דברים שרואים מכאן לא רואים משם

הסיפור על שמואל כוכבי (שמו האמיתי שמור אצלי) הוא אחד סיפורי הבגידות המסקרים ביותר שטיפלתי בשנות עבודתי הארוכות.

כאשר נאווה כוכבי נכנסה למשרדי, אמנון רודס משרד חקירות, אי אפשר היה שלא להתרשם מיופייה השקט אך המרשים. אישה דתית אלגנטית ומוקפדת, גבוהה ובטוחה בעצמה.
היא הציגה את עצמה כנאווה כוכבי (שם בדוי) אם לארבעה, נשואה לשמואל כוכבי, בעל מפעל לייצור מוצרי פלסטיק מצליח. היא סיפרה, שבצעירותם שניהם חזרו בתשובה, ושהם גרים בבית פרטי בשכונה יוקרתית בחיפה. שני הילדים הגדולים התפקרו, ולומדים בטכניון, ושני הצעירים, עדיין גרים בבית עם ההורים.


היא סיפרה שלאחרונה בעלה נעדר שעות ארוכות מהבית, וכשהוא מגיע בשעות המאוחרות של הלילה, היא מריחה אדים של אלכוהול, עשן של סיגריות, ופה ושם, ריח של בושם של נשים.
כשהיא שאלה אותו האם הוא מסתיר ממנה אישה אחרת או רומן מזדמן, הוא תירץ בכך שמדי שבוע מגיעים אליו אנשי עסקים מחו"ל, שמתעקשים שהוא יתלווה אליהם למקומות בילוי במרכז הארץ. על מנת לא לפגוע בעסקיו, הוא מצטרף אליהם לבילויים בברים אך אינו נוגע לא בסיגריות, לא באלכוהול, ובוודאי שלא מבלה עם הנשים שמהוות חלק מהבילוי.
 
בהתחלה נאווה האמינה לגרסה של בעלה. סה"כ במשך כל השנים הוא היה בעל נאמן, סייע לה בגידול הילדים, ופרנס את המשפחה בכבוד רב. הם נחשבו למשפחה אמידה בכל קנה מידה, ומכיוון שזאת הייתה הפעם הראשונה ששמואל התנהג באופן שונה ומעורר דאגה, היא החליטה לבדוק את הדברים בעצמה לפני שהיא מקבלת החלטה נמהרת ומסוכנת.
 
היא בחרה שלא להתעמת איתו, אלא להגיע אליי, משרד חקירות אמנון רודס, ולהפקיד בידי את גילוי האמת.
קיבלתי לידי את כל הפרטים שהייתי צריך כדי להתחיל בבירור הנושא.
אחרי שהיא הלכה, התחלתי לחפש מידע על שמואל כוכבי ברשת. הייתה לי הרגשה שמר שמואל כוכבי, חי חיים שלמים מחוץ למסגרת שהייתה מוכרת לאשתו, לחבריו ומשפחתו.
 
השתמשתי בתוכנה מיוחדת שרכשתי בחו"ל, והתחלתי להריץ על המחשב, הדמיות שונות של תמונתו של שמואל. כשקיבלתי כמה תוצאות שנראו הגיוניות, הרצתי את התמונות ברשתות החברתיות ובינגו, לפניי נגלה עולם חדש ולא מוכר של שמואל כוכבי.
 
הדבר היחיד שקישר בין שמואל כוכבי המקורי לבין "השמואלים" שמצאתי בהמשך, היה שמו הפרטי. פעם הוא היה שמואל פרנקל, עם שיער מחומצן וזקנקן, פעם הוא היה שמואל יחיאלי, עם שיער שחור וזקן בן יומיים, פעם הוא היה שמואל בנימין, עם ראש כמעט מגולח, ופנים חלקות, ופעם הוא היה שמואל בן ששון, עם שיער חום ומשקפיים אופנתיים. כמובן, שבכל הפרופילים הוא היה רווק, בסביבות שנות השלושים, תושב המרכז. לא היה שום זכר לאישה נאווה, למפעל למוצרי פלסטיק באזור המפרץ, ולארבעה ילדים. מתי הוא מצא זמן לנהל את המפעל ואת עסקיו?
בוודאי שלא היה לו זמן לאשתו, ומה קרה לזהות הדתית שלו?
 
אלו היו חלק משאלות שהייתי צריך לקבל עליהן מענה בימים הקרובים. וכדי להפוך את סיפור הכיסוי שלי לאמיתי, ניצלתי את קשריי עם איש עסקים אמריקאי ישראלי, שחלק גדול מעסקיו היה ממוקם בקפריסין.
שוחחתי איתו בטלפון וביקשתי ממנו שיגלה עניין בעסקיו של שמואל כוכבי ושיקבע פגישה איתו. אני הייתי אמור להצטרף אליהם כיועץ עסקי של חברי איש העסקים, נתן לוין (שם בדוי).
 
ביקשתי מידידה שלי שתשמש כ"מזכירתי" בימים הקרובים, והשתמשתי במספר טלפון ששימש עבורי כיסוי בכל פעם שנאלצתי לעטות על עצמי זהות אחרת.
מזכירתי קבעה פגישה ביני ובין שמואל כוכבי למחרת. היא סיפרה לכוכבי שאני יועץ עסקי של נתן לוין, שמעוניין לפתוח שלוחה של המפעל של כוכבי בקפריסין.
הכנתי את עצמי לפגישה, סיכמתי עם נתן את הפרטים העסקיים כדי להיראות אמיתיים וקבענו תכנית עבודה לפגישות שלנו עם שמואל.
 
למחרת, הגענו אני ונתן למשרדו של כוכבי. מזכירה נאה קיבלה אותנו בנימוס, הציעה לנו קפה משובח וביקשה מאיתנו להמתין עד שהבוס שלה יתפנה.
כעבור מספר שניות הוזמנו להיכנס ללשכתו של שמואל כוכבי.
המשרד היה מרשים ביותר, אך גם בעליו. גבר גבה קומה, שער שחור ועליו כפה סרוגה וללא זקן. במוחי התרוצצו שלל דמויותיו של שמואל כוכבי אבל זאת שהייתה מולי, הייתה המרשימה ביותר. תהיתי באיזה שלב של ההיכרות עם אנשים חדשים הוא מוריד את הכיפה.
דיברנו על עסקים בערך כשעה, נתן בדרכו הדיפלומטית והמתוחכמת סיפר לשמואל על תכניותיו העסקיות ושלפני שהוא יגיע להחלטה סופית הוא עוד רוצה "לשבת" על החומרים.
הוא התעניין האם יש חידושים בחיי הלילה התל אביביים. אחרי כמה שניות של היסוס, אמיתי או מזויף, כוכבי הציע לארגן עבורנו, סיבוב ברים בתל אביב.
 
קבענו להיפגש בשעת ערב מאוחרת, ואני הכנתי את המצלמה הסמויה שלי. מכיוון שידעתי שאנחנו מגיעים לברים שבהם העישון עדיין מותר, החלטתי להשתמש במצית שבתוכה מצלמה איכותית זעירה.
 
כפי שצפיתי, כשנפגשנו פעם שנייה עם שמואל כוכבי, הכיפה כבר לא הייתה שם, ואת שיערו הוא הספיק לחמצן. הוא חבש זוג משקפיים שהסתירו היטב את עיניו.
הוא הסביר לחברי שהיה מופתע מהשינוי החיצוני המהיר, שכאיש עסקים ידוע למדי, הוא מעדיף להסוות את זהותו כשהוא מגיע לבילוי במקומות שאינם תואמים את מעמדו המשפחתי והעסקי.
 
במהלך הערב, נשים צעירות ונאות הביעו עניין רב בשלושת הגברים החדשים שהגיעו למועדון. למעשה, היה נדמה שכוכבי גם אם טען שהוא מסווה את זהותו, זכה לברכות לבביות מהברמן שעבד במקום.
המשכנו מבר לבר, ויכולתי לראות כיצד שתיית האלכוהול המסיבית גורמת לכוכבי להשתחרר, ובבר השלישי שהגענו אליו, הוא כבר היה משוחרר לגמרי. נשים צעירות נגעו בו בחופשיות וגם הוא לא שמר על ידיו. אחרי כמה דקות של גיפופים עם אחת הצעירות, הוא נעלם לפרק זמן ארוך לאזור השירותים. חשבתי על אשתו וילדיו, וזיק של כעס התעורר בי. כעיקרון אני לא שופט את האנשים שאני עוקב אחריהם. לכל אדם זכות לנהל את חייו כרצונו ולטעות. אבל ידעתי שלכוכבי יש אישה נאה, צעירה וחכמה בבית, והוא, התנהג כאחרון הפרחחים.
 
בתום אותו הערב, היו לי מספיק ראיות כדי להפליל אותו בעיני אשתו. אבל, הייתה לי תחושה שפריקת העול של שמואל כוכבי אינה קשורה לרצון שלו לבגדו באשתו, אלא במשהו עמוק יותר.
 
בניגוד למנהגי, הפעם החלטתי לבדוק בעצמי מה גורם לאדם כמו כוכבי, איש מצליח ומבריק בתחום העסקים, להתנהג בצורה שפלה כשזה נוגע לאשתו.
 
למחרת בבוקר, צלצלתי למזכירתו וביקשתי שתקבע לי פגישה איתו במשרדו, רק אני והוא.
הגעתי בשעה הנקובה עם כל המידע שאספתי עליו בזמן האחרון.
הוא היה מאד מנומס, וקיווה שיש לי חדשות בשבילו לגבי עסקה אפשרית עם נתן לוין.
בחרתי לגשת ישירות לעניין ולחשוף את זהותי האמיתית. סיפרתי לו שאני אמנון רודס, מנהל משרד חקירות אמנון רודס ושאני עוקב אחריו לפי בקשת אשתו, כבר מספר שבועות .
 
הוא היה המום מהדברים שאמרתי לו. ראיתי כיצד התדהמה מתחלפת בכעס ושהוא בקושי מתאפק. פניו הקשורות היו פחות נאות כשהוא כעס.
הוא שאל מדוע נחשפתי בפניו ואם אני חושב לסחוט ממנו כספים תמורת המידע שבידי.
הרגעתי אותו. אמרתי לו שאשתו שילמה לי סכום נאה ולא כל דבר בעולמנו קשור לכסף, לפחות לא בעולמי. אמרתי לו בכנות שהסיבה שנחשפתי, מכיוון שאני רוצה ולהבין מדוע הוא נוהג בצורה שפלה כלפי אשתו.
ראיתי שהוא שוקל את הדברים לפני שהוא אומר אותם.
לבסוף הוא נאנח עמוקות ושיתוף אותי בסיבות שגרמו לו בשלוש שנים האחרונות להתנהג בצורה פוגענית כלפי אשתו.
הוא סיפר שכשהכיר את אשתו, שניהם היו בני 22. שניהם התחילו ללמוד באוניברסיטת בר אילן, שניהם חילונים שגרו בפתח תקווה, רחוקים מאד מהדת. אשתו נאווה הייתה זו שהחלה להתקרב לדת, והוא בהתחלה התנגד. עם הזמן היא הצליחה לגרום לו להתחזק ושניהם בתום לימודיהם האקדמיים כבר היו דתיים חרדים.
אביו שהחזיק במפרץ חיפה במפעל למוצרי פלסטיק ביקש להעביר לבנו את ניהול המפעל, וכך עברו בני הזוג עם שני ילדים צעירים ממרכז הארץ לעיר חיפה.
שמואל מעולם לא השלים עם החזרה בתשובה, וכנראה שגם הילדים הגדולים החליטו שהם רוצים לנהל את חייהם מחוץ לדת. לאחר ששני בניו הגדולים התפקרו ויצאו מהבית, הרגיש שמואל שגם הוא רוצה להסיר מעליו את הכיפה והציציות. רק נאווה לא הייתה שותפה לתחושותיו. בדומה לאחרים הגדולים, גם שני הילדים הצעירים, בני 16 ו-17 החלו להראות סימנים של מרד.
מכיוון שלא היה לו אומץ להתעמת עם אשתו, שמואל בחר בדרך אחרת להשתחרר מדמותו המוכרת. הוא התחיל לשקר לאשתו, להמציא פגישות עסקים שהשאירו אותו במרכז, יצר זהויות חדשות וחי חיים כפולים. הוא הקפיד לא לבגוד באשתו, לא שכב עם הנשים שפגש, אך בהחלט בילה איתן על רחבת הריקודים, שתה כמויות גדולות של אלכוהול, גלגל איתן סמים בשירותים וכדומה.
 
ראיתי שהוא חש הקלה גדולה כשהוא סיים לספר לי את סיפורו שבעיני היה נראה לגמרי אמיתי והגיוני. מכיוון שפיתחתי כלפיו סימפטיה וגם כלפי אשתו, הצעתי לו שידבר איתה גלויות ושאני לא אמסור לה את החומר שבידי. אך הזהרתי אותו שלא אשמיד את החומרים בידי עד שאקבל אישור מאשתו. וזאת מכיוון שאני חייב לשמור על המוניטין והיושר שלי כלפי לקוחות שמשלמים לי על עבודתי.
 
שלושה ימים אחרי הפגישה שלי עם שמואל, קיבלתי שיחת טלפון.
זאת הייתה נאווה כוכבי. בניגוד לפעם הקודמת ששוחחתי איתה, קולה היה הפעם מאד שקט. היא סיפרה לי שבעלה דיבר איתה.
מאחר שכבר ידעתי במה מדובר, חיכיתי בסבלנות שהיא תגיע לעיקר הדברים. לבסוף, היא הודתה לי שעזרתי לה ולבעלה לתקשר מחדש. מכיוון שבעלה החליט שהוא כבר אינו מוכן לחיות חיי שקר והוא אינו מוכן להמשיך לחיות באורח דתי, בגלל עמדותיה, והיא אינה מוכנה לעזוב את החיים שהיא בחרה בהם, כרגע הם החליטו על פסק זמן.
הוא ימשיך לגור בביתם המשותף, באגף נפרד של הבית. לילדים הצעירים ניתנה האפשרות בדרך החיים של אביהם או של אימם. שמואל ונאווה החליטו שכדי לנסות ולהציל את חיי הנישואין שלהם, הם יתחילו ללכת לייעוץ זוגי.
היא אמרה לי שאני יכול להשמיד את החומרים שאספתי על שמואל מאחר שהיא לא מתכוונת לעשות בהם שימוש. איחלתי להם בהצלחה, והזכרתי לה שעם קצת יצירתיות ורצון טוב, אפשר לגשר על פערים ותהומות עמוקים.
 
אמנון רודס –חקירות
 
כתובת מייל:[email protected]
 
טלפונים:048202817 או 0525922245.

This Is CAPTCHA Image