שני אחים – ירושה אחת וחוסר צדק

תדמית החוקר הפרטי בארץ הינו של איש מקצוע שיעשה הכל, אבל הכל על מנת להצליח בתיק גם אם הדבר לא תמיד יהיה נכון ולא יביא לצדק אמיתי, אבל בפועל ברב המקרים אין הדבר כך, דוגמה טובה לכך הינה הסיפור הבא.
 
באחד מהבקרים של של יום גשום וקר נכנסו למשרדי שני גברים שמיד היה ניתן לראות כי מצבם הכלכלי אינו טוב. אחד מוביל ואחד מובל. זה היה הרושם הראשוני שקבלתי. במבט מעמיק יותר היה ניתן לראות כי השניים עברו הרבה בחייהם, וככל הנראה החיים לא הטיבו עמם. השניים התישבו כאשר אחד מהם מנהל את השיחה בעוד השני נראה לא מחובר לסיטואציה, מהר מאד הערכתי כי הבחור השקט ככל הנראה סובל מבעיה שכלית ואינו מתפקד בצורה מלאה.
 
הבחור הנמוך שניהל את כל השיחה מולי. הוא הסביר שחברו שעובד איתו בניקיון נקלע לסיטואציה בעייתית והוא נרתם לעזרתו.  בהמשך לתדהמתי הסביר לי את השתלשלות העניינים בעברית מהוקצעת .

סיפור נצחי של שני אחים וירושה אחת

לא מזמן נפטרה אימו של החבר והורישה לו ולאחיו הקטן שהינו בעל עסק דפוס משגשג, את בית ילדותם הצנוע שיושב על שטח של דונם בשכונה מתפתחת שהופכת ליוקרתית. על פי הצוואה האם הורישה את הנכס לשני האחים, בתקווה שהאח הקטן, ינהג בהגינות וידריך את אחיו הגדול והמוגבל שכלית בכל נושא הצוואה, ואולי אפילו יתן לו לגור בבית במקום למכור אותו.
 
האם שנפטרה הרבתה לדבר לפני מותה כי מעונינת להוריש את ביתה לאח הבוגר, המוגבל על מנת להבטיח את עתידו הכלכלי. אך באורח פלא, לאחר שנפטרה והצוואה נפתחה ובה נרשם שהאם מורישה את הנכס לשני האחים. האח הקטן דחק באחיו הבכור למכור, תוך הבטחה שהוא ישמור לו את הכסף. האח הקטן שלא הבין בנושאים אלה התיעץ עם חברו לעבודה שמהיכרות עם האח הקטן חשש שכסף לא יגיע בסופו של דבר לאח המוגבל. לאור זאת שכנע את חברו ללכת  למשרד חקירות כדי לבדוק כיצד יתכן כי הצוואה שונה כל כך מהדברים שנהגה האם לדבר עם הסובבים אותה בשנים האחרונות.
 
הסיפור אכן נשמע מוזר מאד ומסכנות האח המוגבל גרמה לי מהר מאד להבין כי אני חייב לסייע לו וכך יצאתי למשימה. ידעתי שבכל סיפור כזה מעורב עורך דין, לטוב או לרע. והוא אמור להיות גורם מרכזי בפרשה. מסתבר שהעורך דין של האם גם שימש את האח בעסקיו הפרטיים. ממעקבים שהצבתי על האח גיליתי שהם מבלים די הרבה זמן ביחד, בישיבה בבתי קפה, דברים נוספים שגיליתי אודותם בהמשך. הבנתי שזו תהיה חקירה מסובכת, כיוון שסביר להניח שהממצאים העיקריים - הצוואה – נמצאים בכספות שאליהם לא אוכל להגיע. לכן החלטתי להשתמש במעקבים. על פי חשדות וחקירות אקראיות של עובדים בעסק הדפוס של האח הייתה לי תחושה פנימית ששם טמונה התשובה.
 

שני מעקבים שפתרו הכל!!

 
עורך הדין והאח בעל העסק בילו הרבה ביחד. ובאחת הפעמים צילמתי אותם עומדים מול הנכס ביחד עם קבלן מוכר. ברור היה שהאח כבר מתכנן להרוס את הנכס ולבנות שם משהו אחר.  
באחד המעקבים זיהיתי מריבה קולנית בין האח לבין אחד העובדים. האח הטיח בו האשמות והשפיל אותו ליד כל עובדי העסק, ולאחר מכן אף פיטר אותו. עקבתי אחרי העובד והזמנתי אותו לקפה, הצגתי את עצמי, ובצורה ישירה החלטתי לספר לו על עבודתי. כנראה שפתחתי אצלו תיבת פנדורה, כי לאחר שנייה הוא החל לשחרר את חרצובות לשונו, וסיפר שאכן עורך הדין מגיע לעסק לעיתים קרובות, ובאחת הפעמים אף הגיע בלילה, והם הדפיסו עותק של צוואה (האחרונה, כך גיליתי) שעותק ממנו נזרק בטעות לפח, והעובד שכבר היה לו "תיק מלא" נגד המעסיק שלו, לקח את הצוואה המקומטת ושמר אותו ליום בוא יחליט לצאת נגד המעסיק שלו.
 
על פי התאריך האמור, ידעתי שבתקופה זו האם כבר הייתה עם אלצהיימר מתקדם, ואין שום סיכוי שהיא יכלה להבין על מה היא חותמת, מה שהופך את הצוואה הזו ללא חוקית. אז עוד לא ידעתי בוודאות שהייתה צוואה קודמת,  שלמעשה איש לא היה אמור לדעת את תוכנה עד מות בעל הצוואה, זה אומר שהעורך דין מעל בתפקידו והרשה לאח הצעיר לצפות בה.
 
את המידע הזה מסרתי למזמיני החקירה והצעתי להם ללכת עם זה למשטרה, יחד עם עדותו של העובד לשעבר. בחקירת המשטרה נמצאה הצוואה הראשונה בכספת עורך הדין שהורשע ביחד עם האח הצעיר בזיוף צוואה, ובתכנון להתחלק בכסף שיצא ממכירת הנכס. לאחר סיום החקירה המשטרתית, קיבל האם הבכור את הבית ולמעשה עתידו הכלכלי הובטח לשנים רבות.        
This Is CAPTCHA Image