מי זה באמת איתן ל'?

אורית ואיתן ל' נשואים למעלה מעשר שנים. הם מגדלים שלושה ילדים חמודים, בגילאים 8, 5 ושנתיים, גרים בשכונה יפה בקריות, וחייהם מתנהלים בשלווה בדירה יפה שהם רכשו בעזרת הוריה של אורית ומשכנתא שהם לקחו מהבנק.

אורית היא מהנדסת, עובדת במשרד פרטי ומרוויחה משכורת נאה מעבודתה. איתן הוא גרפיקאי בכיר במשרד פרסום בחיפה.

לפני כמספר חודשים, איתן החל לסבול מסיוטים בלילות. הוא החל לצעוק מתוך שינה, ורק בזכות התעקשותה של אורית, הוא החליט לבקר אצל רופא נוירולוג. לאחר קבלת טיפול תרופתי הולם, המצב מעט השתפר, אך בתקופה האחרונה הסיוטים חזרו, ואיתם חזרו לילות חסרי שינה, שאורית היא זו שסובלת מהם יותר מכולם.
 
תחילה אורית הייתה בטוחה שהסיוטים של איתן קשורים לתקופה לחוצה בעבודה, מצב ביטחוני קשה במדינה, אך כעבור מספר שבועות, היא התחילה להקשיב לדברים שאיתן נהג לצעוק במהלך הלילות חסרי המנוחה.

משפטים מקוטעים, שבהתחלה נשמעו כחסרי משמעות, הפכו לברורים יותר, ככל שאורית הקשיבה לתוכנם.

כששאלה את איתן האם הוא זוכר את תוכן הסיוטים של הלילה, הוא השיב לה שהוא לא זוכר שום פרט משמעותי, הוא רק יודע שהוא קם בבוקר, עייף ומיוזע.
 
אורית החליטה שהיא רוצה לברר את הגורם לסיוטים של איתן בדרך קצת שונה מהרגיל, ולכן היא פנתה למשרד החקירות "אמנון רודס" שאותו אני מנהל.

היא סיפרה לי, שהכירה את איתן כששניהם היו סטודנטים. הוא היה בשנת הלימודים האחרונה, והיא רק התחילה לימודיה בתואר בהנדסה תעשייה וניהול.

הם התאהבו מיד, ואחרי כחצי שנה, שכרו דירה בכרמל הצרפתי. כשהיא הכירה את איתן, הוא היה בעל שתי אזרחויות. ישראלית ואמריקאית. הוא טען שבגיל 12 הוריו הגרו לארה"ב, ושבגיל 18 איתן חזר לארץ. עקב וויכוח עם אביו, הקשר עם המשפחה בארה"ב התנתק כשאיתן שב לארץ לקראת גיוסו לצה"ל.

בזמן שירותו בצה"ל איתן נחשב לחייל בודד. כשהשתחרר עסק בעבודות מזדמנות, כולל עבודה מועדפת מטעם הצבא, כדי שיהיה לו מספיק כסף ללמוד ולהתפרנס.

מעבר למידע הבסיסי שקיבלה מאיתן, אורית לא ידעה דבר על משפחתו. הוא סיפר לה שהיו לו עוד אח אחד ושתי אחיות, שעדיין גרים בארה"ב.

גם איתם הוא לא שמר על קשר, ולמעשה, הוא נחשב לאדם ללא משפחה. חביבותו הטבעית, קסמו האישי הרב, משכו אליו אנשים רבים, וחוג חבריו הרחב של איתן, היו תחליף מעולה למשפחה החסרה.
 
אורית סיפרה לי שהיא החליטה אחרי 12 שנים שהיא מכירה את איתן, שהגיע הזמן שהיא תדע את כל האמת לגבי הקרע של איתן עם בני המשפחה הגרעינית. עכשיו, כשהילדים גדלים, היא מרגישה שזכותם להכיר, או לפחות לשמוע על הורי אביהם, על הדודים שהם לא מכירים ואולי היא תצליח לאחות את הקרע שנוצר בין בני המשפחה.
 
קיבלתי מאורית את כל הפרטים שהייתי צריך כדי להתחיל את החקירה. ראשית, בדקתי במשרד הפנים את הפרטים הבסיסיים של איתן.

שמות ההורים, האם הם בחיים, ואיפה הם נמצאים היום. הוריו, נטע ושמעון ל', היו באמצע שנות ה-60 לחייהם.כתובתם כרגע היא, בארה"ב, פילדלפיה. עם זאת, הפתעה ציפתה לי, כשגיליתי, ששלושת אחיו של איתן, גרים בארץ, שניים במרכז הארץ, והאח הצעיר, גר ביקנעם עילית, באחת השכונות החדשות בעיר.
 
נוכחותם של האחים בארץ, ועוד האח הצעיר שגר בקרבת חיפה, הקלו רבות על עבודת החקירה שלי.
הצלחתי לאתר את הכתובת של האח הצעיר ואת המספר הנייד שלו, בעזרת כמה חברים שהפעילו קשרים במקומות הנכונים.

אסף ל', אחיו הצעיר של איתן, עובד באזור התעשייה החדש בעיר מגוריו, והוא אנליסט באחת מחברות ההייטק הפועלות במקום. הוא בן 32, נשוי ואב לשני ילדים קטנים.
 
יצרתי איתו קשר בשעות הערב, בתקווה שאתפוס אותו בבית כשהוא אינו עסוק במקום עבודתו. הוא הופתע כשהצגתי את עצמי, וגם איזה מידע אני מבקש לקבל ממנו. קבענו להיפגש למחרת, בשעות הערב המוקדמות, מיד אחרי סיום עבודתו במשרד.
 
אסף ל', היה מאד דומה לאחיו, לפחות לפי התמונה שקיבלתי מאורית. גבוה, שיער בהיר, עיניים כחולות, וגוף שרירי. נראה הרבה יותר כטיפוס ספורטיבי מאשר איש הייטק. אך כפי שלמדתי בחיים, המראה החיצוני לרוב, מטעה.
 
הזמנו ארוחה קלה אצל המלצרית, ואחרי כמה שניות של מבוכה, אסף החל לספר לי את הדברים שאיתן הסתיר מאשתו במשך כל שנות היכרותם.

אסף סיפר על משפחה נורמטיבית, שני הורים עובדים, ארבעה ילדים שלומדים בבי'ס המקומי, משפחה שנטמעה במהירות בשגרת החיים של התרבות האמריקאית.

שגרת חיים שהופרה בגלל טעות אנוש בליל חורפי גשום וקר. בחודש פברואר לפני כעשרים שנה, ביום חורפי גשום, נסעו איתן ואביו בג'יפ המשפחתי כשמאחוריהם מכונית משפחתית גדולה ניסתה לעקוף אותם.

נהג הג'יפ, שעד היום יש מספר גרסאות לגבי זהותו, ניסה לבלום ולהימנע מהתנגשות, אך הבלמים לא הגיבו, והג'יפ, שהיה הרבה יותר גדול ועוצמתי מהמכונית שנסעה לצידם, פגע בצד המכונית, וגרם לנהג שלה לאבד שליטה.

כתוצאה מהתאונה, זוג הורים שישבו בחלק הקדמי של המכונית המשפחתית, נהרגו במקום, וילדיהם הצעירים נפגעו ברמות שונות של פציעות.
 
כאשר הגיעו כוחות ההצלה למקום, איתן ואביו, כבר ישבו מחוץ לרכב, כשעליהם פציעות קלות. כאשר השוטרים החלו לגבות עדויות, שמעון, אביו של איתן, טען שבנו הוא זה שנהג ברכב, ובגלל חוסר הניסיון שלו, לא האט מספיק מוקדם את נסיעת הרכב, דבר שהביא לסופו של דבר לגרימת התאונה.
אסף עצר לרגע את סיפורו, וראיתי שהוא מתחבט אם להמשיך או להסתפק בדברים שאמר. לבסוף, הוא החליט להמשיך עם הסיפור עד הסוף.

כשהם חזרו הביתה, עוד באותו הלילה, איתן ושמעון לא החליפו ביניהם מילה. בתחנת המשטרה הם קיבלו מידע על מצב הנוסעים של המכונית המשפחתית, ואף נודע להם, שמכיוון שהמכונית המשפחתית היא זו שסטתה ממסלולה, אשמת התאונה תיפול על הנהג של המשפחתית.
 
למחרת בבוקר, התרחש הפיצוץ הגדול, כשהאמת צפה והאירועים כפי שבאמת קרו בתאונה, התבררו. מי שנהג באותו הערב על הג'יפ, היה שמעון ולא איתן. שמעון שתה כמה בירות לאחר ששניהם צפו במשחק כדורסל של הקבוצה המקומית. מכיוון ששמעון היה נהג וותיק יותר, למרות שהוא זה ששתה לפני הנסיעה, הוא החליט לנהוג בדרך הביתה, בעיקר בגלל מזג האוויר הסוער ששרר באותו הזמן.

איתן ביקש מספר פעמים מאביו שיאפשר לו לנהוג, כי הוא הרגיש שהוא הרבה יותר ערני מאביו, אבל זה סירב לבקשתו. במהלך הנסיעה איתן ביקש משמעון להוריד את הרגל מהגז, ולנהוג יותר לאט, כי הבלמים יגיבו באיטיות בעקבות הגשם השוטף. אך שמעון צחק ודחה את בקשותיו החוזרות של איתן.

כשהתאונה התרחשה, שמעון שהספיק להתעשת, סימן לאיתן לצאת במהירות מהרכב. הם התיישבו ליד המכונית, ועוד לפני שהשוטרים הגיעו, שמעון הורה לבנו לא לדבר עם השוטרים, ולתת לאביו לטפל בנושא.
 
איתן לא סלח לשמעון על חוסר הזהירות שלו בנהיגה, וגם על זה שהוא הפיל עליו את האשמה בהתנגשות. הוא החליט שהוא חוזר לישראל, מתגייס לצבא ומנתק עם אביו והמשפחה כולה את הקשרים. הוא כעס על בני המשפחה האחרים שלא דרשו משמעון להודות שהוא טעה ובחרו לתמוך באבא.
 
הוא דאג שאף אחד לא יוכל למצוא אותו בארץ, ובפעם היחידה שאחד האחים ניסה ליצור איתו קשר, הוא ניתק את הטלפון.

נפרדתי מאסף לאחר הארוחה והבטחתי לו שאצור איתו קשר כשאקבל אור ירוק מאורית.
 
הגעתי עם המידע שאספתי לאורית וסיפרתי לה את הדברים ששמעתי מאסף. היא אמרה לי שהיא יכולה להבין למה איתן החליט לנתק את הקשרים עם המשפחה שלו, למרות שהיא חושבת שהוא החמיר עם האחים שלו.

היא גם הבינה מה גרם לסיפור להתעורר מחדש בתת מודע של איתן. הוא הזדעזע מתאונת דרכים קטלנית שבמהלכה משפחת שלמה נהרגה בכביש בעלייה לטבריה, וזאת, בגלל תקלה בבלמים. כנראה שהסיפור הזה, הווה טריגר עבור הזיכרונות שהוא ניסה להדחיק במשך השנים.
 
אורית החליטה שיהיה עליה לשכנע את איתן לפגוש את האחים שלו ולהתגבר על משקעי העבר.
 
כשבוע אחרי הפגישה בינינו, אורית חזרה אליי עם עדכון מעניין. היא סיפרה לי, שאיתן היה מאד מופתע שהיא שכרה חוקר פרטי כדי לחקור את העבר שלו. עם זאת, הוא היה מרוצה שהיא התעקשה שהגיע הזמן לחדש את הקשר עם האחים שלו.

היא הוסיפה, שלפני יומיים הם נפגשו עם כל האחים, שתי האחיות מהמרכז ואסף. על תיקון היחסים עם ההורים שגרים בארה"ב עוד מוקדם לדבר, אבל לפחות עכשיו, לילדים של אורית ואיתן יש הרבה דודים ודודות, וגם בני דודים, שהם כלל לא ידעו על קיומם.
 

אמנון רודס חקירות-נשר
 
משרד:048202817. טלפון נייד:0525922245.
This Is CAPTCHA Image