חבלה חמורה

כשבני אדם נמצאים בעולם העבודה הם שמים על עצמם מגבלות וחוקים שנובעים עקב הדרישה למקצועיות. במרבית מקומות העבודה אתה לא יכול באמת 'להיות עצמך', יש כללים ברורים להתנהגות כתובים ולא כתובים. עם זאת, בני אדם אינם רובוטים ולכן מתקיימות סטיות מהכללים הללו באופן מתמיד. לרוב מדובר בסטיות קטנות, אך לעיתים מתקיימת סטייה גדולה מכדי שהנהלת המקום תוכל לעבור על כך לסדר היום. אי-לכך בכל ארגון קיימת מערכת ענישה מסוימת, גם היא מורכבת משילוב פורמאלי ולא פורמאלי. נוכחותה של מערכת הענישה מספיקה בפני עצמה בכדי למנוע סטיות חמורות, אך לעיתים הפעלתה עלולה לגרום נזק רב בהרבה מאשר תוכנן מראש, לעיתים הפעלתה של מערכת הענישה במקרה מסוים עלולה להוביל לסכנת התמוטטות של הארגון כולו.
לפני זמן לא רב פנה אלינו המנכ''ל של ארגון גדול ומוכר. הפנייה נעשתה בדיסקרטיות רבה מכיוון שתוכנה עלול היה למוטט את החברה כולה במידה ויתגלה לציבור. המנכ''ל סיפר לנו כי בכל מפעלי החברה חלו בזמן האחרון תקלות חריפות ביותר בתוכנות השונות שמפקחות על הייצור. למרות שהתוכנות כמובן מפוקחות גם בידי אנשים, הנתונים אשר סופקו על-ידן היו שגויים ביותר והובילו לסדרות שלמות של מוצרים אשר המשיכו בפס הייצור ללא פיקוח נכון מה שגרם להורדה של רבים מהם רק בשלב הסופי, דבר שעולה לחברה כסף רב. אבל הדבר העיקרי ממנו חשש המנכ''ל היה כי התקלות יתפשטו מה שיוביל להורדת מוצרים פגומים לשוק. הנזק שעלול היה להיגרם לארגון היה קולוסאלי ועלול היה להיגמר בהתמוטטות העסק כולו.
משרד החקירות שלנו מנוסה מאוד במקרים מסוג זה ומיד הבנו כי מדובר בחבלה שבוצעה בידי אחד העובדים. השאלה שנשארה הייתה היכן ניתן למצוא את אותו עובד. כפי שסיפרנו בעבר, לרוב מדובר בעובדים בדרג הביניים שמרגישים שנעשה להם עוול מכיוון שלא קודמו הלאה, או נענשנו שלא בצדק לדעתם. עובדים אלו נמצאים במיקום בעל השפעה רבה להסב נזק.
החדרנו לחברה כמה בלשים שתולים בחסות של עובדים רגילים. היה צורך לפעול מהר מאוד מכיוון שבכל יום שעובר הנזק הכספי שנעשה לחברה תופח ותמיד מרחף מעל הפחד כי הבעיה תתפשט ותוביל להגעת מוצרים פגומים לשוק. תוך מספר ימים הצלחנו להגיע למספר כיווני חקירה שונים. הצבנו מעקבים על החשודים ובאמצעות ציטוט לשיחות הטלפון שבוצעו בין שני חשודים גילינו כי הם עשו יד אחת במטרה למוטט את הארגון לאחר שהמנהלים שלהם סירבו להקשיב לרעיונות הפיתוח שלהם ואף איימו בענישה בדמות פיטורין אם ינסו להעלות אותם להנהלה הבכירה. העובדים המתוסכלים שהיו מנהלי ביניים בעלי אחריות מקיפה על תוכנות פיקוח הייצור בחברה, החליטו כי אם כך הארגון אינו ראוי להתקיים בכלל והחליטו לחבל בו.
לאחר שחשפנו את המחבלים, המפעלים חזרו לייצר מוצרים תקינים בהליך תקין. שניהם צפויים לעמוד לדין פלילי.
This Is CAPTCHA Image