהם היו במטבח, בוריס עדכן אותה שהוא יגיע הביתה מאוחר גם היום, כי הוא צריך לנסוע לאזור המרכז כדי לפגוש לקוח חדש של החברה.
נטליה לא אמרה דבר, רק הנהנה בראשה, וחיכתה שבוריס ייצא, כדי להודיע לי על תכניותיו. לפני שהיא יצאה לעבודה, היא הבחינה ששתי החבילות החשודות, אינן, והחשדות שלה עוד יותר התחזקו.
 
עקבנו אחרי בוריס בכל שעות היום. הוא נסע היישר מביתו אל אזור המרכז, אך במקום לנסוע על כביש החוף, בוריס בחר בנתיב שמוביל אותו לאזור העמקים וכדי לדייק, ליקנעם עילית, אשר יושבת על הציר שמוביל לכביש תל אביב. עקבנו אחריו, בשתי מכוניות נפרדות. אחרי כחצי שעה של נסיעה, מכוניתו נכנסה לחניון התת קרקעי של בניין רב קומות חדיש.

אני ואיש הצוות שלי, חנינו את המכוניות במקומות מרוחקים מהמבנה והתמקמנו כל אחד במקום אחר, כדי למצוא תצפיות נוחות למעקב שלנו.
 
למבנה לא היה שומר בכניסה הראשית וגם לא אל הכניסה לחניון התת קרקעי. עוזרי ירד לחניון כדי לעקוב משם על תנועותיו של בוריס, כשיחליט בכל רגע נתון, לצאת עם המכונית מהחניון
 
ואכן, כחצי שעה אחרי שהוא הגיע, הוא חזר למכוניתו, מלווה באישה צעירה, בתחילת שנות ה-30 ובילדה צעירה, כבת 10-11 בלונדינית עם עיניים בהירות, שהייתה דומה באופן בולט לבוריס. עוזרי, תומר, צילם את השלישייה והעביר לי את התמונה בוואטס אפ. אי אפשר היה לטעות בקרבה בין הגבר לילדה. אך מה הקשר שלו לאישה, מדוע הוא מסתיר מנטליה את קיומה, אם הילדה נולדה לפני שהוא הכיר את אשתו?
 
אלה היו שאלות שהייתי חייב לקבל עליהן תשובה. ורק בוריס יכול לענות עליהן.
בשעה שלוש הם חזרו לבניין. האם ובתה עלו לדירה. בוריס, המשיך בדרכו לתל אביב, כפי שסיפר לאשתו בבוקר.

תומר המשיך לעקוב אחרי בוריס ואני חזרתי למשרדי. רציתי לברר כמה פרטים על האישה והילדה, שכל כך דומה לבוריס.

בעזרת קשרים וכמה חברים במקומות הנכונים, הצלחתי לברר את זהות האישה ובתה. ילנה פ. ובתה, נלי, עלו לארץ לפני כשנה מבלרוס, היישר לבניין הדירות ביקנעם עילית. ילנה היא מהנדסת חשמל ונלי בתה בת ה-11, היא תלמידה בכיתה ה'.

ילנה היא בת יחידה להורים שנפטרו בתאונת דרכים לפני כשנתיים. היא רווקה, בת 31. כשהיא ובתה גרו במינץ, היא עבדה בחברת הנדסה מובילה, אך לפני כשנה, היא התפטרה ממקום עבודתה ועלתה לארץ.
 
הדבר היה מאד תמוה בעיניי. מדוע אשת קריירה מצליחה עוזבת את ארצה ואת מקום עבודתה ומגיעה לארץ זרה עם בתה הצעירה? עוד כמה שאלות שבוריס יצטרך לענות עליהן כשאפגוש אותו פנים מול פנים.
 
כעבור מספר ימים, התקשרתי לטלפון הנייד של בוריס. הוא ענה אחרי הצלצול השני ואני הצגתי את עצמי. הוא הופתע שחוקר פרטי רוצה לדבר איתו, אך לא שאל יותר מדי שאלות וקבענו להיפגש בבית קפה בחיפה, מקום שאני אוהב לפגוש לקוחות וחשודים.

כשישבנו בבית הקפה, הזמנו שתייה ומאפה. שאלתו של בוריס הייתה באוויר. לא חיכיתי שישאל אותי מדוע אני נפגש איתו. סיפרתי לו על החשדות של אשתו, ומה גיליתי עליו עד עכשיו. אחרי כמה שניות של שתיקה, בוריס התחיל לספר לי את סיפור חייו.
 
הוא סיפר לי, שלפני כ-15 שנה, כשעוד היה בחור צעיר במינסק, עיר הבירה של בלרוס, הוא הכיר נערה, ילנה, בערך בת גילו, שלמדה איתו בבית הספר. הם התאהבו מיד, והחזיקו מערכת יחסים יציבה עד שההורים של בוריס החליטו לעלות ארצה. הם נפרדו בדמעות, מבלי לדעת שילנה בהריון עם נלי.

הקשר ביניהם נותק מיד אחרי שבוריס הגיע לארץ, למרות שבוריס כתב לילנה מספר מכתבים, אך היא לא השיבה עליהם.

עם הזמן, בוריס השתלב בחיים החדשים, והכיר צעירות אחרות. כשהוא פגש את נטליה, הוא כבר הספיק לשכוח את מערכת היחסים עם ילנה, ואחרי כחצי שנה היכרות, הוא נישא לנטליה, איתה הביא שני ילדים.
 
לפני כשמונה חודשים, הוא קיבל טלפון מפתיע. על הקו הייתה ילנה והיא סיפרה לו שהיא בארץ עם בתה בת ה-11 ושהן גרות ביקנעם עילית. בוריס, שהוא מתמטיקאי מצטיין, כמו אשתו, עשה 1+1 והבין מיד, שבתה של ילנה, היא גם בתו. הם קבעו להיפגש בביתה של ילנה כבר למחרת היום.

הוא פגש בילנה, ששמרה על יופיה המרשים, אך הייתה הרבה יותר רזה ושקטה מהילנה שהכיר בחו"ל. 1נלי, שהיא בת דמותו של בוריס, ניגשה אליו ישירות וחיבקה אותו. היא כבר ידעה שהוא אביה, ושבמשך שנים לא ידע על קיומה. עד כאן הצד היפה והמרגש של הסיפור. ועכשיו הסיבה האמיתית, מדוע הן הגיעו לארץ.
 
ילנה סיפרה לבוריס, שבמהלך סדרת בדיקות שגרתית מטעם מקום העבודה, התגלה שילנה חולה בסרטן בבלוטת הלימפה. הגידול טרם שלח גרורות, אך סדרת הטיפולים שהיא הייתה אמורה לקבל והאשפוזים הרבים שהיו צפויים לה, הבהילו אותה, וגרמו להבין, שהיא לא תוכל להשאיר את לני לבד ימים שלמים, ללא עזרה של הורים, אחים או חברים קרובים. ומכיוון שהוריה נפטרו, ואין לה אחים, ילנה הבינה שהיא חייבת להגיע לארץ, להפגיש את לני עם אביה הביולוגי. היא רצתה שבמקרה הגרוע, שאביה של לני, יהיה זה שיגדל אותה.
 
מיד שסיים את דבריו, שאלתי את בוריס, מדוע הוא לא סיפר לנטליה את האמת? הוא הודה שבהתחלה הוא רצה לספר לה, אבל הוא חשש מהתגובה שלה. שהיא תתחיל לחשוד בו, ותתנגד שהוא יתמוך בבתו, אם חלילה יקרה משהו לילנה.

הסברתי לו, שמכיוון שהוא עומד להכיר בנלי כבתו החוקית, לנטליה לא תהיה ברירה אלא לקבל את נלי.  וחוץ מזה, אמירת האמת באופן גלוי, עשויה לעזור לנטליה להתמודד עם מצב שהם יצטרכו לגדל את לני במידה וילנה לא תבריא ממחלתה.

דבר נוסף, ילנה תהיה זקוקה לכל עזרה, סיוע ותמיכה בחודשים שהיא עוברת את הטיפולים. כבר עכשיו, ילנה התחילה לעבור טיפולים של הקרנה, ומצבה הבריאותי והנפשי, שברירי למדי.

נטליה יכולה לעזור ולתמוך בילנה, שנמצאת לבדה בארץ, ואינה מהווה איום ממשי לנטליה, גם בגלל שבוריס מאוהב באשתו, וגם בגלל שבמצבה הבריאותי, מה שצריך להדאיג את כולם, הוא, כיצד היא מתגברת על המחלה.
 
בוריס הסכים איתי, וסיכמנו שהוא מספר לנטליה את כל האמת. איחלתי לו בהצלחה והוא מיהר לעזוב את המקום כדי להוציא את התכנית לפועל.
 
לפני מספר חודשים, קיבלתי טלפון מנטליה, שסיפרה לי שאחרי סדרה ארוכה של טיפולים, הרופאים הודיעו שילנה כרגע נקייה מתאים סרטניים, ושעליה להיות במעקב במידה שהמחלה תחזור. היא גרה בשכירות באזור קרוב לביתם של בוריס ומשפחתו. נלי התחברה מהר מאד לאחים שלה, ונטליה מתכוונת לעזור לילנה למצוא מקום עבודה חדש, כדי להתחיל את החיים שלה בארץ חדשה, מוקפת במשפחה שאוהבת ותומכת בה ובבתה. 
 
 
אמנון רודס-חקירות
 
0525922245 משרד 048202817
 
מייל:amnon@rodes.co.il
This Is CAPTCHA Image