ריגול תעשייתי

מדובר בפרשיית ריגול תעשייתי מסועפת בתאגיד "מונגו"  העוסקת בתחום התקשורת העתידית בין החלל החיצון לבין כדור הארץ ובהמשך בין תחנות חלל ברחבי הגלקסיה .
מונגו התחילה כמו כל חברת היי-טק במיזם של כמה משוגעים לדבר שכללו את דני טייס בכיר בחיל האוויר הישראלי שלאחרונה סיים תקופה במרכז החלל ע"ש "קנדי" בקייפ קנרבל בארה"ב. את יוסי פיסיקאי צעיר כבן 34 שקיבל את הד"ר שלו בגיל 27 בתורת הקוונטים. את ג'ון מהנדס טייס כבן 70 שיצא לפנסיה לאחר 40 שנים במרכז החלל והיה בעצם מנהל פרויקט אפולו.
ההצלחה עלתה על כל דמיון ו"מונגו" נרכשה על ידי תאגיד בין לאומי יפני-אמריקאי במחיר שיא של 32 מיליארד דולר.
ההגדרה שהייתה והמטרה שהציבו לעצמם שלושת השותפים הינה מערכת תקשורת בין מחשבים ברחבי הגלקסיה של שביל החלב מתוך מטרה כי במאה הבאה יקומו תחנות חלל רבות ויהיה צורך לבצע תיאומים ותקשורת ומכיוון שמרחבי החלל הם אין סופיים יש צורך בהגדרות ופרוטוקולים תקשורת ייחודיים שעדיין לא קיימים וצריך היה להמציא אותם. הגדולה בהמצאה של מונגו היא בעצם שימוש בענני מחשבים שיהיו פזורים בממסרי חלל באופן שבין אחד לשני הזמן ילך ויתקצר. התקשורת היא אקדחי לייזר ענקים שחוצים את כל הגלקסיה.
כבר עכשיו הפיתוח הנ"ל מאפשר בעצם גם לעקוב אחר תנועות של מטוסים אוניות, רכבי חלל , טילים בליסטיים ובעצם גם יכול לשמש הן כמגן מפני התקפות טילים בין יבשתיים והן כמסלול תקיפה בכל כדור הארץ במהירות שלא היו ידועות עד היום.
עולם העסקים הוא ג'ונגל והשילוב של ביטחון, חלל, מחשבים, תקשורת זה הדבר הבא ולכן ארגונים וחברות נלחמים אחד מול השני להיות שליטים של הדבר הבא. במלחמה כמו במלחמה המשאב החשוב ביותר הוא מידע. חברות מוכנות לשלם סכומי עתק על מידע פנימי בכדי להשיג יתרון תחרותי בשוק.
יום אחד הגיע אלינו בקשה מטעם גבע מנהל מחלקה בסניף הישראלי ולטענתו הוא חשד כי ג'רי אחד העובדים האמריקאים שעובד בסניף הישראלי והוא בעתודה הניהולית של החברה הינו בעצם מרגל שנשכר בכדי לגלות סודות תעשייתיים. לדברי גבע , הוא העלה את העניין לדורון שהיה בעבר בכיר במוסד וכיום מונה למנכ''ל החברה בישראל, אך זה פטר אותו בטענה כי עד שלא יהיו לו הוכחות עדיף שלא יעלה את הנושא הזה בשנית, ג'רי שהיה החשוד היה במסלול קידום מטאורי ואין לו שום סיבה שבעולם לסכן את עצמו כך.
מרגלים תעשייתיים מתוגמלים על ידי המפעילים שלהם בסכומי עתק עבור שירותיהם סכומים של 6 ספרות בדולרים הרבה יותר ממה שיכולים להרוויח במשרת ניהול בכירה ככל שתהיה.
ביקשנו לדעת את מקור החשד של גבע בג'רי . גבע סיפר סיפור מדאיג לפיו בכל שכת צהרים ג'רי לא נשאר לאכול צהרים במסעדה המדהימה של החברה שבה עובד אחד השפים הטובים בישראל אלא מעדיף ללכת לאכול בנמל ביפו. כאשר אחד המנהלים המקבילים בחברה או אפילו גבע עצמו ביקש להצטרף לאכול צהרים בחוץ ג'רי סרב בתוקפנות וטען כי זה הזמן שהוא זקוק להיות לבד.
עוד נתון שג'רי נראה תמיד בסביבות הצהרים משוחח בנייד שיחה קצרה ורק אז יוצא למסעדה ביפו לאכול.
שכנענו את המנכ"ל שמבין עניין כי הסיכון לא לנהל חקירה עולים על העלות והתועלת מקיום חקירה שכן אם ג'רי תמים ולא פוגע בחברה החקירה תוכיח זאת וניתן יהיה לקדם אותו בלי חשש והוא יקבל "תעודת כשרות " אם ג'רי מסריח עדיף להיפר ממנו כמה שיותר מהר אבל קודם כדאי לדעת מי מעורב, מי עומד מאחרי העניין וזאת כדי לבדוק את גובה הנזק שכבר נגרם על מנת לצמצם את הנזק באופן משמעותי.
כמו לכל העובדים הבכירים לג'רי מכונית ב.מ.וו סדרה 6 טלפון איפון 4S וטאבלט.
מכיוון שזה כלי עבודה שמאפשרים לכל אחד מהעובדים להכנס למערכות המחשב מכל מקום בעולם ברור שכלי העובדה יהיו בחזית הטכנולוגית ולכן יש מחלקה מיוחדת שנותנת שירותי תחזוקה חומר ותוכנה באופן קבוע. דבר שכיח שמנהל המחלקה מבקש אחת לתקופה ובאופן בלתי סדיר מכל אחד מהעובדים להעביר אליו את המכשיר הן כדי לעדכן את התוכנה והן כדי לטפל בניקוי ומניעת חדירת וירוסים. לכן כאשר גרי יחד עם עוד שלושה עובדים אחרים מקבילים אליו נראו לאגף תחזוקה להביא את המכשירים שלהם זה נראה לו טבעי מאד. בהסכמת המנכ"ל התקנו תוכנת ריגול מתקדמת אר מתעדת כל פעולה שנעשית בכל אחד מהכלים ומעבירה אותו באמצעו דוא"ל סמוי למחשב אחר. כמו כן התקנו במצלמה של הטאבלט , הטלפון הנייד ובמערכת האודיו ברכב של גרי מערכות מעקב מתוכחות אותם ניתן להפעיל מרחוק. כמו כן חיברנו את הנווטן (GPS ) שבטלפון , בטאבלט, וברכב למערכת מחשב למעקב אחר התנועות של ג'רי.
במקביל היה לנו צורך בחוקר פרטי שיבצע מעקב אחרי פעולותיו של ג'רי. הכנסנו את אחד מהחוקרות שלנו לתפקד בתור מזכירתו של ג'רי. בתחילה החקירה לא העלתה שום חשד , אך לאחר זמן לא רב עלתה החוקרת שלנו על דפוס הפעולה של ג'רי היה מתאם בשיחה הקצרה את המפגש היומי שלו עם המפעילה שלו במסעדה הקבוע ביפו .
בדיקה קצרה בתצלומים שהפקנו מהפעלת המצלמה של ג'רי מהטלפון והטאבלט גילתה כי מדובר בטניה
חקירה קצרה העלתה כי היא מזכירתו האישית של אלכסייב מילארדר רוסי שעוסק בין הייתר בתחום תקשורת חלל אחת המתחרות במונגו.
העברנו את המידע למנכ''ל שפנה להנהלתו הראשית של הארגון. לאחר מעקב ממושך של מספר שבועות הצלחנו לעלות על חבריה של רשת הריגול ואפילו על הארגונים ששלחו אותם לבצע את העבודה. מדובר היה בברית בין ארגונים מתחרים של אותה חברה. החברה עמדה לפני פיתוח משמעותי ביותר של מוצר חדשני והן ידעו שאם לא יגלו מספיק מידע עליו בזמן, הם יצאו לגמרי מהתחרות.
בסופו של הסיפור מנהל המחלקה שהתריע על חשדותיו זכה לקידום משמעותי ואילו הכוכב 'זכה' למיצוי הדין המשפטי.
This Is CAPTCHA Image