חוקר פרטי והאזנות סתר

מדוע חוקק חוק האזנות סתר? חוק האזנות סתר יצא לאור בשנת 1979 בעקבות מגוון מקרים בהם חוקרים שונים בצעו האזנות סתר לחברות, מוסדות וגופים שונים. אמנם בחוק האזנות סתר קבועות סמכויות מיוחדות לשרותי הביטחון; צבא משטרה וליועץ המשפטי, בנוגע להתקנה והאזנה, אך חשוב לציין כי האזנות סתר לשיחות והקלטתן, גם אם ניתנו בהסכמה, נחשבות להזנת סתר במידה ולא נועדו לצרכים משפטיים והמניע בגינן נערכו פלילי - גם אם האזנה נעשתה בהסכמה. בכך, גם חוקר פרטי שמתקין מכשיר האזנה בביתו של לקוח, על אף בקשתו, עובר על החוק ולכן כל אד המאזין לשיחה בזמן שהוא אינו חלק ממנה צפוי לעונש.
 
דבר החוק - "האזנה היא האזנה לשיחת הזולת, קליטה או העתקה של שיחת הזולת באמצעות מכשיר" ואילו האזנת סתר הינה:
"האזנה ללא הסכמה של אף אחד מבעלי השיחה"
 

האזנה לבן זוג אסורה

מאחר ואנשים אינם מכירים את החוק כמו שצריך הם נוהגים לבקש האזנה בביתם מאחר ומדובר בעניין אישי וכי המקומות בהם היו מעוניינים להתקין האזנת סתר רשומים על שמם – בית, רכב וכדומה – בקשות מסוג זה מוכרות בכל משרד חקירות. כאמור מדובר בעבירה ונושא זה חייב להיות מובהר ומובן לכל אדם שמגיע למשרד חקירות. לפיכך, במידה ואדם החליט על דעת עצמו לבצע האזנת סתר, חשוב שידע כי לא יוכל להציג את הראיות שהשיג בהזנה בבית המשפט מאחר וכאמור - ראיות אלה אינן קבילות ובכך פסול. כך גם אדם המתקין במעונו הפרטי מצלמה בכדי להשיג תמונות של בן זוגו בוגד באופן מעשי עובר עברה על מה שנקרא חוק הגנת הפרטיות. במידה והוא גם מצלם ומקליט את בן זוגו הוא למעשה עובר על חוק האזנת סתר.
 
 
האזנות סתר

 

חוקר פרטי חייב לשמור על החוק 
 

חוקר פרטי מנוסה ומקצועי לעולם לא ידריך לקוח כיצד יש לבצע האזנות סתר מתוך ידיעה כי מדובר במעשה פלילי ובמקרה והלקוח יתקין את אמצעי האזנה שונים לא רק הוא עלול להיות מואשם בדבר עבירה אלא גם החוקר הפרטי אשר סייע לו והדריך אותו כיצד לבצע את הפעולה ייענש.
This Is CAPTCHA Image