בניית תיק גירושין

לא הרבה יודעים, אך הרבה זוגות מתגרשים נעזרים בחוקרים פרטיים לצורך דליית נתונים כלכליים על בני זוגם לצורך בניית תיק הגירושין על ידי עורך דין גירושין. ולמה אני מתכוון: במהלך חלוקת הרכוש, לעיתים בני זוג מסתירים נכסים כלכלים, כדי לא להתחלק איתם במהלך הסכם הגירושין. כדי להמחיש את המושג אספר על מקרה חקירה אשר ביצעתי לא מזמן.
 
מירב( שם בדוי) אישה בשנות העשרים המאוחרות שלה, אם לשני ילדים, הגיעה אלי די זועמת. היא הייתה בעיצומו של תהליך גירושין כואב, בו בעלה ( עדיין) טען למרבה הפלא שהעסק שבבעלותו לא הכניס כספים כפי שמירב חשבה שהוא הכניס. נהפוך הוא, בעלה הטיח בה העסק נמצא בחובות, כך "שאין לו בעייה לתת לה % 50 מהעסק" לדבריו. לדברי מירב הוא אפילו הציג דפי חשבונות המגבים עמדה זו. מירב רתחה מזעם, בעיקר בגלל שהיה לה הרושם לאורך שנות נישואיהן, שהעסק משגשג.  הרי הם קנו בית.  ויתרה מזו, היא השקיעה את עצמה בעסק, אמנם בתור מזכירה, אך היא הרגישה שהעסק שייך לה באותה מידה שהוא שייך לבעלה.
 
במהלך השיחה איתי, היא הכתה על חטא שמעולם לא בקשה לדעת על הצד הכלכלי של העסק, וזאת בגלל חוסר הביטחון שלה והתלות הכלכלית שלה בבעלה. היא גם סיפרה בתחילה "קנתה" את סיפור הבעל על זה שהעסק מפסיד, אך עובדים מהעסק "זרקו לה" , שהוא משקר, והעסק מכניס הרבה כספים, מה שהוביל לשאלה הבלתי נמענת, איפה הכסף?
 
כדי לא לחשוף יותר מדי פרטים, אומר רק שמדובר בעסק אשר עוסק בייצוא טכנולוגיות חקלאיות לחו"ל. הבעל הוא אגרונום שהקים את החברה על סמך פיתוח תוכנה העוסקת בהשקיית מטעים. על פי דברי האישה, מדובר היה בטיפוס שטלתן, קנאי ומאוד ריכוזי. כל זה לא ממש הפריע לה, עד שגילתה שתוך כדי שהוא מגלה כלפייה התקפי הקנאה קיצוניים, הוא מרשה לעצמו לנהל רומן סוער עם מנהלת החשבונות של המשרד.  בחורה שעבדה משרד לידה ואף הייתה איתה בקשרי ידידות.
 
מחקירה ראשונית מצאתי שאכן, העסק מוכר בעולם ( בתחום החקלאות) ונחשב אמין ומשגשג. דבר שהוביל אותי להסיק שתי מסקנות:
 
א. העסק מציג מצגת שווא לגבי תיפקודו הפיננסי ובכלל, והוא בעצם עסק כושל.
ב. העסק מעלים הכנסות.
 
מסקנה ב' היא קשה, שכן מדובר בעסק עם מוניטין, אך מנסיוני כחוקר פרטי, אני יודע שהמציאות עולה על כל דימיון.
 
כיוון שהבעל היה נוסע דרך קבע לתערוכות בחו"ל, נעזרנו בקולגה מעבר לים שביצע מעקב מלא על החשוד, וגילה שהוא מבצע עסקאות ענק שמכניסות לו כסף רב. כך שבעצם ביטלנו את מסקנה א' שהעסק כושל. מדובר היה בעסק מצליח. אך השאלה נותרה על כנה, איפה הכסף?
 
במקביל ( כיוון שהבעל ניהל רומן - וכנראה עדיין -  עם מנהלת החשבונות, שזה חשוד לכשעצמו) ביצענו מעקבים על מנהלת החשבונות, וגילינו דבר מאוד מעניין. כאשר הבעל נמצא בחו"ל היא מבלה חצי מהיום במשרד אחר, כמה רחובות מהמשרד המרכזי. באותו זמן שהבעל ביצע את עסקאות הענק שלו בחו"ל, ירטנו שיחות שלו אל המשרד, בהם הוא מורה למאהבת שלו, להוציא חשבוניות על שם חברה לא מוכרת ( כנראה חברה נוספת שלו שלא מוכרת ) , ואת הכסף להעביר לחשבון סודי בשוויץ.
 
חקירה נוספת שבצענו גילתה שהבעל מחזיק חברה מקבילה הרשומה בחו"ל, שאליה הוא בעצם מעביר את כל הפעילות, בתרגיל פיננסי מבריק, בעוד הוא יכול להציג את החברה המוכרת שלו, כחברה לא ריווחית ואף מפסידה. בעזרת חוקר פרטי קולגה בשוויץ, הצלחנו להשיג את תדפיסי החשבון של הבעל, שמראים ללא ספק, שהוא שווה כמה מיליונים טובים.
 
כשהראינו את המצגת למירב היא התפלצה בזעם, ולא הפסיקה לקלל את הבעל השקרן לכל אורך הפגישה. היא לקחה את המצגת ישר לעורך דין שלה, שאמר לבעל שיש לו שתי ברירות.
 
1.      להעביר לאישה % 50 מהכסף.
2.      כל החומר יועבר למס הכנסה.
 
אתם בטח כבר מנחשים באיזו אפשרות הבעל בחר.
This Is CAPTCHA Image