סיפור על כייסים ותיירת

כמעט מדי יום אני מקבל לידי, אמנון רודס, בלש פרטי, סיפורים ומקרים לפענוח שיכולים למלא אנציקלופדיות שיעסקו אך ורק בפשעים, גדולים וקטנים. כמנהל משרד חקירות פרטי, אמנון רודס משרד חקירות, אני נחשף לכל סוגי החטאים והחולשות של המין האנושי. ואני יכול להבטיח לכם חגיגית, שגם אחרי אלפי מקרים שעברו תחת ידיי, אנשים עדיין מצליחים להפתיע אותי, מצד אחד מהתעוזה שלהם, ומצד שני, בתמימות שלהם.

תמיד שאני נזכר בסיפור על הכייס והתיירת, אני נהנה מחדש. זה מסוג הסיפורים שיד הגורל גברה על ידו הקלה של הכייס. לפני כמה שנים, פנה אליי זוג, בשנת החמישים לחייו, ובידיו מספר תמונות שהוא צילם כמה ימים קודם לכן, בטיילת בחיפה. ברצף התמונות אפשר היה לראות בבירור, זוג תיירים, מטייל להנאתו בטיילת על חוף הים, וצמוד אליו, שלושה אנשים. גבר צעיר לבוש בהידור, עם מעיל גדול עליו, ושתי נשים צעירות ששוחחו אחת עם השנייה.

בהתחלה קשה היה להבחין בתנועה חשודה בתמונות, אבל כשהרצתי את התמונות על המחשב ועשיתי עליהם זום מקסימאלי, אפשר היה להבחין בבירור בידו של הצעיר נשלחת אל תיקה של התיירת.
בתמונות הבאות אפשר היה לראות כיצד הארנק של התיירת מועבר במהירות לתיקה של אחת הצעירות.

זוג התיירים לא הבחין במעשיו של הצעיר, ולאחר שהוא ביצע את מעשה הכיוס, הוא חצה במהירות את הטיילת ונעלם. הצעירות נפרדו בחיבוקים ותוך החיבוק אפשר היה לראות כיצד הארנק עובר מאחת לשנייה.

זאת הייתה פעולת גניבה מתוחכמת  והייתי בטוח שזאת לא הייתה הפעם הראשונה שהיא בוצעה.
בני הזוג שהגיע אלי עם קובץ התמונות, הסביר לי שהוא גילה את מעשה הגניבה רק לאחר שהוא העביר את התמונות למחשב.

לא היה מצב שהם יוכלו למצוא את זוג התיירים או את הגנבים, אך הם סבורים, שקבוצת הגנבים עדיין פועלת באותה מתכונת באותו האזור, ואם אי אפשר למצוא את התיירים המסכנים שארנקם נגנב, אך לפחות אולי יהיה אפשר להציל קורבנות חדשים, תיירים או ישראלים שעלולים ליפול לידיה של קבוצת הכייסים המתוחכמת.
 
הודיתי להם על האזרחות הטובה, ומיד התקשרתי לחברי מפקד מחוז צפון במשטרה, ביררתי איתו האם הגיעו אליו תלונות על מעשי כיוס באזור הטיילת. צחוקו הרם והמתגלגל הבהיר שנגעתי שכנראה עליתי על משהו. הוא אמרי לי שבחודש האחרון, הוא כבר שמעל על עשרות מקרי כיוס וצחוקו נובע מייאושו הרב במציאת פתרון לסוגיה הכואבת.

הוא סיפר לי שבחודש האחרון יש מכת כייסים באזור, ושהוא העמיד לטובת העניין מספר שוטרים סמויים, שבינתיים לא צלחה ידם. הוא הבטיח לי מענק ותעודת הוקרה אם אני מצליח לתפוס את האחראים לגניבות. סיכמנו שאני מצטרף לקבוצת השוטרים הפעילה במקום, ומנהל חקירה משלי בשטח.
אני יכול להעיד בגאווה לא מוסתרת, שבמשך השנים, אמנון רודס משרד חקירות פתר מאות מקרים של גניבות וכייסים.

היו מקרים שבהם הכייסים השתמשו בדמיונם העשיר והיו כלאה שהשתמשו באביזרי עזר, כמו ספריי ואבקות כדי ליצור בלבול, חיות מחמד, תחפושות ועוד פעלולים ושיטות מגוונות. כדי למשוך את תשומת ליבם של צוות הכייסים המנוסה, ביקשתי מידידה קרובה, שתתלווה אליי לטיול בטיילת, ושבתיקה יהיו מספר ארנקים. כמובן שהארנקים היו מלאים בשטרות מזויפים ושוויו של כל ארנק כמה שקלים בודדים.
 
לעומת השוטרים הסמויים שהיו איתי בשטח, היה לי יתרון עצום. אני היחיד שידעתי איך הכייסים נראים. וזאת במידה והם יגיעו בזהותם האמיתית, ללא פאות או סוג אחר של הסוואה.
אני קלטתי את צוות הכייסים עוד לפני שהם הבחינו בתיק עמוס הארנקים של ידידתי.
החושים החדים שלי לא הטעו אותי. מזווית העין ראיתי כיצד הם מתקרבים אלינו. ראש החבורה, בצעד בוטח, ושתי ידידותיו כמה צעדים מאחוריו, עסוקות בפטפוטי סרק, שהיו אמורים להרחיק את תשומת הלב מחברם בעת שהוא מבצע את זממו.
 
ידידתי, שוטרת לשעבר, הבחינה שידו של הכייס נמצאת עמוק בתיקה, אך התנהלה כאילו שהיא לא שמה לב. עלי לציין, שהוא פעל במהירות ובמקצועיות, אך לדאבונו הרב, גם הוא נתקל בשני מקצוענים לא פחות מנוסים ומיומנים ממנו. לפי סימן מוסכם מראש, הסתובבנו אל חבורת הכייסים בדיוק כשהם נתקלו בהפתעה שהכנו להם.
 
פניו הכעוסות של הכייס, אמרו הכל, ופניהן הנבוכות של חברותיו שידרו שהן במצוקה.
שלושתם הרימו את עיניהם בדיוק באותו הרגע שהתקרבנו אליהם וצמד של שוטרים סמויים הגיע אליהם עם אזיקים ביד.

ידידתי השוטרת בדימוס, שעדיין פעלה כשוטרת מתנדבת, שלפה אזיקים משלה מכיס מעילה. התדהמה שהכתה בחבורה האטה את תגובתם ועד שהם הבינו מה קורה להם, כולם היו אזוקים.

השוטרים הציגו את תעודותיהם, פנו אלינו ושאלו אם אנחנו מזהים את הארנק, שבידיו של הכייס, אמרנו שכן, והתבקשנו להגיע עם השוטרים והפושעים לתחנת המשטרה להגיש תלונה. באותם הרגעים, חבורת הגנבים האומללה, עוד לא ידעה, שהיא נתפסה על גניבת ארנק שעלה 5 ₪ ושאין בו אפילו שקל אחד של כסף אמיתי.
 
מכיוון שידעתי שמדובר בכייס מנוסה וזריז, שתוך שתי שניות, בלי הגזמה ישלוף את הארנק ויעביר לשותפותיו מבלי להשאיר סימנים, הכנתי לו הפתעה שתעכב אותו ותשבש את דרך פעולתו. לכל ארנק שהוכנס לתיק של השוטרת הסמויה, הוצמד דבק דו צדדי. פעולת הדבק מתחילה רק לאחר מספר שניות.

אותו הזמן שלוקח לגנב להוציא אותו מתיק הקורבן ועד מעברו לתיק של שותפתו. כשהוא ניסה להעביר אותו לשותפה שלו, הכייס גילה שהוא אינו מסוגל להסיר את הארנק מידיו. מעבר לכך, לארנק הוצמד סונר קטן שאת אותותיו הוא העביר לצמד השוטרים שהגיע ולכד את חבורת הכייסים.
 
למחרת יום התפיסה של חבורת הכייסים, התקשרתי לזוג הנחמד שהביא לי את המקרה, וסיפרתי להם את תוצאות החקירה. הם מאד שמחו שהצלחתי לפתור את התעלומה, ואני הודיתי להם, על האזרחות הטובה שהם גילו.

אחרי שבוע, שבמהלכה הוגשו כתבי אישום נגד שלושת הכייסים, הגיעה למשרדי  תעודה הוקרה על שם "אמנון רודס משרד חקירות". המענק הנדיב שהועבר לחשבון הפרטי שלי, איפשר לי לקנות מתנה לידידתי השוטרת, ארנק מעור אמיתי. הפעם היא הבטיחה לי, הכסף וכרטיסי האשראי שישכנו בו, יהיו לגמרי אמיתיים.
 
 
אמנון רודס –חקירות
 
כתובת מייל:[email protected]
 
 
טלפונים:048202817 או 0525922245.
This Is CAPTCHA Image