אם הקירות יכלו לדבר

זאב ורונה פ. הם זוג נשוי בני 40 פלוס. זאב הוא מהנדס תוכנה בחברת הייטק מובילה ורונה, הינה מעצבת פנים מפורסמת, שעבודתה מוערכת מאד, והיא מעצבת את בתיהם של עשירי חיפה והסביבה. בני הזוג גרים בבית פרטי בשכונת דניה. גם את ביתה עיצבה רונה באופן מרשים,חדשני, ופונקציונאלי. לבני הזוג, ארבעה ילדים, כולם אחרי צבא. שני הבנים הגדולים כבר יצאו מהבית, ורק התאומים, בן ובת, בני 22, עוד גרים בבית ההורים.
 
עקב גל פריצות בשכונה, בבתים רבים, גם בביתם של רונה וזאב, הותקנו מערכות אבטחה משוכללות במקום המיושנות, ומכשירי ציתות במספר חדרים.
בתקופה האחרונה, מקום עבודתו של זאב ספג הפסדים כבדים כשמספר רב של לקוחות שעברו לחברה מתחרה. מצבה המתדרדר של החברה הוותיקה, מעסיק את זאב יום ולילה, כאחד ממייסדיה ומנהליה הבכירים, הוא חושש לעתידה. וכדי להוסיף מלח על הפצעים, במפעל הוא שמע מפיהם של מספר עובדים, שייתכן וקיימת חפרפרת במשרד, ואפילו יותר מאחת.
לבסוף, מצבו הנפשי הקשה של זאב השפיע על בריאותו. באחד הבקרים כשהיה בדרכו לעבודה, הוא המתמוטט והובהל באמבולנס של טיפול נמרץ לבי"ח רמב"ם, הוא עבר צנתור ואחרי מספר ימים שוחרר לביתו.
 
אני מכיר את זאב ואת רונה כבר עשרות שנים. כמכר ותיק של המשפחה, הרגשתי צורך לבקר אותו ולעודד אותו. הוא שיתף אותי בחשדות שהועלו במשרדו לגבי חפרפרות, וביקש לשמוע את דעתי.
הסברתי לו שלא קל לעלות על פעילותה של חפרפרת, ולפעמים לוקח שנים לחשוף את פעילותה ואת זהותה. בדרך כלל מדובר באנשים שיודעים לטשטש את עקבותיהם וכשהם מרגישים שעומדים לחשוף אותם, הם נעלמים ולא משאירים סימנים אחריהם.
מכיוון שמדובר בחבר וותיק, לא יכולתי להתעלם ממצוקתו והצעתי לו את עזרתי בפענוח הפרשה. ביקשתי ממנו רשימה של עובדי החברה בעלי קוד סיווג גבוה, כולל מנהלים בכירים וגם רשימה של עובדים חדשים. מאושש מהצעתי, זאב התקשר מיד הנאמנה והוותיקה, וזו הבטיחה להעביר לו תוך יומיים את כל המידע הנדרש. כשהחומר היה בידיו, זאב התקשר אליי שאבוא לקחת את החומר. חלפו עוד יומיים, למדתי את החומרים, סימנתי מספר מועמדים לבדיקה, והוצאתי את תכניתי לפועל. הסברתי לזאב את פרטי תכנית הפעולה שלי והוצאנו אותה לדרך. על פי בקשתי, זאב, שהיה בחופשת מחלה של שבועיים, הזמין כמה מחבריו לעבודה, שיבואו לעדכן אותו מה קורה בחברה.
סיכמנו בכל פעם שאחד מהעובדים מגיע, שעליו לחשוף בפני אותו עובד "מידע חסוי ורגיש". הסיכום היה, שכל אחד מהעובדים שיגיע, ישמע על "מידע" שונה מחברו. זאת הייתה דרכי לעלות על זהות החפרפרת, לפי המידע שיועבר לחברות המתחרות.
 
התכנית פעלה כפי שחשבנו. מה שנותר לנו לעשות, היה לגלות מי מהעובדים הוא החפרפרת שלנו.  בזמן שחיכינו, ביקשתי מזאב לעבור על ההקלטות שנקלטו במצלמות האבטחה שפעלו בביתו.
לקחתי אותם למשרדי והרצתי אותן. מתוך החמישה שהגיעו, ארבעה נראו מופתעים מאד מהסוד שנמסר להם, אך אחד מהם, לא חיכה  יותר מדי כדי להעביר את המידע הלאה. בדקות שזאב "עזב" את החדר, אותו עובד התקשר למפעיל שלו, ומסר את המידע שהגיע אליו. כשזאב חזר לחדר, העובד נשאר עוד מספר דקות ולאחר מכן עזב את הבית.
 
כמובן שהמידע שזאב העביר לעובדים, היה בדוי, ולכן, כשהוא התפרסם באמצעי התקשורת, אף אחד ממנהלי החברה לא נבהל, ומיד אחרי פרסומו, דובר החברה הכחיש את אמיתות הדברים.
אך דבר אחד, כן הפתיע אותנו. שני סוגי מידע פורסמו בתקשורת. כלומר, במשרדו של זאב, פועלות שתי חפרפרות, וכנראה שכל אחת מהן, פועלת עבור גורם אחר.
במצב כזה, לא נותר לי, אלא, להתחיל לעקוב אחרי שני חשודים. גייסתי שני עובדים נוספים ממשרדי, והתחלקנו בעבודות המעקב.
להפתעתי הרבה, כשעקבתי אחרי אחד העובדים, גיליתי לא רחוק ממני, את אחד מעובדיי עוקב אחרי עובד אחר.
גם הוא הבחין בי ושלח לי הודעה. הבנו שכנראה ששתי החפרפרות שלנו, פועלות ביחד, עבור גורמים נוספים.
לאחר שהיה לנו מספיק חומר מצולם, החלטתי שהגיע הזמן לחקור את שני העובדים, שכנראה קיבלו הרבה כסף בשביל עבודות הריגול שלהם.
 
בידינו היה מספיק חומר כדי להעביר לטיפולה של המשטרה, ולאחר שעדכנתי את זאב בחומרים שהצלחנו לאסוף, הוא נתן לי אישור להעביר את החומר למשטרה.
 
למחרת היום, המשטרה פשטה על משרדי החברה, אספה את החומרים הנדרשים, מחשבים וחומרים נוספים, וכמה שעות אחרי שהיא עצרה את שתי החפרפרות, היא פשטה על בתיהם של החשודים.
לאחר חקירה של מספר ימים, שני העובדים הודו, שהם בעצם נשתלו ע"י חברות מתחרות. כדי לא להפריע אחד לשני, הם החליטו לשתף פעולה ולא לפגוע בעבודות הריגול שהם ניהלו כנגד החברה שהעסיקה אותם.
לאחר שהם מסרו את כל המידע למשטרה, זו פשטה על משרדיהן של החברות המתחרות. כמובן שההשתלשלות של הפרשה הגיעה לאמצעי המדיה השונים. כתוצאה מכך, מספר  לקוחות שעזבו את משרדו של זאב, החליטו לחזור למשרדו של זאב.
 
מספר חודשים אחרי סיום הפרשה, משרדו של חברי, משגשג שוב, והוא אף הגדיל את מספר הלקוחות שלו, וזאת, מכיוון שלקוחות רבים של החברות המתחרות, החליטו לעבוד עם ארגונו של זאב.
 
 
אמנון רודס-חקירות
 
0525922245 משרד 048202817
This Is CAPTCHA Image