פשעים פנימיים

גניבות רציניות בארגונים מתבצעות בעיקר בדרגי הביניים. מדובר בעובדים שמצד אחד יש להם גישה ואפשרויות פעולה פנים-ארגוניות נרחבות יחסית ומצד שני, הם 'תקועים' באמצע ותמיד מרגישים שמונעים מהם להתקדם. עובדים כאלו גם חשים נאמנות נמוכה יותר לארגון ולעיתים מנצלים את מעמדם בכדי לרפד את כיסם בכספי הארגון. כשאנו מקבלים בקשה לחקירה של מעילה פנים-ארגונית, לרוב יודעים להצביע עבורנו על החשוד/ה המתאימים ולנו רק נותר לעקוב אחריהם ולהשיג ראיות הקושרות אותם בבירור לפשע המדובר.
בתחום החקירות הפרטיות יש הרבה הפתעות והמקרה הזה היה גם הוא הפתעה לכל המעורבים בחקירה. קיבלנו הזמנה לערוך חקירה בארגון מוביל. אחד מהבכירים בהנהלתו של הארגון גילה כי 'נוזלים' כספים מרווחי הארגון למקור לא יודע. הבעיה הייתה כי לא היה ברור מאיזה מסניפי הארגון זולגים הכספים. מנהלי הארגון לא רצו שנעשה את החקירה בפומבי כולל גביית עדויות. היה להם חשוב מאוד כי האדם שביצע את המעילה לא יגלה וירד למחתרת, הם רצו כי ייתפס ויהווה דוגמא לעתיד שאסור לגנוב מכספיו של הארגון. כתוצאה מכך, ראשי הארגון היו מוכנים לשלם כסף רב בכדי שנערוך את החקירה עם כ"א מתוגבר.
החקירה החלה בשתילת חוקרים פרטיים בסניפי הארגון השונים במגוון של תפקידים במטרה לעורר כמה שפחות חשד. התחלנו את החקירה בהתאם לספר והתכווננו על עובדים בדרג הביניים-בכיר. היו כמה עובדים שהעלו את חשדותינו, אך לאחר חקירה קצרה התברר להפתעתנו כי אינם מעורבים במעילה. את העובדים מן הדרגים הנמוכים יותר לא היה צורך לבדוק, זאת מכיוון שחסרה להם הגישה למערכות שהייתה מאפשרת להם מעילה שכזו.
נתקלנו במצב בעייתי אשר בו לא ברור היה כלפי מי יש לכוון את המעקב. במצב אשר בו נתקלים בחוסר בהירות, עוברים לחשיבה מורכבת יותר. לאחר שפסלנו אפשרות של גניבה המבוצעת על-ידי מקורות חיצוניים לארגון, היה לנו ברור כי הגניבה מתבצעת מתוך הארגון עצמו.
תשאלנו את כל החוקרים שלנו בצורה מקיפה על שגרת היום שלהם וגילנו פרט מאוד מעניין. העובד, שתפקד בתור איש ניקיון לאחר שעות העבודה באחד מסניפי הארגון, סיפר לנו כי אחת המנקות שעובדות יחד איתו מבלה יותר זמן מהנחוץ לניקיון באחד ממשרדיו של מנהל הסניף. למרות שהגיוני כי היא מתאמצת יותר לנקות את משרדו של המנהל החלטנו לבדוק את העניין בכל זאת.
התברר כי המנקה מתחברת למחשבו של המנהל לאחר שעות העבודה ומבצעת את המעילה הזו. הכול התבצע בצורה מתוחכמת מאוד שלא ממש אפיינה את דרך החשיבה של אשת ניקיון, יותר של האקרית מתוחכמת ואכן התגלה כי היא והמנהל שיתפו פעולה, מעלו ביחד בצורה הכי פחות מעוררת חשד וחלקו ברווחים.
לאחר הגילוי שניהם פוטרו מהארגון בבושת פנים וכל הכסף שלקחו הוחזר לארגון.
אמנון רודס חקירות-נשר
This Is CAPTCHA Image