על נוכלים וזוגות תמימים

לפני מספר חודשים הגיע למשרדי זוג, בעל ואישה בשנות השלושים לחייהם. הבעת פניהם הייתה מודאגת וכתפיהם היו שפופות. אפשר היה להבחין שנפלה עליהם צרה שהם אינם יודעים כיצד להתמודד איתה. מדי יום מגיעים למשרדי אנשים במצב דומה, הזקוקים נואשות לשירותיו של חוקר פרטי מנוסה.
 
במצב כזה הגיעו אליי באותו היום בבוקר, בני הזוג, אלמוג ודנה א'.

הם סיפרו לי, שלפני מספר ימים הם קיבלו באמצעות שליח מיוחד, מכתב רשום מעו"ד המודיע להם שבתוך 30 יום עליהם לפנות את הדירה שלהם, מכל החפצים, להשאיר אותה נקייה וללא חובות, אחרת יוגש נגדם צו פינוי מבית המשפט כולל תביעה על פלישה לדירתו של לקוחו.

מכיוון שהם רכשו את הדירה באופן חוקי מבעלי הדירה לפני כשלוש שנים, הם לא הבינו במה מדובר, וחשבו שזאת בוודאי טעות. אבל כדי להיות בטוחים שהם צודקים, הם התקשרו לעו"ד ששלח אליהם את המכתב.

הם הופתעו, או יותר נכון, נחרדו לשמוע, שאין כאן שום טעות.הבעלים החוקי של הדירה, שב לארץ לאחר מספר שנים ששהה בחו"ל מפאת עבודות וגילה שבדירתו גרים אנשים שהוא מעולם לא חתם איתם על חוזה, לא שכירות ולא מכירה. בידיו של בעל הדירה, יש את כל המסמכים המוכיחים את טענתו.
 
הסתבר לבני הזוג, שלפני מספר שנים בעל הדירה, נסע לשליחות מטעם המדינה ליעד באפריקה, ומאז לא שב לארץ.הוא השאיר את הטיפול בדירה בידיו של אדם אחר, שהיה צריך לדאוג שהדירה תהיה פנויה במשך השנים, אך מטופלת ומתוחזקת, מוכנה לשובו של בעל הדירה.

כדי להיות בטוחים שכל מה שנאמר ע"י העו"ד הוא באמת נכון, הם הגיעו באותו היום אליו למשרד, ולאחר כמה דקות, קיבלו את כל התשובות, המצערות מבחינתם, שהוכיחו שהדירה שהם גרים בה, אינה שלהם.
 
הם הבינו שאם יפנו לבית המשפט, יוכלו להשיג רק דחייה של מספר חודשים עד שיצטרכו לעזוב את דירתם, אך לא יהיה מי שיפצה אותם כספית, מפני שהדירה נקנתה מאדם שהתחזה לבעל הדירה, אך למעשה, היה בידיו רק ייפוי כוח לשמור על הדירה.

בני הזוג ביקשו שאעזור להם לאתר את האיש שמכר להם את הדירה, בזמן שהם מנסים לגייס כסף, כדי לקנות דירה אחרת, או לפחות למצוא פתרון דיור להם ולילדיהם הקטנים.
 
הצעד הראשון שלי בתחילת החקירה היה לאתר שני גורמים מרכזיים בסיפור. הראשון, הנוכל שמכר להם את הדירה, והשני, למצוא את עו"ד שאפשר את מהלך המכירה. בני הזוג מסרו לי את כל המסמכים הרלוונטיים לטיפול בנושא שלהם, כולל מספר הטלפון והכתובת של משרד עו"ד שטיפול בחוזה המכירה.

התקשרתי למשרדו של עו"ד, תומר ע., אך כפי ששיערתי לי, המזכירה שענתה בצלצול השני, סיפרה שתומר אינו עובד עוד במשרד ולא ידועים לה פרטים נוספים עליו.
 
בזמן שגלשתי ברשת כדי למצוא את תומר, יצרתי קשר עם כמה גורמים, שיוכלו לסייע לי למצוא את העו"ד, שיוביל אותי לנוכל, שכרגע היה לי רק השם שלו, עידן ב. ואת תיאורו החיצוני. עוד באותו היום, עדכנו אותי חבריי, שעו"ד תומר ע', עזב את הארץ לפני כשנתיים, אחרי שהסתבך במספר עסקאות מפוקפקות.

לאחר ששילם מאות אלפי שקלים קנס על חוזים והסכמים לא כשרים שטיפל בהם, הוא העדיף להגר לספרד, ולעסוק שם במקצועו. מכיוון שלאימו היה דרכון ספרדי, תומר נסע לקורדובה, לנסות שם את מזלו. הבנתי שאצטרך למצוא את עידן ללא עזרתו של תומר. אבל, לא לגמרי וויתרתי על האפשרות לקבל מידע דרך משרד עו"ד שבו תומר הועסק בעת שטיפל בדירה שעידן "מכר" ללקוחות שלי.
 
הגעתי למשרדו הקודם של תומר עם החוזה התחום של בני הזוג ועם המכתב הרשום שהם קיבלו לפינוי הדירה. ביקשתי מהמזכירה לדבר עם אחד השותפים הבכירים במשרד אחרי כמה דקות היא קראה בשמי והזמינו אותי לחדרו של עו"ד איתן ג'.

לשמחתי הרבה, האדם שהסכים לפגוש אותי בהתראה קצרה, גם עזר לי מעבר למצופה.
 
איתן ג', עורך דין ותיק ומוכר, שמח מאד לעזור לי ובאותה הזדמנות, גם סיפר לי מדוע.
תומר, הינו אחיינו של איתן, בן אחותה של אשתו. הוא עבד במשרד במשך מספר שנים, ובתחילת דרכו היה עו"ד מבריק, אך נטייתו להסתבך עם טיפוסים שליליים, ולהתפתות לעסקאות מפוקפקות כמעט הובילו אותו לצד השני של המתרס, אל אחורי הסורגים.

איתן ניסה לשכנע את תומר להתרחק מהאנשים שהזיקו לו, אך תומר לא הקשיב לדודו עד שלבסוף, הוא הסתבך באופן חמור בעסקה שהיו מעורבים בה גורמים המשתייכים לשוק האפור ולעולם התחתון. רק התערבותו של איתן ותשלום של קנס גבוה של מיליון ₪, מנעו את כניסתו של תומר לכלא ולשלילת רישיונו.

עקב הפרשייה שכמעט והכתימה את שמו של איתן, תומר, בהמלצת דודו, הוציא דרכון ספרדי, והעתיק את מגוריו לקורדובה. שם הוא הצטרף למשרד עו"ד נודע בעיר, ומאז הוא הצליח לשקם את עצמו ואף התחתן עם צעירה מקומית.
 
חיכיתי שאיתן יגיע למידע שהיה רלוונטי עבור המקרה שלי. הוא ידע היטב מה אני מחפש ואחרי כמה דקות שהמתנתי במשרדו, הוא נכנס לחדר ובידיו מספר קלסרים.

הוא אמר לי שהוא שמר על כל התיקים שתומר טיפל בהם בזמן שהוא עבד במשרד, כי הוא ידע שמבחינה שילוחית יש לו אחריות למקרים שתומר טיפל בהם, במידה ויתחילו להתעורר תביעות נגד תומר ולקוחותיו.

אחרי חיפוש של מספר דקות, מצאנו את התיק של בני הזוג דנה ואלמוג, ובו כל המסמכים שהם היו צריכים כדי להוכיח שהובלו שולל וקנו נכס מאדם שאינו הבעלים שלו. בין המסמכים הרבים, מצאנו מסמכים מזויפים ששימשו את הצמד כדי להטעות את הזוג התמים. בתיק גם היה צילום של ייפוי הכוח המקורי שעידן קיבל מבעל הדירה, ושם היה סעיף חד וברור, שבשום מקרה אסור לעידן למכור את הנכס.

לאחר כשעתיים במשרד של איתן, היה לי מספיק חומר כדי להפליל את הצמד תומר ועידן, אך יותר חשוב מכל, היה לי חומר שבזכותו ניתן יהיה לעכב את פינוי הזוג מדירתו.
 
הראיות שהיו בידי, יכלו להוכיח בקלות שבני הזוג היו קורבן לתרמית שרקמו עידן ותומר. הצעד הבא שלי, היה למצוא את עידן בהקדם האפשרי, ולנסות בכל דרך, לקבל ממנו את הכסף שבני הזוג שילמו לו על הדירה. הייתה לי תחושה שעידן נמצא בארץ, בניגוד לתומר, ושהוא ממשיך להפיל בפח, אנשים תמימים שנשבו בקסמו ובשקריו. כוונתי הייתה להחזיר לבני הזוג את כספם על מנת שיוכלו לקנות דירה אחרת והפעם, מאדם ישר ואמין.

באמצעות תוכנה מיוחדת סרקתי אתרים רבים באינטרנט כולל כל הרשתות החברתיות עד שהגעתי לעידן, שהחליף את שמו לעודד ועבר לגור בעיר אחרת בצפון. מצאתי אותו בקריית טבעון ואף הצלחתי לאתר את מקום עבודתו. כצפוי הוא עבד בסוכנות תווך וותיקה בעירו.
 
הצלחתי דרך מקורות שונים, לקבל עליו את כל המידע שהייתי צריך כדי להגיע למקום הימצאו כבר ליום המחרת.

בדיתי סיפור שאני רוצה להשכיר את דירתי מכיוון שאני עובר לגור במדינה אחרת בחמש שנים הקרובות. עידן הבטיח לעזור לי ואף הציע לי להעניק לו ייפוי כוח לטיפול בדירה, במידה ואצטרך לעזוב את הארץ לפני שיימצאו שוכרים לדירתי.

כעבור מספר ימים התקשרתי אליו ובשרתי לו שמקום העבודה שלי הקדים את נסיעתי ושיהיה עליי להשאיר בידיו את הטיפול בשכירות של הדירה.

איתן הכין אותי לקראת חתימת מסמך ייפוי הכוח, והפנה אותי לנוטריון שהוא מכיר. ידעתי שעבור עידן, לזהות של הנוטריון לא הייתה משמעות, כי לאחר שהמסמך המקורי יהיה בידיו, הוא יילך
 לעו"ד אחר, משחד אותו ומקבל לידיו את כל המסמכים שהיו דרושים לו כדי לזייף את חתימתו של מייפה הכוח.
 
המסמך הפיקטיבי נחתם, והמזימה שלנו יצאה לדרך. אני "נסעתי" לחו"ל ועידן היה צריך לטפל בהשכרת הדירה שלי. דירה שהייתה שייכת לחבר וותיק, שימשה כפיתיון עבור עידן. כמובן שעידן לא הציע אותה להשכרה, כפי שסוכם בינינו, אלא החליט למכור אותה לקונה הפוטנציאלי הראשון שיופיע במשרדו.

עובד במשרדי וחברתו הגיעו לסוכנות התיווך "התלהבו" מהדירה והחליטו לקנות אותה. בעת חתימת החוזה, עידן השתמש בייפוי כוח מזויף שבו הופיע סעיף המאפשר לו למכור את הדירה, סעיף שלא הופיע בייפוי הכוח המקורי. כשבידי בני הזוג כל המסמכים שנדרשו כדי לחשוף את תחבולותיו של עידן, "חזרתי" לארץ בהפתעה.
 
הגעתי בשעה מוקדמת מאד לדירתו. אבל לא הגעתי אליה לבד. איתן התלווה אליי, ושני אנשים מהמשרד חיכו בכניסה לבניין של עידן. ידעתי שלאחר השיחה שלי איתו, הוא ינסה לברוח, ולא הייתה לי שום כוונה לתת לו לחמוק מבין אצבעותיי.

לאחר מספר צלצולים, עידן ניגש לדלת, ופתח אותה כשהוא מופתע וחיוור. לא חיכיתי שהוא יזמין אותי להיכנס, אלא נדחפתי פנימה ואחריי נכנס איתן.

הפעם חשפתי את זהותי האמיתית, אמנון רודס, ושאני חוקר פרטי שאת שירותיי שכרו בני זוג שהיו קורבן לאחד התרגילים הקודמים שלו.
 
איתן ואני הצגנו בפני עידן את כל החומר שהצלחנו לאסוף עליו. לא השארנו לו שום פתח להתחמק מהעובדות. עם זאת, הצענו לו חבל הצלה שבעזרתו לא יצטרך לשבת שנים ארוכות מאחורי הסורגים.
תמורת החזרת הכסף שעידן לקח מאלמוג ודנה,איתן יהיה מוכן לשמש כסנגור של עידן במהלך המשפט שיתנהל נגדו. איתן יפעל להמיר את עונש המאסר בפועל לקנס גבוה ולמאסר על תנאי.

עידן, שהיה נוכל עולמי, אבל לא היה טיפש, הבין שלא יוכל להימלט הפעם מעונש, ושיהיה עליו להסכים לתנאים שלנו. לאחר שהביע את הסכמתו לתכנית שהצענו לו, הוא ניגש למחשב הנייד שלו, העביר באמצעות העברה בנקאית את הכסף שלקח מדנה ואלמוג, ורק לאחר שאיתן ואני ווידאנו שההעברה תתבצע ובני הזוג יקבלו את כספם תוך 48 שעות, עברנו לשלב השני של התכנית. עכשיו הגיע הזמן שעידן יגיע לתחנת המשטרה למסירות עדות. לאחר מכן, איתן ביקש בבית המשפט, שחרור בערבות עד לתום הליכי המשפט שיתנהלו נגדו.
 
חזרתי לבני הזוג דנה ואלמוג עם הדפסה של ההעברה הבנקאית. הם קרנו מאושר ולא ידעו איך להודות לי. שמחתי לעזור להם, זוג צעיר עם שני ילדים קטנים, שנפלו קורבן לנוכל ערמומי, אך פזיז, שלא ידע לזהות בעצמו, מתי אדם אחר מפיל אותו בפח.
 
 
אמנון רודס - משרד חקירות, נשר
 
טלפונים:048202817  נייד 0525922245
 
מייל:amnon@rodes.co.il
This Is CAPTCHA Image