חקירות כלכליות :גניבה ומעילה בעבודה וגם רומנטיקה

הנה דוגמא למקרה שחקרתי לא מזמן, כאשר גיליתי לבעל העסק שהעובד הנאמן שלו גונב כסף מחשבון העסק, וזה היה רק קצה הקרחון.
 
הלקוח הינו איש עסקים מכובד וידוע באחת הערים הדרומיות, אשר נודע גם כנדבן בעירו. בעל מפעל גדול למוצרי בנייה, אשר מעסיק רבים מכח העבודה בעירו. האיש כבן 65 , חשוך ילדים, דיבורו רך ובא בסתירה לאופיו התוקפני. הוא ניגש אלי לאחר הפצרותיה של אשתו הצעירה , שדחקה בו לקחת חוקר פרטי, כדי לחקור ולאשש את חשדותיה שהסגן שלו גונב ממנו כספים. החשד שלה באותו סגן כמעט הביא לגירושין בין השניים, כיוון שמדובר היה בבן טיפוחיו, נער אסופי שבעצם גדל אצלו במפעל, רכש את אמונו עד שהפך לסגנו. הלקוח ראה בו כבנו, ואפילו חשב לצרף אותו לצוואה העתידית.
 
במהלך פגישתנו שאלתי אותו אם הוא חושד בסגן שלו, ותשובתו היתה נחרצת, הוא כי אינו  חושד,לדבריו  אם חסר כסף בחשבון הבנק זה בטח קשור להנהלת חשבונות , או לתרומות שלו שלא נכללו בתחשיבים. הוספתי ושאלתי אם תהיה לו בעייה שנדבר עם  אשתו, ותשובתו הפתיעה אותי, 'אשתי מחכה בקוצר רוח לדבר איתכם"
 
הסיבה לרצון לפגוש את אשתו נבעה מצורך חקירתי שהרי היא זו שדחקה בבעלה לחקור בעניין וסביר שקצוות החוט נמצאות בידיה.
 
התחלתי באיסוף מודיעיני שכלל בין הייתר איסוף ממקורות גלויים באינטרנט , כתבות בעיתונים מקומיים , שלחנו חוקרת סמויה לאותה העיר והתחלנו לדלות אינפורמציה הן על הלקוח ,רעייתו, מערכת היחסים עם העובדים , איתרנו אף מספר עובדים שפוטרו לאחרונה על ידי אותו עובד שהנו יד ימינו של הלקוח והחלה להתקבל תמונת רקע לפיה אשת הלקוח הינה יפה לכל הדעות, כבת 29 , דוגמנית בעברה, שעכשיו כלתה את זמנה בישיבה בבתי הקפה המקומיים. בעיר ריכלו שהתחתנה איתו רק בשביל עושרו.
 
בפגישה שאורגנה עם אשת הלקוח סיפרה כי בעלה תמים וסומך בעיניים עצומות על אותו עובד ,שמנצל את מעמדו וגונב כספים ככל הנראה בשעות הערב אז נשאר לבדו במפעל , אולם לא מסרה שום מידע ממשי לאשש את טענותיה.
 
לאחר ארגון צוות חקירה ירדנו לדרום, מיקמנו מעקבים על העובד הנאמן, וגם על אישתו של הלקוח, תחושת הבטן שלי כחוקר הייתה שרב הנסתר על הנגלה וקיבלנו החלטה כי חלק מצוות החקירה יעסוק בעיקוב אחר העובד וחלק יעקוב אחר אשת "הבוס".
 
לאחר יומיים העובד נצפה עוזב את המפעל בשעות הצהרים לכיוון מרכז הארץ, כאשר כמה דקות לפני כן הוציא כסף רב מתוך הכספת של המפעל שם מיקמנו מצלמה נסתרת. העובד נסע אל דירה בתל אביב,לפי ההיגיון הייתי צריך לעצור את המשך החקירה ולהציג את התמונות לבעל, ולהראות לו שהעובד שלו, אכן גונב ממנו כסף.  משהו פנימי אמר לי שיש צורך להמשיך את פעולות המעקב.
 
במהלך מעקב לילי יום אחרי, נצפה העובד נוסע אל הדירה בתל אביב . הצוות השני דיווח שגם אשת בעל המפעל הצעירה  בדרך לדירה . מצלמות נסתרות שהונחו בכניסה לחדר המדרגות העלו כי האישה והעובד הגיעו עם מזוודות ולכן העלינו חשד שמא הם מתכוונים לברוח יחד כאשר תפקידו  של העובד "הנאמן" היה להוציא סכומי כסף גדולים מכספת המפעל לצורך הבריחה משותפת.

הרגשתי שחשפתי חלק חשוב בפאזל, אך נותרתי עם שאלה אחת גדולה. אם האישה מתכננת לברוח עם השותף, מדוע היא דוחקת בבעלה לחקור אותו? ובכן התשובה התגלתה בעקבות המעקב על האישה. המשכנו את המעקב בשעות הלילה והאישה נראתה נוסעת אל נתב"ג באמצעות חקירות מודיעיניות העלינו כי היא עלתה לטיסה לשוויץ.
 
יצרנו קשר עם חוקר פרטי מקומי עימו אנו עובדים שנים ארוכות ולאחר שהעברנו אליו תצלומים של האישה ואת מספר הטיסה ושעת ההגעה לשוויץ, החל מעקב אחריה משדה התעופה ועד לבנק שם נצפתה מפקידה את כסף בחשבון בנק שוויצרי ומשם המשיכה לסוכנות נסיעות מקומית , החוקר השוויצרי שלנו שמכיר את הפקידה בבנק קיבל את פרטי מספר החשבון תוך שהוא מודיע למנהל הבנק כי מדובר בכסף גנוב והוא נמצא למעשה במעקב אחר האישה ולכן חשבון הבנק הוקפא בלי ידיעתה ,בסוכנות הנסיעות מסרה הפקידה כי האישה קנתה לעצמה כרטיס טיסה יחיד לאיי סיישל, הבנתי שהיא בעצם תכננה להפליל את השותף לאחר שיגנוב  בשבילה מספיק כסף רב, כדי שתוכל לארגן לעצמה חיים נוחים באיי סיישל בלעדיו. וכך תוכל להיפטר בקלות משני גברים ששמשו אותה כדי להשיג את מבוקשה.
 
על מנת לתפוס 2 ציפורים במכה אחת קיבלנו את התמונות ואת העתק הכרטיס טיסה שהשיג החוקר בשוויץ , הגענו אל הבעל סיפרנו לו את הסיפור במלואו והוא זימן אליו את סגנו בסיפור כיסוי ,שיגיע בדחיפות עקב עסקה גדולה שצריך בגינה לצאת לחו"ל והוא מבקש לתדרך אותו.
 
העובד שהגיע כולו זחוח, התיישב על הכיסא ואז בנוכחות מצלמות שתיעדו את הפגישה שואל הבעל את סגנו אם הוא אוהב את אשתו, העובד כמעט נחנק מהשאלה והשיב כמובן בשלילה.
 
בשלב זה נכנסתי לחדר , פתחתי את מחשב הנייד שלי והקרנתי לעובד את הסרט של אשת הבוס כשהיא נמצאת בשוויץ בבנק ומזמינה לעצמה כרטיס טיסה לאיי סישל. ואז שאלתי את העובד האם יש לו משהו לספר לנו והסברתי לו כי זאת ההזדמנות האחרונה לשתף פעולה לפני שתוזמן למקום המשטרה לעצור אותו. העובד החל לבכות וסיפר כי הוא פותה על ידי אשת הבוס , הוא זייף חתימות בבנק והכספים שהיו מיועדים לתרומה הוצאו במזומן על ידו והוסתרו בכספת , ולמעשה נמסרו לאישה.

העובד חתם בו במקום על תצהיר מלא בחלקו בפרשה על גניבת הכסף, מסר תיעוד מלא של כל החשבונות ופרטי הכספים שהומרו על ידו משקלים ליורו ודולרים כולל מספרי השטרות שהיו בידיו. אז התברר כי מדובר בכמעט 1.5 מיליון יורו שנגנבו במהלך של כ 18 חודשים. העובד גם התוודה על קיום יחסים אסורים עם אשת הבוס והסכים לחתום על העברת נכס שבבעלותו אותו רכש בשנים האחרונות דירה בצפון ת"א שוויה כ 4 מיליון ₪. כל זאת מבלי שסיפרנו בעצם לבעל את העובדה כי בידנו להחזיר לו את הכסף שנגנב.
 
הובטח לעובד שאם יחזור על גרסתו בבית המשפט לענייני משפחה בהליך הגירושין הוא לא יוסגר למשטרה ולא נפתח נגדו תיק פלילי. העובד כמובן "קפץ" על ההזדמנות שניתנה לו לשתף פעולה.בשלב השני נשארנו עם הבעל שהיה המום יותר לא מסכום הכסף שנגנב ממנו אלא מאובדן האמון והנאמנות הן של העובד שלו שפעל למענו ולטובתו כל כך הרבה שנים והן מהאובדן האמון באשתו הבוגדת שממנה לא החסיר דבר.
 
ניגשנו עם הבעל ועם העובד לנוטריון שכתב תצהיר בגרמנית עם העדות והתצהיר של העובד כי מדובר בכספים שהוא גנב אותם עם רשימת השטרות שהופקדו בבנק על ידי אותה אישה.
 
במקביל איתרנו את האישה באיי סישל , חוקר שלנו ניגש לאותה אישה יפה ושאל אותה אם היא אשתו של אותו בעל מפעל תחילה ניסתה להכחיש.. חוקר משרדנו הוציא את המחשב הנייד והקרין לה "יום סרט" והסביר לה כי כל מה שהיא צריכה לעשות זה לחזור לישראל ,להתגרש, לחתום על מסמכים שהיא לא מבקשת דבר אחרת יוגש נגדה תלונה במשטרה ויפתח נגדה תיק פלילי וממילא לא תוכל לחזור לישראל לעולם.

האישה שעדיין לא הבינה את מצבה הקשה צחקה בפניו של החוקר ואמרה שהיא תסתדר לבד עם כל הכסף שהיא הפקידה..החוקר הציג לה צו שיפוטי שהוצא בשויץ על סמך ההודאה של העובד ותצהיר הנוטריון לפיו הכסף כבר הוחזר חזרה לחשבון הבנק בישראל כך שהכסף שנותר לה הוא למעשה אפס מוחלט וזאת ההזדמנות שלה היחידה לקבל כרטיס חזרה לישראל .לאחר שהבינה את מצב התלווה חוקר משרדנו לחדר שלה במלון , ערך חיפוש בכליה בהסכמה והאישה מסרה לו 100,000 דולרים שהיו אצלה למקרה חרום.
 
סוף דבר : הבעל התגרש מאשתו ללא ששילם מזונות אישה , העובד פוטר, הכסף הוחזר לבעל במלואו בתוספת בונוס של דירה בצפון תל אביב.   
This Is CAPTCHA Image