מצלמה נסתרת

בעשורים האחרונים עולים קולות רבים בנוגע לאיבוד הפרטיות של האדם המודרני. המידע הרב באינטרנט, המצלמות הפזורות בכל מקום ובכלל הפרטים האישיים שלנו שנלקחים חדשות לבקרים בידי כל מקום אליו אנו נרשמים. עם זאת ולמרות המידע הרב שנפוץ בכל עבר, עבודתם של חוקרים פרטיים מעולם לא הייתה נמרצת יותר, זאת מכיוון שעם התפשטות הידע עלתה בציבור ההבנה שידע הוא כוח ומי שמחזיק בו משיג יתרון חשוב על האחרים. חוקרים פרטיים מתפקדים כמומחים להשגת ידע כאשר אנו מבינים שהעניין עובד גם לצד השני; מי שיודע להסתיר פריטי ידע מסוימים, או להעביר מידע מוטעה משיג גם הוא יתרון על האחרים, יתרון שלא יסולא בפז.
הנושא הזה מתקשר ישירות לאחד מסוגי השירות שאנו מספקים שהוא התקנת מצלמות מעקב בבתי עסק שונים. לא מספיק רק להתקין מצלמות בכל נקודה, יש לדעת כיצד למקם כך שיספקו לנו זווית רחבה ביותר של מידע וויזואלי. בנוסף לכך, יש למקם את חלקן בצורה סמויה כך שיתפסו אנשים שחושבים שהם יכולים להימנע מגילוי על-ידי המצלמות הגלויות.
כשלקוחות שואלים אותי על היעילות בשימוש במצלמות אני תמיד מספר להם את המקרה הבא.
בעל חנות תכשיטים גדולה ומצליחה ממרכז הארץ הזמין פעם את שירותינו. הוא היה משוכנע שיש לו גנב בחנות שפועל מבפנים. התשאולים שערך בעצמו בקרב העובדים רק בלבלו אותו יותר מכיוון שכל אחד הפנה אצבע מאשימה לעבר עובד אחר. כמובן שכבר היו מותקנו מצלמות אצלו בעסק, אך בדיקה בהן העלתה חרס מכיוון שהגניבה בוצעה בצורה אשר הייתה סמויה לגמרי מהן, כך שנדמה היה שהגנב בדק טוב את המיקום של כולן, כולל גילוי של המצלמות הסמויות. שיערנו שזה מכיוון שהגנב השתמש בציוד מיוחד לגילוי מצלמות.
מכיוון שהתקנה מחדש של מצלמות הייתה עלולה לעורר יותר מידי תשומת לב, מה שיוביל את הגנב לבדיקה חוזרת וגילוי של המצלמות, החלטנו לפעול במקרה הזה בשיטה מיוחדת.
שלחנו בלש מטעמנו כדי שיתחזה בתור עובד חדש בחנות. הוא נשלח במטרה מאוד מסוימת שהיא התקנה של מספר מצומצם של מצלמות במקום שלדעתו, מניסיונו כעובד בחנות, הוא מקום מועד לגניבות וסביר כי הגנב יבצע את מעשיו בחסותו של מקום זה.
כבר לאחר שבוע הגיעו תוצאות. לאחר שהותקנו מצלמות נסתרות נוספות במספר מיקומים ספציפיים התגלה הגנב. הוא פוטר מהעסק בבושת פנים לאחר שהחזיר את כל אשר נגנב על ידו.
This Is CAPTCHA Image