פושט רגל? או בעל הון?

לא פעם אני עובד עם עורכי דין שמקושרים עם בנקים לגבי איתור חייבים. מי הם אותם חייבים? מדובר מאנשים שחייבים סכומי כסף גדולים לבנק ונעלמו, או לפתע הכריזו על עצמם כ "מוגבלים" , או "חדלי פירעון", "פושטי רגל", ועוד כמה ביטויים שרוצים לומר שבעצם אין להם כסף להחזיר את החוב.
בחלק מהמקרים מדובר באמת, ובחלק אחר של המקרים מדובר בשרלטנים ומתחזים שבפועל מחזיקים ברכוש וכסף רבים.
 
באחד הימים נכנס אלי למשרד עורך דין ידוע שעבד עם אחד מהבנקים הגדולים בארץ. הוא ביקש ממני לחקור אדם תושב המרכז, שהיו בבעלותו רשת סופרמרקטים גדולה. כדי להרים את אותה רשת הוא לווה כספים רבים מהבנק, ואכן אותה רשת הצליחה והתפרסה בכ – 10 שכונות באיזור המרכז.
 
לאחר כמה שנים, מסיבות כאלו ואחרות, הרשת החלה להפסיד כספים, אולי מניהול כושל, ואולי מהמצב הכלכלי בארץ, ואותו לווה החל לאחר בהחזרת חובותיו לבנק, עד לקריסת כל הרשת והכרזתו כפושט רגל.
פקידי הבנק החלו לחשוד בו שהוא משקר, כאשר אל הפגישות הוא היה עדיין מגיע עם המרצדס החדשה שלו, והחליטו להעביר את הבדיקה למשרד חקירות דרך העורך דין שלהם, וכך המקרה הגיע אלי.

אל המכולת עם מרצדס

התחלתי בסדרת מעקבים על ביתו של החייב למשך כמה ימים. על פי מה שהוא מסר לבנק הוא עבר יחד עם בני משפחות לבית אימו, והחל לעבוד בתור מוכר במכולת מקומית. ואכן זה היה סדר יומו. בשעה שמונה היה יוצא מבית אימו אל המכולת, שם היה עובד עד שעה חמש, ולאחר מכן חוזר לבית אימו ואוכל ארוחת ערב משפחתית.
 
כך היה במשך שבועיים. עד שהתחלתי להאמין באמת מדובר באחד שפשט את הרגל. אך יחד עם זאת ידעתי שאנשים כאלו יודעים שעוקבים ובודקים אותם, ולכן הם נזהרים במעשיהם, וצריך לשים עליהם מעקב צמוד במשך תקופה ארוכה עד שהם נתפשים או מועדים. בדרך כלל אנשים שמסתירים כסף רב, לא יוכלו לחיות בעוני למשך הרבה זמן, הרי הפיתוי קורץ.
 
ואכן, לאחר כחודש יצא האיש במשאית המכולת יחד עם עובד נוסף למשלוח. בדרך הם עברו ליד רשת סופרמקטים גדולה שהייתה מתחרה לרשת הקודמת שלו. לפתע הם נעצרו ליד הסופרמרקט, יצאו ונעמדו אל מול הסופר. ואז האיש הצביע לכיוון הסופר ואמר לזה שלידו שזה הסופר שלו. העובד השני החל לצחוק עליו ומשך אותו בחזרה אל הרכב.
 
הנחתי שהאיש לא שיקר, אלא פשוט כבר היה חייב לספר למישהו את מה שהוא מסתיר הרבה זמן. בעזרת חקירה קצרה גיליתי שרשת הסופרמקטים רשומה על בתו של האיש, והיא נקנתה " על ידה", לא מזמן.
 
את חומר החקירה מסרתי לעורך דין, ובפגישת פקידי הבנק עם החייב, הובהר לו שעליו לשלם את החוב מיידית לפני שהם פונים אל המשטרה. בהתחלה הוא ניסה להכחיש, אך במהלך הצגת כל חומרי החקירה, נפלו פניו עד שהוא הושיט ידו אל הכיס האחורי של מכנסי הפועל שלו והוציא משם פנקס צ'יקים מבנק שוויצרי. מחולצת הפועל שלו הוציא עט מזהב, והחל לרשום את הצ'יק הראשון לפקודת הבנק.
This Is CAPTCHA Image