אמצעי חקירה מיוחד - פוליגרף

אמצעיו הטכנולוגיים של חוקר פרטי צריכים להיות מגוונים ומקצועיים. לעיתים רק בדיקת פוליגרף יכולה לעלות על האמת.
ישנם ארגונים וגופים רבים אשר עובדיהם נחשפים למידע מסווג אשר חשיפתו עלולה לפגוע קשות ביציבותו של הארגון ואף למוטט אותו כליל. ישנן מתודות וכלי מיון רבים בשלב הגיוס והמיון לעבודה, עם זאת, בני האדם הינם יצורים מורכבים ולרוב קשה לאמוד את אופיים באופן חד-משמעי. אם ארגון גייס עובד קצת יותר עצלן ממה שהיה נדמה בהתחלה, לא קרה אסון, אך אם ארגון גייס עובד שחשוף למידע מסווג שמתגלה שלא ניתן לסמוך על אמינותו, אזי מדובר בבעיה רצינית.
ארגונים אשר עניינם הינו בעסקים בינלאומיים וחובקי עולם פונים פעמים רבות לגיוס אנשי היי-טק מקצועיים ממדינת ישראל. עובד שכזה המגויס 'מבחוץ' נחשף בפועל לטכנולוגיות סודיות אשר נמצאות עוד בשלב הפיתוח. כל פריט מידע אשר יזלוג מתוך פיתוחו של המוצר עלול לפגום קשות בפוטנציאל העסקים של הארגון ולהביא אותו למצב אשר הוא אינו רלוונטי לחלוטין. כל זאת רלוונטי במיוחד כאשר מדובר בארגון קטן אשר ממוקד בפיתוח חידוש מסוים שעשוי להביא להכנסות של מיליוני דולרים.
משרד החקירות שלנו התבקשנו לבדיקת רקע על אחד מהעובדים הפוטנציאליים של חברה קטנה שכזו. הבדיקה לא העלתה שום חשדות. מדובר היה באדם שכולו מלח הארץ, משכיל, ערכי ומכוון מטרה.
ראשי הארגון ביקשו כי נעביר את האדם בדיקה יותר מעמיקה והוא נשלח אלינו לבחינת פוליגרף. למרות מה שנאמר בסרטים על-כך שניתן לרמות את המכונה, מדובר בפעולה כמעט בלתי-אפשרית לביצוע והיא דורשת גם יכולת עמידה בשקר לאורך זמן. בודקי הפוליגרף יודעים כיצד לנטרל את יכולתם של אנשים לשקר ולנסות לרמות את המכונה. מדובר בשילוב של אדם-מכונה אשר כמעט בכל המקרים מצליח להגיע לאמת.
אותו מועמד סירב בהתחלה לבדיקה של פוליגרף, אך לאחר שהבין כי ראשי הארגון אינם מוכנים לוותר בנושא, הגיע אלינו לביצוע הבדיקה. מדובר בבדיקה שאינה זולה כספית, אך התבקשנו לבצע 3 בדיקות שונות.
במהלך הבדיקה היו מספר שאלות שחזרו על עצמן כבעייתיות בנוגע לסביבתו של הנחקר. מבלי להגיד לו מיקדנו את הבדיקה שלנו באנשים הללו וגילינו כי הנחקר שלנו אינו שה תמים כפי שהצטייר בהתחלה. מסתבר כי היה אדם מקורב לנחקר אשר היה מעוניין כי יגלה לו את סודותיו הטכנולוגיים של הארגון ולמרות שהנחקר לא היה מעוניין בכך, עדיין היה מספיק בכך בכדי לפסול את מועמדותו בעיני הארגון.
אמנון רודס חקירות-נשר
This Is CAPTCHA Image