על יהלומים אמיתיים ומזוייפים

 לבעלי העסקים מבניכם ודאי מוכרת התחושה שכאשר אתם מראיינים עובד חדש, הוא לא ממש אומר לכם את כל האמת. הדבר מקבל משנה תוקף בעיקר ומדובר בעסקים שבהם נמצא כסף רב, או להם מתחרים עסקיים שבאופן קבוע מחכים להם בפינה.

לכן בעלי עסקים רבים נעזרים בשירותיהם של חוקרים פרטיים הנותנים שירותי פוליגרף, כדי לבדוק מהימנות עובדים חדשים. עד כאן הכל בסדר, אבל מה שהרבה אנשים לא יודעים, הוא שישנם אנשים שיכולים לגבור על מכונת פוליגרף. ובמילים אחרות להיות מחוברים למכשיר פוליגרף ולשקר מבלי להניד עפעף.
 
למשל, באחד מהימים נכנס אלי למשרד בעל עסק לתכשיטים. אדם מבוגר כבן 65, שמראו, אם מותר לומר היה לא מלבב במיוחד. על לחיו הימנית נמשך כתם לידה אדום וגדול עד למצחו. הוא התיישב מבוייש וסיפר לי לאחר הקדמות רבות שהוא לעולם לא היה אצל חוקר פרטי, ולו זו הפעם הראשונה.

לאחרונה הוא ראיין עובדת חדשה שהוא מאוד רוצה אותה לעבודה, אך משום מה הוא לא בטוח במהימנותה. שאלתי מייד, האם יש לך מועמדות אחרות? למה אתה מתעקש עליה? והוא השיב שהיו עוד, אך היא ממש מתאימה. אמר ולא יסף. התחלתי בחקירה.

חתיכת מועמדת...

כבר בפגישה הראשונה לי עם המועמדת הבנתי למה בעל העסק התעקש עליה. מדובר היה בבחורה יפיפייה, כבת 24, גבוהה בכמה עשרות מטרים ממנו, בעלת שיער שטיני ארוך ועיניים ירוקות, ואם אפשר לומר, גוף של דוגמנית.  היא סיפרה שלמדת עיצוב ותכשיטנות, ולכן היא מאוד רוצה להתקבל לעבודה, כיוון שהיא מאוד אוהבת את התחום.

שאלתי אותה אם לא אכפת לה לעבור בדיקת פוליגרף והיא ענתה בשלילה. בבדיקה שאלתי את השאלות הרגילות, אם יש לה עבר פלילי, איפה עבדה בעבר, אם הכוונות שלה טהורות, והבדיקה עברה חלק. ואם יורשה לי לומר, יותר מידי חלק לטעמי, היא אפילו לא התרגשה, ומיותר לציין, שזה מה שעורר את חשדי. חזרתי לזקן והמלצתי לו על חקירה נוספת, ולאחר היסוס קצר הסכים.

כוונות נסתרות

במשך כשבוע של מעקב צמוד התגלתה הבחורה כילדה למופת. בית לימודים , בית לימודים. ובבית היא מטפלת באמה הזקנה. כך גם ביום שישי, כאשר רוב הצעירים יוצאים לבלות. למרות כל זאת ידעתי שכשאנשים מסתירים משהו,הם מועדים בסופו של דבר, השאלה היא רק מתי ואיפה.
באחד הלילות שכבר אמרתי להתקפל, החלטתי לעשות סיבוב מסביב לבניין. מדובר היה בשיכוני רכבת בני ארבע קומות, לכולם גג אחד ארוך. יכולת לצאת בגג כניסה אחת, ולצאת בגג כניסה אחרת.

תוך כדי הסבוב אני מבחין בדמות יוצאת מפתח גג אחד, ועוברת לפתח גג אחר, ולאחר כמה שניות יוצאת מהכניסה השנייה של הבניין. בחנייה חיכה לה עבריין מוכר במרצדס מפוארת שלקח אותה לבילויים בעיר. בעזרת מעקב צמוד נוסף, הדמות נשמעה אומרת לו שעוד מעט היא מקבלת את העבודה, ואז התכשיטים של הזקן, יהיו שלהם. אם לא הבנתם? מדובר היה בה!
 
ידעתי שהמידע הזה יאכזב קשות את הזקן. הבנתי ממנו שהוא ערירי, מחקירה של הסובבים אותו, ידעתי שהוא ערירי הרבה זמן. ואכן כשלבסוף ספרתי הוא הליט פניו בידו, וכמעט הזיל דמעה. הנחתי ידי על כתפו ואמרתי, ידידי, אתה מוקף ביהלומים אמיתיים, בשביל אתה צריך לידך יהלום מזוייף?
This Is CAPTCHA Image