איך להיות חוקר פרטי

אז לאחר ששברת את הראש במה תעסוק, סוף כל סוף החלטת ששעות על גבי שעות של מעקבים, בדיקה אודות זוגות והאם הם בוגדים זה בזו והתעסקות בחייהם של אחרים, מעניינת אותך. כנראה שאתה פשוט חייב לעבוד בתור חוקר פרטי.

כיצד ניתן להפוך לחוקר פרטי?

רבים אשר רוצים לעסוק במקצוע חקירות פרטיות תוהים מה הם צריכים לעשות על מנת לעסוק במקצוע זה, ובכן, התשובות מונחות לפניכם:

  • אדם שמעוניין להפוך לחוקר פרטי חייב להיות אזרח שומר חוק ללא כל עבר פלילי.
  • אדם שמעוניין לעסוק בתחום חקירות פרטיות ובעצם להיות בלש צריך להיות בעל 12 שנות לימוד.
  • לאחר מכן צריך הבלש הפרטי לעבור התמחות של 3 שנים בתוך משרד חקירות שנחשב מוכר ולהיות בעל רישיון מהמשרד למשפטים.
  • לאחר שסיים הבלש הפרטי את תקופת התמחותו (כ- 3 שנים התמחות) צריך הוא לגשת אל הוועדה של משרד המשפטים וגם שם לעבור בהצלחה את המבחנים באתיקה מקצועית ובדיני ישראל. בחינות אלו מתקיימות בירושלים אחת לחצי שנה.
  • בלש פרטי שמעוניין לעבוד בתוך משרד חקירות מוכרח לקחת בחשבון את הדבר הבא: לאחר כל הבחינות יפורסם שמו בעיתון (באזור המכרזים) וזה על מנת לראות אם מישהו מתנגד לכך שאדם זה יתחיל לעסוק בתחום החקירות הפרטיות. במידה ויש אדם שאכן מתנגד לכך יצטרך הוא לשלוח נימוק משכנע אל משרד המשפטים ולהסביר להם מדוע הוא חושב שהחוקר הפרטי הטרי איננו צריך לעבוד במקצוע ומה הוא יודע על החוקר הפרטי שמשרד המשפטים לא.
  • במידה והכול עבר בצורה תקינה – המבחנים וכן גם הפרסום בעיתון, יצטרך הבלש הפרטי הטרי לשלם אגרה בסכום של מעל 400 ₪ בשנה.
  • חשוב לזכור – כשחוקר פרטי מחזיק בתעודת "חוקר פרטי" הוא איננו יכול לקבל לקוחות וגם לא למלא דוחות חוקר (עם דוחות אלו ניתן להעיד בבית משפט) אלא רק דרך משרד חקירות. במידה והבלש הפרטי איננו עובד בתוך משרד חקירות הוא יוכל לעשות מעקבים בתור פרילנסר.
  • על מנת לפתוח משרד חקירות יש לעבוד בתחום לפחות חמש שנים ובכל שנה לשלם מעל כ- 1500 ₪.

פרטים נוספים חשובים שיש לדעת.

אם אתה מעוניין להיות בלש פרטי אתה חייב ללמוד את המקצוע. ניתן למצוא כמה וכמה מקומות להתמקצע בהם ולקבל בסיום הלימודים תעודה. בסוף סיום הלימודים הצטרך הבלש הפרטי לעבור כשלוש שנים התמתחות. חשוב להבין שאת הלימודים האמיתיים במקצוע ניתן להשיג רק דרך הפרקטיקה עצמה: חקירות בכיסוי, צילום, יכולת אלתור בשטח, עבודת עורף וכדומה.

רבים מהחוקרים הפרטיים שוכחים זאת אך המתחרים שלהם הם גם הקולגות שלהם ולכן משרדי חקירות רבים משתפים פעולה זה עם זה על מנת להצליח להשלים פרטים בחקירה או להשלים ציוד חסר. העבודה במקצוע זה היא עבודה "מסביב לשעון" אך עם זאת, יש לקחת בחשבון שמכיוון שלקוחות משלמים על פי שעה ניתן להרוויח משכורות מכובדות מאוד. זכרו – מדובר במקצוע תובעני אך משתלם בסופו של דבר ולא פחות חשוב מכך – מקצוע מעניין בו ניתן להתקדם ולפתוח, יום אחד, משרד חקירות מצליח ומוכר משלכם.

This Is CAPTCHA Image