חייבים חמקמקים

כל מי שנכנס לעולם העסקים יודע עד כמה יכול העולם הזה להיות מלוכלך לעיתים. כמובן שיש חוקים ומגבלות שנקבעים מטעם גופים שונים שנועדו להסדיר את הנושא. אך עם זאת, נוכלים תמיד מוצאים פרצות שיאפשרו להם לצאת עם הכסף מבלי לשלם. אחת השיטות הנפוצות היא הלוואת כספים מבנקים, או מאנשים פרטיים ואז להעלם מבלי להחזיר את החוב.
מכיוון שמדובר בחקירה מסוג נפוץ יחסית אנו כבר מתורגלים בשיטות הפעולה השונות של הנוכלים ויודעים לעלות עליהם ונכסיהם יחסית מהר.עם זאת, לאחרונה נתקלנו במקרה מורכב של נוכלים מקצועיים ומיומנים.
פנה אל משרד החקירות שלנו לקוח שעוסק בנתינת הלוואות. הסיפור שלו תאם את התסריט המוכר – הלקוח הלווה כספים לאדם מסוים, האדם נעלם והוא ביקש מאיתנו לעלות על עקבותיו. פתחנו בבדיקה והצלחנו לעלות על חשבון בנק השייך לחייב. אבל, עוד לפני שהספקנו עוד ליצור קשר עם הלקוח הכסף נעלם מהחשבון למיקום לא ידוע. המשך חיפושינו בנוגע לאותו חשבון העלו חרס.
בזמן שאנו ממשיכים בתהליך איתור הכספים והנכסים של החייב הגיע אלינו עוד לקוח עם סיפור זהה ופרופיל דומה. גם במקרה זה עלינו על חשבון הבנק של החייב יחסית בקלות, אך שוב, הכסף נעלם במהירות מהחשבון למיקום לא ידוע.
החלטנו לפעול בשיטה שונה. קבוצות נוכלים שפועלות במשותף מהווה אפשרות סבירה. לכן, במקום לחפש את הנוכלים, פנינו לחיפוש לקוחות. בדקנו האם עוד אנשים נעקצו בשיטה דומה. לאחר שבדיקתנו העלתה כי עוד חמישה לווים נתקלו באותו מקרה התחלנו לחפש את החוט המקשר בין אותם נוכלים.
המשכנו לעקוב אחרי נתיב הכסף ועלינו על כך שמהרגע שהכסף שלוו עובר לחשבון מסוים, הם מקפיצים אותו בין כמה חשבונות ואז הוא נעלם. שיערנו כי לבסוף הוא מגיע לחשבון אחר, קשה לאיתור, שהינו משותף לחברי הקבוצה.
באמצעות מעקבים נוספים הצלחנו לאתר כמה מחברי קבוצת הנוכלים וחיכינו לרגע שבו הם יפעלו. אחד מהם עשה את תרגיל העוקץ על מלווה כספים אחר ושוב עלתה אותה שיטת פעולה, הכסף מועבר לחשבון מסוים ומשם מוקפץ בין חשבונות שונים ונעלם. עם זאת, הפעם הצלחנו לעלות על המיקום של הבנק שבו הוחזק החשבון המשותף. המיקום היה באחת ממדינות אירופה. גילינו כי אחד מהנוכלים בדיוק קנה כרטיס טיסה לאותה מדינה. השתמשנו בקשרים שלנו בחוץ-לארץ והזמנו מעקב אחרי אותו נוכל.
התגלה כי מהרגע שהכסף מגיע לחשבון המשותף אחד מהם נוסע, מושך אותו במזומן ומחלק לשאר החברים. משם, כל אחד מהם משקיע את המזומן בתחום מסוים. חלקם בעסקים, חלקם בנדל''ן וכדומה.
אחרי שורת מעקבים נוספת עלינו על המקומות בהם מושקעים הכספים, 'הרמנו מסך' וכל החייבים זכו לאפשרות לתבוע את כספם בחזרה.
This Is CAPTCHA Image