נחיצותה של בדיקת פוליגרף

חוקר פרטי מקצועי ומוצלח מורכב משני מימדים בלתי-נפרדים. המימד הראשון הינו כישוריו - יכולתו האינטואיטיבית להגיע לאמת; יכולתו הקוגניטיבית להכיל ולארגן כמויות גדולות של מידע, לדעת כיצד למיין אותו למידע רלוונטי ולא רלוונטי; יכולתו להפיק מידע באמצעות תחקורים ותשאולים. המימד השני הינו כלי העבודה שלו – אמצעי הקלטה אודיו-ויזואליים רבי עוצמה אך נסתרים; ידע מקיף בנוגע לעבודה מול ממשקים אלקטרוניים הנחוצים לצורך השגת מידע מסוגים שונים; הפוליגרף.

פוליגרף

מכשיר הפוליגרף נמצא בשימושם של גופי בטחון ברחבי העולם כבר עשרות בשנים. מטרתו הינה פשוטה – לגלות האם הנחקר משקר בנוגע לפריט מידע מסוים אשר נמסר לחוקר. כולנו כבר נחשפנו אליו בסרטים, ספרים וסדרות טלוויזיה. למרות כי נהוג לחשוב שאם אדם מסוים מחליט להאמין בכל מאודו וכוחו בשקר שהוא מספר אזי יוכל לרמות את המכונה, קשה מאוד עד בלתי-אפשרי לעשות זאת, במיוחד כאשר נערכת סדרה של בדיקות.
חוקרים פרטיים עושים גם הם שימוש בבדיקות פוליגרף בכדי להגיע לאמת בנוגע לנושא מסוים ובכדי לדעת אילו חשודים ניתן לפסול. בפניכם סיפור חקירה קצר על נחיצותה של בדיקת פוליגרף.
בזמנים שעוד הייתי חוקר פרטי מתחיל נתקלתי בחקירה שתוצאותיה היו קריטיים ביותר ובעלי השפעה לקבוע את עתידו המקצועי והאישי של אדם מסוים.
הוזמנתי בכדי לבצע חקירה פנימית בארגון גדול. הועלו חשדות כבדות בנוגע לחוסר נאמנותו של אחד המנהלים הבכירים בארגון. לפי החשדות מדובר היה במרגל תעשייתי אשר עשה את דרכו במשך מספר שנים מעמדה בהנהלת הביניים עד שכמעט וכבר הגיע להיות יד-ימינו של המנכ''ל. הוזמנתי לעבודה מטעם הדירקטוריון של הארגון, זאת מכיוון שהמנכ''ל וההנהלה הבכירה לא האמינו באישומים הללו כלפי עמיתם.
אחרי איסוף אינטנסיבי של מידע מכל מיני זוויות שונות, עדיין לא יכולתי להגיע למסקנה חותכת בנוגע לשאלת האשמה של המנהל הבכיר. היה בסיס חזק מאוד לטענה מכיוון שהמנהל החזיק בקשרי חברות קרובים מאוד עם אנשים מחברה מתחרה ובאמת היה נדמה שבחלק מהמוצרים שהם הפיצו היה יותר משמץ של העתקה מכוונת.
למרות שהמנהל סירב בתחילה לעבור בדיקת פוליגרף, זאת כי הייתה לו את תמיכתה של ההנהלה הבכירה, לאחר שהבין כי אין אפשרות אחרת להוכיח את חפותו, הסכים לבדיקה.
בסופו של דבר ולאחר סדרה של כשלוש בדיקות שונות הוכחה חפותו של המנהל. עוד אז חשדתי כי אחד מחברי הדירקטוריון ניסה כנראה לטפול האשמות שווא על המנהל הזה בכדי להסתיר משהו, אך עד היום לא ברור מה היה האינטרס מאחורי האשמות אלו.
This Is CAPTCHA Image