הכינו טיפ מראש לפני שהשליח מגיע

לפני שאני מגולל בפניכם את המקרה הבא, ראשית אציג את עצמי. שמי אמנון רודס, מנהל "משרד חקירות אמנון רודס". אני חוקר פרטי כבר שנים ארוכות, עוסק בפענוח של סוגים שונים של חקירות, כמו: בגידות במשפחה, גניבות, ריגול תעשייתי, חיפוש קרובים בחו"ל ועוד.

לפני כחצי שנה, נכנס למשרדי, סנ"צ דוד א, קצין משטרה, וביקש ממני שאסייע לו בפענוח של שורה ארוכה של פריצות בעיר חיפה. זאת לא הפעם הראשונה שסגן ניצב דוד א (שם בדוי) נכנס למשרדי נסער וחסר אונים, מפני שהוא ואנשיו נתקלו במקרה קשה לפענוח.

אני מאד מעריך את סנ"צ א, שוטריו ובלשיו, אבל אני מודע שהעומס על המחלקה שלהם כבד ביותר, והרבה פעמים, אותם שוטרים צריכים לעסוק בפענוח של מקרים רבים. גם הפעם שמחתי לעזור להם ולתרום את חלקי בפענוח פרשה שהעסיקה רבים וטובים.
 
 
סנ"צ א סיפר שבחודש האחרון קיים גל של פריצות לבתים באזורים שונים בחיפה. למרות ניסיונם של אנשים לגלות חוט מקשר בין המקרים, עד כה הם לא הצליחו לגלות דבר בעל משמעות. שני דברים בלטו בכל המקרים. אחד, לא נמצאו סימני פריצה בדלתות הכניסה. והדבר השני, באף אחד מהבתים שנפרצו לא פעלה מערכת אזעקה.

למרות שחלק מאנשי יחידתו של סנ"צ א טענו שלא צריך להתייחס לנתון זה, דווקא דעתי הייתה שונה משלהם. חשבתי שיעדי הפריצה נבחרו גם בגלל העדרן של מערכות אזעקה.

ידעתי שלפניי עבודה ורבה ולכן, ביקשתי מאנשי היחידה שיכינו לי רשימה של כל הבתים שנפרצו בתקופה האחרונה, כולל תאריכי פריצה, שעות ואילו דברים נלקחו מהבתים.
 
לאחר כמה ימים קיבלתי את המידע המלא. גל הפריצות התחילו מיד אחרי פסח ונמשכו עד עצם היום הזה. גם אני התקשיתי למצוא חוט מקשר בין המקרים, אך אז הבנתי שאצטרך לחפור עוד קצת כדי להגיע לתוצאות.

על מנת לצמצם את היקף הבדיקות והחקירה, ביקשתי מסנ"צ א, שיביא לי רשימות של שיחות של כל הדיירים של 10 בתים שנפרצו. קיוויתי ששם אמצא, לפחות, חלק מהתשובות שחיפשתי.
 
כעבור יומיים קיבלתי את הרשימות. אחרי עבודה מאומצת של 3 ימים, מצאתי את החוט המקשר בין הפריצות שהתרחשו באותם הבתים. התקשרתי לסנ"צ א וסיפרתי לו על הממצאים. בסוף השיחה, שאלתי אותו, אם הוא אוהב פיצה עם זיתים.
 
חיפשנו מקום מתאים כדי להפעיל את התכנית שלנו. סגנו של סנ"צ א הציע שנשתמש בדירת אימו שהייתה כרגע פנויה מדיירים. קבענו שזה יהיה המקום והוצאנו את תכניתנו לדרך.

באותו יום בערב הזמנו פיצה מפיצרייה מקומית וחיכינו לשליח. הייתי לבד בדירה וכשהגיע השליח פתחתי לו את הדלת, וראיתי שהוא ממתין. הבנתי שהוא מחכה לטיפ, אמרתי לו לחכות ליד הדלת והלכתי לחדר שהיה מעט מרוחק מדלת הכניסה.

כמובן שהיו לי בכיס, 10 ₪ שהכנתי מראש. בדקתי שעברה דקה ואז חזרתי לשליח. נתתי לו את הטיפ ונפרדנו.

כעבור שתי דקות היה צלצול בדלת. הכנסתי את סנ"צ א ואת סגנו לדירה.

"מה אתה אומר אמנון, כדאי לאכול מהפיצה?" שאל קצין המשטרה המבודח.

"שילמתי עליה 35 ₪, ברור שאני לא מתכוון לזרוק אותה לפח!" השבתי לו בחיוך.

"אבל אל תשכח, שאם אני צודק, אולי נצטרך בעתיד להזמין פיצה ממקום אחר..."

"אני מקווה מאד שאתה צודק, כי אחרת אנחנו נחזור לנקודה ההתחלה. וזה יהיה עצוב מאד".
 
לשמחתנו, הפיצה הייתה טעימה. עכשיו נשאר לראות אם גם התוצאות של החקירה יהיו לטעמנו. כחלק מהתכנית שלנו, הצבנו שומרים ליד כניסת הבניין מסביב לשעון. אחרי יומיים בשעות הבוקר, אחד השומרים צלצל אליי וסיפר שמשאית קטנה נעצרה לא הרחק מהבניין, ושני גברים יצאו ממנה ונכנסו אליו. שומר אחר, שהצבתי קומה מעל הדירה, החזיק במצלמה וצילם את פעילותם של שני הגברים.

השארתי בדירה מסך טלוויזיה, מחשב נייח, וקצת כסף. לא רציתי לעורר את חשדם של הגנבים שאולי מישהו טמן להם פח. הם לקחו את החפצים שנראו בעיניהם בעלי ערך וכעבור מספר דקות עזבו את הבניין.

שאננותם גרמה להם לנהוג בחוסר זהירות והם פעלו כשפניהם גלויות והמצלמות שהותקנו מראש בדירה צילמו כל פעולה שהם עשו. הם שוחחו ביניהם בזמן הפריצה וגם ענו לשיחות טלפון. שמעתי כיצד אחד מהם מדריך אדם אחר כיצד להגיע לכתובת מסוימת, כנראה לקוח נוסף של הפיצרייה.
 
לאחר שהיו לי כל הפרטים שהייתי צריך כדי להתקדם עם החקירה, החלטנו להטמין פח נוסף לשליח הפיצה והפעם התכוננו לתפוס אותו על חם.
 
הפעם הזמנו את הפיצה לדירת המגורים של אחד מבלשי היחידה. מכיוון שכבר הכרנו את דפוס הפעולות של הגנבים, מצלמה נסתרת הותקנה מעל הדלת וכששליח הפיצה צלצל, פעלנו בדרך שהשליח קיווה שנתנהג.

בעל הדירה הכניס את השליח ובזמן שהוא הלך לחדר "להביא טיפ", השליח הוציא במהירות מתיקו קופסה קטנה שבה חומר מיוחד להעתקת מפתחות. הוא שלף את מפתחות מדלת הכניסה, ידעתי שלוקח לו בערך כחצי דקה לבצע את הפעולות שלו, וכשהוא הכניס את המפתח לקופסה סימנתי לבלש לחזור במהירות לדלת הכניסה.

השליח המופתע, שלא ציפה שחברי יחזור כ"כ מהר, לא הספיק להוציא את מפתח הכניסה מהקופסה. הוא הבין שטמנו לו פח ובלי לחשוב פעמיים, הוא השאיר את הקופסה עם המפתח וברח. כנראה שהוא חשב שהוא יספיק לברוח מהמקום על האופנוע שלו, אך גם אנחנו חשבנו שזאת תהיה התגובה שלו, אז כשהוא הגיע לאופנוע, חיכו לו שני שוטרים בניידות סמויות. הוא עוד לא הספיק להתיישב על האופנוע, כששלושה שוטרים הקיפו ועצרו אותו.
 
הוא נלקח לחקירה ביחידת השוטרים המחוזית. מההתחלה היה ברור שהוא החוליה החלשה בצוות הגנבים, ולכן לא הופתענו, כשהוא שחרר במהירות את כל המידע שסנ"צ א היה צריך כדי לעצור את גל הפריצות בעיר.
 
נדב (שם בדוי) סיפר שהוא ועוד כמה חברים חיפשו תעסוקה זמן רב אחרי שהשתחררו מהצבא. לפחות שניים מהחברים היה להם ניסיון כמנעולנים, אך במקום למצוא עבודה ולהתפרנס ביושר, הם החליטו לבחור בדרך הקלה, כדי להתעשר כמה שיותר מהר.

תכנית העבודה של החבורה פעלה בצורה כזאת. נדב עבד כשליח פיצה באחת הפיצריות המוכרות בעיר. לבעלי הפיצרייה לא היה מושג שהוא משתמש בהם כדי לתכנן פריצות לדירות הלקוחות.   הוא היה מקבל ממנהל המשמרת רשימת כתובות של הלקוחות שהזמינו משלוח. חבריו דאגו שתמיד יהיו לו בתיק קופסאות עם החומר המיוחד. כשהוא היה מגיע לבתים, הוא היה בודק מראש אם יש מצלמות נסתרות ליד הדלת ורק לאחר מכן מחליט אם להמשיך בתכנית.

התכנית יכלה לפעול רק במקרה שהמזמינים לא הכינו טיפ מראש. כשהוא היה מגיע, ומתמהמה ליד הדלת, חלק גדול מהמזמינים היה מבקש ממנו לחכות ליד הדלת עד שהם היו מביאים טיפ או כסף לשלם את משלוח הפיצה. בזמן שהוא היה מחכה ליד הדלת, ומוודא שאף אחד לא רואה מה הוא עושה, הוא היה מוציא את המפתח מהדלת, מצמיד אותו לקופסה שהוא הכין מראש ומעתיק את המפתח.

על כל קופסה הוא היה רושם את הכתובת המדויקת של המפתח, וכעבור מספר ימים, לאחר שיצרו מפתח חדש, חבריו היו מגיעים לכתובות שהוא רשם, ופורצים ללא הפרעה לאותן הדירות, שכאמור, לא היו בהן מצלמות אבטחה.
 
לאחר שהיה בידיה כל המידע הנחוץ, המשטרה עצרה את חבריו של נדב באחת הפריצות הבאות שלהם. הם מיד הודו במעשיהם, ומשפטם מתנהל כרגע בבתי המשפט.

בעלי הפיצרייה מצאו שליח חדש, והפעם הם בדקו קצת יותר לעומק את העיסוקים הצדדיים שלו. כאות תודה על שהצלחנו לשמור על המוניטין של הפיצרייה, בעלי המקום פינקו את יחידת סנ"צ א בשבוע שלם של פיצות על חשבון הפיצרייה.
 
וגם משרדי יצא נשכר מפתרון התעלומה. חודש אחרי פענוח הפרשה, גם אני עדיין מקבל מדי יום למשרדי, משלוח של פיצות טריות מהתנור, שאותן אני מחלק בין אנשי משרדי.
 
אמנון רודס-חקירות
 
משרד:048202817 נייד:0525922245
This Is CAPTCHA Image