סופו של כל גנב להיתפס

לפני מספר חודשים ביקר במשרדי איש עסקים מאד מוכר. הופתעתי לראות אותו במשרדי. כשאברהם מ. מגיע למשרדו של חוקר פרטי, בכבודו ובעצמו, כנראה שמשהו רציני מתרחש בחייו.

הוא סיפר לי שלפני מספר ימים, אחד המנהלים הבכירים במשרדו, שמטפל בתחום הכספי של החברה, עדכן אותו שמיליוני שקלים "נעלמו" מחשבונות החברה למקומות עלומים. מדור הנה"ח של החברה מונה צוות של 15 עובדים בעלי השכלה גבוהה בתחום הכלכלה וראיית חשבון. העובדים, לא משנה מה הדרגה והתפקיד שלהם, עוברים פעם בחצי שנה בדיקות פוליגרף, כדי למנוע מצב של ריגול תעשייתי וכדומה. מאז שהתברר שכסף רב נעלם מחשבונות הבנק, העובדים עברו בדיקות פוליגרף ונמצאו דוברי אמת. כלומר, אף אחד מהם לא מעורב בהיעלמות הכסף.  יותר מזה, לא נמצאו פרצות באבטחת המידע של מערכות המשרד, כלומר, אף אחד מבפנים לא פרץ לחשבונות החברה, שיש עליהם מספר הגנות.
 
אברהם סיפר לי שהחברה נוקטת בשיטות אבטחה מתקדמות, כדי למנוע פריצה לחשבונות הלקוחות ועסקאות המתועדות, אך ורק על המחשב. לאחר ששמעתי את דבריו, הבנתי שכנראה, יש לנו עסק עם האקר מוכשר למדי שחדר באופן בלתי מורגש למערכות החברה המאובטחות.

אחרי שאברהם עזב, קראתי לשני אנשי צוות במשרדי, שמתמחים בתחום המחשבים, התייעצתי איתם בדרכים כיצד לחשוף את ההאקר הנועז. הוחלט שהצעד הראשון שלנו יהיה להגיע למשרדי החברה ולבדוק את עשרות המחשבים הפרוסים במשרדים.

עבודת הבדיקה נעשתה ביסודיות, עברנו על כל המחשבים, עד שעלינו על מה שחיפשנו. בשני מחשבים היו מותקנים שני כרטיסים אלקטרוניים זעירים שאפשרו לגורם מרחוק לשלוט על פעולות המחשב, מבלי שהמשתמש המקומי יחוש בכך.

הכרטיסים האלקטרוניים אפשרו להאקר לשלוט על כל הסיסמאות של שני המשתמשים ומתי שהיה רוצה, הוא יכול היה להשתלט על המחשב כדי לקבל את המידע שהיה נחוץ לו.
 
כדי למנוע מהאקר את הידיעה שהחלה חקירה במשרדו של אברהם, ביקשתי מאברהם ליצור במקום הפסקת חשמל יזומה. באותו הזמן, טכנאי מחשבים שאני עובד איתו יעדכן תוכנה במחשב שתוביל אותנו אל ההאקר. השארנו את הכרטיסים שההאקר התקין במקום ונערכנו בהתאם. ונערכנו בהתאם. כלומר, המידע שיתחיל להגיע להאקר יהיה שגוי, ויוביל אותנו אליו.
 
רציתי להבין כיצד ההאקר הצליח להתקין בשני מחשבים את הכרטיסים האלקטרונים הזעירים. לאחר תשאול אנשי אחזקה ובירורים נוספים, הבנתי שההאקר הצליח להיכנס למשרדו של אברהם, כטכנאי מיזוג. כנראה שהוא הצטרף במיוחד לחברת המיזוג, כדי שתהיה לו גישה נוחה לטפל במחשבים של החברה.

עליתי על זהותו של ההאקר לאחר שביררתי עם חברת המיזוג שערכה תיקונים במיזוג במשרדים המאובטחים של אברהם. באותה הזדמנות גיליתי חומר רב על ההאקר עצמו, ששמו אביעד א. ואלה הדברים שגיליתי על ההאקר הנועז. אביעד א., בן 27 פריק של מחשבים מגיל צעיר, עסק בתחום המחשוב כחייל, אך לא המשיך ללימודים גבוהים, כי להוריו לא היה כסף לממן את לימודיו. הוא עובד כטכנאי מחשבים עצמאי ומדי פעם כטכנאי מיזוג, מקצוע שהוא למד מאביו, שבמשך שנים עסק במקצוע. הוא חובב אופנועים ולאחרונה חל שיפור ניכר במצבו הכלכלי. לפי כחצי שנה הוא קנה דירת 5 חדרים בעיר נשר. על הדירה הוא שילם במזומן.
 
להוריו ולשני אחיו הצעירים, הוא קנה 3 מכוניות. ואת עצמו, הוא פינק באופנוע חדש.
 
אחרי שקראתי את תקציר חייו של אביעד א., חשבתי שהגיע הזמן לפגוש אותו באופן אישי. מצאתי בקלות את מספר הנייד ואת הכתובת שלו.

כשדיברתי איתו בטלפון, המצאתי סיפור כיסוי שאני איש עסקים שרוצה לקבל ייעוץ ממנו בתחום המחשבים. הוא לא שאל שאלות מיותרות. הוא סיפר לי שהוא רגיל שאנשי עסקים זרים פונים אליו לקבל ייעוץ בתחום המחשוב.
 
קבעתי להיפגש איתו באחד מבתי הקפה בשכונת אחוזה בחיפה. הגעתי עם אחד החוקרים ממשרדי. בכוונה הגעתי קודם, התקנתי מתחת לשולחן את טייפ המנהלים שלי, והכנתי את עצמי לשיחה המעניינת שהתכוונתי לנהל עם אביעד.

מיד זיהיתי כשהוא הגיע. נכנסתי לדף הפייסבוק שלו עוד לפני פגישתנו ולמדתי הרבה על התחביבים הנוספים שלו, שחייה, גלישה בים וצילום נופים. בחור מעניין, אך אותי עניין כיצד הוא הצליח להעביר לחשבונות הבנק שלו, מיליוני שקלים מחשבונות החברה של אברהם מ.
 
הוא הגיע בזמן הנקוב. צעיר נאה וגבוה, שיער בהיר וגוף שרירי. בדיוק הטיפוס שבנות רודפות אחריו, במיוחד כשהוא מסתובב עם קסדה של אופנוען מתחת לאחת מזרועותיו.

הוא ניגש אליי, לחץ את ידי ומיד הזמנתי לנו ארוחה קלה. שיטה שאני משתמש בה כדי להפיל בפח אנשים שאני עוקב אחריהם. אין כמו אוכל טעים כדי לטשטש את הריכוז של מי שעל ראשו בוער הכובע. שוחחנו במהלך הארוחה, הוא סיפר לי על חייו, אני סיפרתי לו סיפור כיסוי שהמצאתי, ובין לבין, הוא גם סיפר לי על ההתמכרות שלו לפיצוח מחשבים.

אמרתי לעצמי, שהגיע הזמן ללכוד אותו. הצגתי בפניו שאלה היפותטית, שאם הוא היה צריך לפרוץ למחשבים של חברה בעלת מערכות מידע מוגנות, כיצד הוא היה עושה זאת.

הצד הרברבן שבו, כפי שלרוב קורה עם כל פושע, נתן דרור ללשונו והוא תיאר לי בפירוט רב, כיצד הוא היה נוהג אם היה רוצה לפרוץ למערכת מידע מאובטחות. למעשה, הוא תיאר באוזניי את הדרך שבה הוא חדר למחשבים של א.מ. ובניו.
 
לאחר שהוא סיים את הארוחה ואת דבריו, אמרתי לו שאחזור אליו בקרוב כדי שנוכל להתקדם בתכניות שלנו.

נפרדנו בלחיצת יד. מיהרתי למשרדי כדי לשמוע את הדברים שנקלטו בטייפ המנהלים שלי. לאחר שהקשבתי לכל מה שנאמר בהקלטה, ניגשתי למשרדו של אברהם והשמעתי לו כיצד אביעד הצליח לגנוב מהחברה שלו, כמעט 4 מיליון ₪.

אברהם ניגש עם החומר שאספתי למשטרה, למדור לריגול תעשייתי. אנשי היחידה הקשיבו להקלטות, קיבלו לידיהם את החומר שאספתי והחליטו בו ברגע, שהחומר שבידיהם, כולל ההקלטות, מספיק כדי לעצור את אביעד לחקירה.
 
כמה ימים אחרי שאביעד נעצר, צלצל אליי אברהם עם בשורות טובות. אביעד המופתע הודה אחרי כמה שעות של חקירה אינטנסיבית בכל מה שמיוחס לו. הוא פעל לבד ללא עזרה מגורמים פנימיים בחברה.

הוא סיפר לחוקרים, שהוא התחיל לעבוד כטכנאי מיזוג, כחלק מתכניתו לחדור למשרדיו של אברהם. בהסוואה של שליח דואר, הוא הצליח להיכנס למשרדי החברה, וליצור בעצמו את התקלה במיזוג, מבלי שאף אחד ישים לב לכך. בלילה שהוא עבד עם טכנאי המיזוג האחרים, הוא ניגש לשני מחשבים שהיו מרוחקים מחבריו, התקין בהם את הכוננים הסמויים. ומשם הדרך להגיע אל חשבונות הבנק החסויים של החברה, הייתה קלה ביותר.
 
לכל פושע מבריק יש נקודת תורפה אחת שמאפשרת לחוק להגיע אליו. פשוט צריך לעלות עליה בזמן ובמקום הנכון.
 
 
אמנון רודס-חקירות
 
0525922245 משרד 048202817
 
מייל:[email protected]
This Is CAPTCHA Image