עיסקת החלומות

לידור, לקוח ותיק של משרד החקירות שלי, צלצל בוקר אחד וביקש פגישה דחופה. לכן סידרתי מחדש את לוח הזמנים, וקבעתי איתו לארוחת צהריים בבית קפה הסמוך למשרדי.

בפגישה הוא סיפר לי כי בכוונתו לרכוש בית חדש, ולצורך מטרה זאת פדה את חסכונותיו והתחיל לטייל בין סוכנויות הנדל"ן. על פי המודעה של אחת הסוכנויות, אותה מצא באינטרנט, הוצג נכס שהתאים למיקום ולסכום אותו היה מוכן להשקיע. הוא התקשר לקבוע פגישה עם בעל הסוכנות אשר לקח אותו לראות את הנכס, בית מבודד שנראה קצת נטוש, בפאתי העיר, ואשר בשל מצבו הצליח לידור לקבל אפילו הנחה קטנה. הוא שילם בצ'ק מזומן חלק נכבד מסכום העסקה, קיבל ניירת שנראתה תקפה ורשמית, והובטח לו כי בתוך חודש יוכל להיכנס אל הבית.

אלא שלאחר כחודש, כאשר ביקש לידור ליצור קשר עם מנהל הסוכנות על מנת להיכנס לביתו, ענתה לטלפון מזכירה אדיבה שהציגה את עצמה כנציגה של חברת מוצרי חשמל. לטענתה, החברה קיימת כבר מספר שנים ואין לה שמץ של מושג על שום סוכנות נדל"ן, ושכנראה מדובר בטעות במספר.

זה היה השלב בו החליט לידור לפנות אל משרד החקירות שלי על מנת שאפצח את התעלומה. "סומך עליך", הוא טפח על שכמי, לגם את שאריות הקפה שלו, והשאיר אותי עם חידה, עם שם של סוכן נדל"ן פיקטיבי וכתובת סוכנות נדל"ן שלא הייתה ולא נבראה.
למה לא. בשביל מה אני פה.


תחילת החקירה


מבדיקה ראשונה שביצעתי, גיליתי מספר מודעות אטרקטיביות על נכסים שפורסמו באתר הנדל"ן בו מצא לידור את הסוכן הנעלם. רובריקת ה'צור קשר' אפילו ציינה מספר טלפון נייד, שכמובן לא היה זמין.
בדיקה שנייה גילתה למי שייך המכשיר ומה מספרו החדש. בדיקה שלישית גילתה מודעות נוספות דומות באתרים שונים וחדשים.

התקשרתי כדי לקבוע פגישה עם הסוכן הפיקטיבי, שהציג עצמו עכשיו כ'קובי', וביקשתי לראות את הנכס שעליו שמתי עין כביכול באתר. קובי קבע איתי פגישה אליה הגעתי עם צוות סמוי ממשרדי שהתלווה על מנת לתעד, לעקוב ולצלם את ההתרחשות.

במקום המפגש שקבענו מצאתי להפתעתי עוד מספר אנשים אשר התעניינו בנכס, כאשר קובי מתהלך ביניהם כטווס גאה ומבסוט. למבטי המופתע הוא ענה כי גם הם גולשים באתר ומתעניינים בנכס. הוא הציג אפילו דו"ח שמאי אשר ציין את מצבו המעולה של הבית, ואף הוסיף פיקנטיות לסיפורי הכיסוי הרבים שלו, בציינו כי הנכס היה שייך לסבו, אשר נמצא על ערש דווי.

אחרי משא ומתן קשוח שניהלתי לעיני המצלמות של שותפי הסמויים, ביקשתי לבדוק את מצבו של הנכס אצל שמאי מטעמי. בדיוק ברגע זה ענה קובי לטלפון נייד שלא צלצל, ניהל שיחה בת שני משפטים, סגר את הטלפון והסביר שהוא "מוכרח לרוץ" כי מצבו של סבו התדרדר.

עקבתי עם הצוות שלי אחרי המכונית של קובי, ולא הופתענו לגלות שבמקום אל בית החולים, הוביל אותנו קובי אל אתר רכישה אחר, אשר גם בו המתינו לו "רוכשים פוטנציאליים" ופראייר תורן עצבני שהתחיל לנהל איתו משא ומתן.

בדיקה עם גורמים משטרתיים עימם אני משתף פעולה לעיתים קרובות, העלתה שמדובר בנוכל המוכר למשטרה והמתפרנס מביצוע עסקאות פיקטיביות, כאשר הוא מקבל כל פעם צ'קים מכובדים תמורת הבטחה למכירת נכס, אותם הוא "מכבס" במקומות המתמחים בכביסות מיוחדות שכאלה, ומצליח להתחמק מנושיו פעם אחר פעם.

מסרתי למשטרה וללידור את כל חומר החקירה שהיה ברשותי. המשטרה יכלה עכשיו לעצור בקלות את המתחזה, ולידור יכול להגיש תביעה ייצוגית ומקיפה.

אחת היא עצתי לכם: אם נדמה לכם שאתם עומדים בפני ביצוע עסקה חלומית, בדקו אותה היטב. רוב הסיכויים שאכן מדובר בחלום.
 
אמנון רודס - חוקר פרטי
מייל:[email protected]
This Is CAPTCHA Image